Šéf Huawei prezrádza, či má v pláne odrezať spoločnosť od amerických dodávateľov

Huawei aj napriek aktuálnej situácii, ktorá trvá od mája minulého roka, chce aj naďalej spolupracovať s americkými dodávateľmi.

Čínsky technologický gigant, spoločnosť Huawei, je už  1 rok zatiahnutá v ekonomickom konflikte medzi USA a Čínou, v dôsledku ktorého nemôže aktívne obchodovať s americkými spoločnosťami. Portál scmp.com poukazuje na najnovšie vyjadrenia generálneho riaditeľa spoločnosti, Ren Zhengfei, ktorý sa v rozhovore pre magazín Dragon vyjadril ku kooperácii s americkými dodávateľmi. Podľa jeho slov, nemajú ich v pláne meniť.

„Minulý rok sme z USA obstarali jednotlivé komponenty v hodnote 18,7 miliárd dolárov, čo bol veľký nárast z 11 miliárd v minulosti. Nemyslíme na výmenu komponentov z USA, “ uviedol Ren, ktorý ďalej dodal: „USA budú vždy našimi dobrými priateľmi.“

Komentár generálneho riaditeľa spoločnosti prišiel aj napriek tomu, že takto rok dozadu bola spoločnosť Huawei zaradená na takzvaný Entity list. Ide o zoznam spoločností, s ktorými ak chcú americké firmy spolupracovať, tak musia získať špeciálne povolenie od americkej vlády.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Treba však dodať, že Huawei dokáže fungovať aj bez amerických komponentov

Portál ďalej píše, že Richard You Chengdong, ktorý je jedným z výkonných riaditeľov spoločnosti, 9. apríla povedal, že Huawei má možnosti, aby nemuseli využívať americké komponenty, ale chcú si aj naďalej udržať dobré vzťahy s americkými dodávateľmi.

Po zaradení spoločnosti Huawei na zoznam Entity List, Huawei dokázal, že je schopný fungovať bez amerických komponentov. Dôkazom toho bol smartfón Mate 30, resp. Mate 30 Pro, v ktorom by sme súčiastky amerického pôvodu hľadali márne. Spoločnosť neskôr predstavila aj vlastný operačný systém HarmonyOS, ktorý je navrhnutý tak, aby bol schopný bežať na viacerých platformách vrátane smartfónov.

„Bolo by to v poriadku, keby sme nepoužívali americké komponenty, ale čo sa stane, ak si zákazníci naše výrobky prestanú kupovať,“ uviedol Ren. „Operačné systémy Android a (pozn. redakcie: iOS od) Apple sa tešia masívnemu predaju naprieč svetom, keďže si na ne zákazníci zvykli.“

HarmonyOS nebol vyvinutý ako konkurencia pre Android

Ren ďalej dodáva, že HarmonyOS nebol vyvinutý ako konkurencia pre Android, ale skôr ako riešenie  zaradenia spoločnosti na Entity List. Ďalej dodal, že spoločnosť má veľmi dobré vzťahy s Google a Apple, s ktorými sa spolupodieľali na výrobe 5G zariadení.

Google údajne lobuje u americkej vlády, aby mohli obnoviť spoluprácu s Huawei

Ren ďalej dodal, že vzhľadom na pandémiu Covid-19, ktorá narušila dodávateľské toky, že je nemožné, aby sa hociktorá krajina stala úplne sebestačnou. Náklady by boli totiž neprimeranými. Ďalej dodal, že Čína by mala optimalizovať svoje podnikateľské prostredie, aby si udržala atraktívnosť svojho trhu, a tak zvýšila svoju priemyselnú konkurencieschopnosť.

„Pre krajiny by bolo chybou presunúť priemyselné reťazce späť domov, pretože svetová ekonomika sa má rozvíjať prostredníctvom globalizácie. Konkurencieschopnosť sa vyvíja ako súčasť globalizácie, “ uviedol.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre