SpravodajstvoVeda a výskum

Šéf Roscosmosu hovorí, že ich mesačný program bude lacnejším ako ten americký, pričom prinesie nemenej dôležité zistenia

„Máme vlastný mesačný program, ktorý bude desaťkrát menej nákladným ako americký, ale jeho výsledky nebudú pre našich vedcov nemenej dôležité,“

Mesiac je pre mnoho svetových veľmocí aktuálne najzaujímavejším objektom mimo našej Zeme. Najviac sa v súvislosti s touto témou spomína program Artemis, za ktorým stojí americká NASA. Jeho cieľom je nielen vrátiť ľudskú nohu na povrch našej prirodzenej družice, čo by sa malo odohrať najneskôr do roku 2024, ale v ďalších fázach projektu vybudovať aj trvalo osídlenú základňu. Okrem nových vedeckých poznatkov, ktoré by nám mohla základňa do budúcnosti priniesť, tak stanica by zároveň mala slúžiť aj ako odrazový mostík pre ďalšie vesmírne misie. Zároveň sa spomína aj ťažba nerastných surovín.

Ako je už asi každému jasné, táto misia nebude lacným špásom a odhaduje sa, že by to mohol zaťažiť americký rozpočet poriadne mastnou sumou peňazí. Konkrétne sa spomína 20 až 30-miliárd dolárov. Tu však treba dodať, že hovorím len o prvej fáze projektu – pristátie na Mesiaci s ľudskou posádkou. Len pre zaujímavosť, USA v minulosti minulo na program Apollo približne 25-miliárd dolárov, čo je dnes ekvivalentom približne k 150-miliardám.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ruský mesačný program má byť lacnejším, hovorí Dmitry Rogozin

Dmitry Rogozin, hlava ruskej vesmírnej agentúry, Roscosmos, hovorí, že ich mesačný program bude výrazne lacnejším v porovnaní s tým americkým. Na tému upozorňuje TASS.

„Máme vlastný mesačný program, ktorý bude desaťkrát menej nákladným ako americký, ale jeho výsledky nebudú pre našich vedcov nemenej dôležité,“ povedal Rogozin.

Šéf ruskej agentúry druhým dychom dodáva, že keď máte menej zdrojov na vedu, tak je potrebné lepšie priorizovať úlohy, ako nasledovať „vodcu v kovbojskom klobúku“. Ďalej dodal, že diskutoval s NASA niekoľkokrát o mesačnom programe, pričom mu nevedeli jeho americkí kolegovia presne vysvetliť, prečo chcú ísť opäť na Mesiac. Ďalej dodal, že ich krajina sa nezúčastní „mesačných pretekov“, ako tomu bolo v minulosti, kým nepochopí „zmysel nafukovania prostriedkov“.

Svetové veľmoci si nezostávajú nič dlžné

Ako sme už vyššie písali, hoci cieľom programu Artemis je dostať opäť ľudí na Mesiac a vybudovať na jej povrchu prvú trvalú základňu, tak mnoho odborníkov vrátane úradníkov krajiny vidí v Mesiaci budúci potenciálny zdroj príjmov.

„Dnešný vesmírny závod nie je len o vlajkách, či stopách v prachu. Strategicky ide o závod k obrovskému bohatstvu, akým sú mesačné zdroje. Tie budú poháňať vesmírnu ekonomiku a umožnia nám vydať sa oveľa ďalej,“ píše sa v správe State of the Space Industrial Base 2020: A Time for Action to Sustain US Economic & Military Leadership in Space.

Rovnako však aj Rusko ako vesmírna svetová veľmoc, nezaostáva za vyjadreniami v súvislosti  expanziou mimo našu planétu. Za pripomenutie napríklad stoja rogozinove slová, ktorými si privlastnili Venušu potom, ako vedci objavili v jej atmosfére fosfán.

„Naša krajina bola prvou a jedinou, ktorá úspešne pristála na Venuši,“ povedal Rogozin účastníkom výstavy HeliRussia v roku 2020 podľa ruskej štátnej agentúry TASS. „Ruská kozmická loď zhromaždila informácie o planéte – je to tam ako v pekle.“ Ďalej dodal: „Veríme, že Venuša je ruskou planétou.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close