SpravodajstvoWindows

Seká vám váš Windows 10 počítač, či ide pomaly? Takto môžete odhaliť problémové aplikácie!

Performance Monitor je nástroj vo Windows 10, ktorý umožňuje monitorovať výkon zariadenia v reálnom čase.

Problémy s počítačom dokážu v mnohých prípadoch narobiť viacero nepríjemnosti. Najčastejšie pritom prídu, keď to najmenej očakávame, v „ideálnom“ prípade, počas dôležitých stretnutí.

V mnohých prípadoch, hlavne pre menej skúsených používateľov, je odhaliť príčinu spomaleného, či sekajúceho zariadenia takmer nemožné. A práve preto, by sme vám radi dali do pozornosti zaujímavý nástroj, Performance Monitor, teda Monitoring výkonnosti, ktorý je vo Windows 10 vstavaným. Pracovať s ním dokáže aj menej zručný používateľ. Ide o nástroj, ktorý monitoruje výkonnosť zariadenia v reálnom čase. Inými slovami, ide o analytický nástroj, ktorý ponúka informácie o  využívaní zdrojov v danom momente aplikáciami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete otvoriť Performance Monitor

Otvorenie nástroja Performance Monitor je veľmi jednoduché. Otvorte si ponuku Štart a napíšte „Performance Monitor“. Následne sa vám zobrazí odkaz na aplikáciu, ktorú otvorte. Prípadne, aplikáciu môžete otvoriť aj pomocou Príkazové riadku potom, ako stlačíte klávesovú skratku Win + R a napíšete „perfmon“ a potvrdíte spustenie aplikácie. Následne uvidíte rozhranie aplikácie, ako môžete vidieť nižšie na snímke obrazovky.

Windows 10_Performance monitor
Zdroj: Vosveteit

Aké informácie ponúka nástroj  Performance Monitor?

Keď otvoríte tento nástroj, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti v stredovej ponuke (Overview of Performance Monitor) odkaz na Open Resource Monitor. Potom, ako kliknete na túto položku, tak sa vám otvorí okno podobné Správcovi súborov. Hlavný rozdiel je však v tom, že táto ponuka obsahuje oveľa širšiu škálu informácií o aktuálnom využívaní zdrojov zariadenia. Vo vrchnej ponuke nastavení nájdete odkazy na využívanie CPU zariadenia, RAM pamäte, disku, ale i siete. Nájdete tam informácie, ako napríklad jednotlivé aktívne aplikácie vyťažujú vaše zariadenia v reálnom čase, ktoré aplikácie odosielajú a prijímajú aktuálne dáta a podobne.

Windows 10_Monitoring vykonu_ake informacie ponuka
Zdroj: Vosveteit

Rovnako, tento nástroj vám umožňuje v sekcii Overview vidieť aktívny počet úloh pri jednotlivých aplikáciách pod položkou „Threads“, teda Vlákna. Čo je však jednou z ďalších zaujímavých funkcií, je možnosť prostredníctvom pravého tlačidla myšky, otvoriť si extra ponuku a zvoliť možnosť „Analyze Wait Chain“. Ide o funkciu, ktorá pomáha identifikovať skutočný proces, ktorý spôsobuje zamŕzanie konkrétnej aplikácie. Analyze Wait Chain ukazuje, ktoré procesy používajú alebo čakajú na použitie zdroja, ktorý používa iný proces (podradené uzly v strome) a sú potrebné na pokračovanie vybratého procesu. V prípade, ak všetko funguje ako má, tak vám funkcia zobrazí hlášku „running normally“.

Performance Monitor_funkcie
Zdroj: Vosveteit

Máte pomalý počítač? Takto zistíte, ktoré aplikácie vyťažujú vaše CPU najviac!

Pri identifikácii problémových aplikácií, ktoré môžu spôsobovať výrazne spomalenie počítača, vám odporúčame pracovať najmä so sekciu CPU a položkou Average CPU. Prostredníctvom tejto položky viete odhaliť percentuálnu priemernú spotrebu CPU konkrétnej aplikácie. Odporúčame vám spozornieť najmä pri aplikáciách, ktoré sa vymykajú. Druhým dychom však treba dodať, že treba brať na vedomie, že náročný software, potrebuje aj extra výkon a preto vysoké hodnoty, napríklad pri hrách, nie sú ničím nezvyčajným. V každom prípade, pomocou tejto položky viete odhaliť, ktoré aplikácie vyťažujú vaše zariadenie najviac, a teda ho spomaľujú. 

Windows 10_Monitoring spotreby vykonu_CPU zatazenie
Zdroj: Vosveteit

Rovnako vám dávame do pozornosti aj funkciu „Search Online“, ktorú vyvoláte kliknutím pravého tlačidla myšky. Túto funkciu odporúčame využiť najmä v prípade, ak vám beží v počítači nejaký proces, ale netušíte, o čo ide. Častokrát môžete pomocou tejto funkcie odhaliť, že software ktorý beží na pozadí, je malware. Okrem iného, v rámci sekcie Network, teda Sieť, môžete v reálnom čase sledovať, ktoré aplikácie odosielajú, resp. prijímajú dáta. Rovnako ide o skvelý nástroj, ako môžete identifikovať aplikácie, ktoré môžu potenciálne o vás získavať dáta.

Resource Monitor_vyhladanie informacii online
Zdroj: Vosveteit

Pevne veríme, že tip na nástroj Performance Monitor bol pre vás užitočným a hlavne, že sa vám podarilo identifikovať problémové aplikácie, ktoré vám spôsobovali spomalenie počítača.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close