SpravodajstvoVeda a výskum

Šéf ruského Roskosmos sa odtrhol z reťaze: Takto si predstavuje budúcnosť ich vesmírneho programu

Jeho ambiciózne plány môžu zastaviť financie

Šéf ruského Roskosmos, Dmitrij Rogozin, ponúkol niekoľko interview, v ktorých hovorí o svetlej budúcnosti ruského vesmírneho programu.

Napríklad spomínal, že jeho vesmírny program má technické prostriedky na to, aby sa dostal s kozmonautmi na Mars, v priebehu 8 až 10 rokov. To ale iba v prípade, že by sa vláda rozhodla tento program zafinancovať. Druhým príkladom je vyjadrenie, že Roskosmos je pripravené recyklovať rakety lepšie, ako americká spoločnosť SpaceX. Jeho vidinou je raketa, ktorá sa bude dať použiť až stokrát. Neskôr svoje vyjadrenie preformuloval. Pre porovnanie, SpaceX má v pláne svoje rakety využívať 5-krát a do budúcna plánuje predĺžiť ich životnosť na 10-krát. Rogozin ďalej tvrdil, že Rusko chce postaviť verziu rakety Sojuz, ktorá by letela na metánovom palive.

Bez financií to pôjde ťažko, ale…

Skutočnosť je taká, že Rusko sa momentálne spolieha hoci na osvedčené, ale na staré technológie a hoci sú vyjadrenia Rogozina ambiciózne, z veľkej časti ide pri pohľade z externého prostredia len o prázdne sľuby, píše portál Arstechnica. V súčasnosti má ruský vesmírny program len desatinu rozpočtu americkej NASA. Dotácie sa pohybujú na úrovni okolo 176-miliónov rubľov a správy naznačujú, že dôjde k skracovaniu rozpočtu. Ministerstvo bude údajne strhávať z už tak malých dotácií, 20-miliónov, po dobu 3 rokov. 11-percentný sklz v dotáciách ovplyvní tvorbu nových rakiet a pokročilých vesmírnych technológií. Inými slovami povedané, ruský Roskosmos nebude mať dostatok financií na dotovanie Rogozinových veľkolepých plánov.

„Spojené štáty sú jednotkou vo vesmírnom priemysle. Potom je Európska únia a Čína. Myslím, že India sa môže momentálne porovnávať s Ruskom a vyjde z toho lepšie, v niektorých aspektoch,“ hovorí Mikhail Kokorič, ktorý odišiel do USA po založení prvej súkromnej, ruskej, vesmírnej spoločnosti, Dauria Aerospace.

Kokorič sa sťažoval najme na „sovietsky“ prístup k vesmírnemu priemyslu.  V  roku 2011 založil spomínanú Dauria Aerospace a po prechode do Spojených štátov založil Momentus Space. 

Všetko môže zmeniť vesmírna turistika

Na druhej strane treba povedať, že Rusko má v pláne oprieť sa do vesmírnej turistiky. Aktuálne pohľady sú upriamené konkrétne na rok 2023, kedy má Rusko naplánované najbližšie lety s vesmírnymi turistami, ktoré by mohli priniesť dodatočné zdroje. Ak by komerčné misie dopadli dobre, tak do budúcna by mohli otvoriť nové možnosti financovania vesmírneho výskumu v podaní Ruska. Zároveň treba dodať, že vesmírna turistika nie je pre Rusko neznámou. Stačí si spomenúť na roky 2001 až 2009, kedy bolo realizovaných 8 komerčných letov tohto typu, za ktorými stálo práve Rusko.

Inými slovami, hoci dnešné slová Rogozina môžu znieť nereálne, tak opak môže byť pravdou. V každom prípade, múdrejší budeme už v najbližších rokoch.  Mimochodom, v obdobnej situácii s nedostatkom financií sa stretla v minulosti aj americká NASA, ktorá problém z veľkej časti vyriešila prostredníctvom  partnerstva so súkromným sektorom. Možno aj toto bude cesta pre Roskosmos.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close