Spravodajstvo

Sčítanie obyvateľov 2021: Kde, kedy a ako? Pozor, prebieha online!

Na sčítanie vám zostáva približne už len jeden mesiac. Neodkladajte ho na poslednú chvíľu!

Sčítanie obyvateľov na našom území má dlhú históriu, ktorej začiatok sa datuje ku koncu 18. storočia. Ide tak o jeden z najstarších druhov štatistík, ktorý sa v pravidelných intervaloch opakuje. Jeho cieľom je zistiť nielen to, koľko ľudí žije na území štátu, či miest, ale aj zistiť bližšie demografické informácie o populácii. Na základe týchto dát môžu následne úrady modifikovať politiky, aby lepšie pasovali potrebám obyvateľov. Rovnako treba povedať, že na základe tohto sčítania v súčasnosti chodí k prerozdeľovaniu podielových daní pre samosprávy. Inými slovami, viete tak ovplyvniť kvalitu života vo vašom okolí.

V moderných dejinách Slovenska aktuálne prebieha tretie sčítanie obyvateľov, domov a bytov. Naposledy sme sa sčítavali ešte 10 rokov dozadu. Inými slovami, veľa sa mohlo za túto dobu zmeniť a preto je dôležité, aby tieto údaje boli aktualizovanými. Rovnako týmto zmenám v priebehu času boli prispôsobené aj otázky.

Ako prebieha sčítanie v roku 2021

Sčítanie obyvateľstva v súčasnosti prebieha modernejším spôsobom, ako tomu bolo v minulosti. Umožňuje to technologický pokrok a rozmach internetu a zariadení, prostredníctvom ktorých sa pripája k webu. Sčítanie prebieha prostredníctvom stránky scitanie.sk, alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie nižšie.

Po otvorení stránky je potrebné kliknúť na ikonu „Sčítať sa“. Následne sa vám otvorí formulár, ako môžete vidieť nižšie, kde je potrebné zvoliť vami preferovaný jazyk, v ktorom chcete vyplniť dotazník. Po zvolení jazyka sa vám zobrazí upozornenie.

V druhom kroku je potrebné prihlásiť sa, a to buď prostredníctvom elektronického občianskeho, alebo pomocou rodného čísla.  Následne vás systém vyzve, aby ste zadali svoje krstné meno.

Potom sa vám zobrazí niekoľkostranový dotazník, kde je potrebné doplniť informácie naprieč viacerými kategóriami. Ide napríklad o informácie o bydlisku, náboženstve, národnosti, zamestnaní a podobne. Všetky údaje treba vyplniť k 01.01.2021. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko náhľadov z dotazníka, ktorého vyplnenie vám zaberie odhadom od 3 do 10 minút. 

Potom, ako vyplníte dotazník, tak na poslednej karte je zhrnutie informácií, ktoré ste vyplnili. Doplnené údaje si je potrebné skontrolovať a následne potvrdiť v spodnej časti dotazníka. Po úspešnom odoslaní údajov uvidíte okno nižšie, kde budete môcť stiahnuť potvrdenie o vykonaní sčítania.  Toto potvrdenie vám odporúčame stiahnuť a uložiť si, aby ste predišli do budúcnosti prípadným problémom.

potvrdenie o scitani
Zdroj: Vosveteit.sk

Je sčítanie povinné?

Je sčítanie obyvateľov povinné? Ak ste sa rozhodli, že sčítania sa nezúčastníte, tak vám hrozí potenciálne pokuta v rozpätí desiatok € až do 250€. Rovnako treba dodať, že ak sa rozhodnete nesčítať pomocou formulára, tak si môžete počkať aj na asistované sčítanie, ktoré bude prebiehať od apríla do konca októbra. Dnes už je však jasné, že o túto formu sčítania budete musieť aktívne požiadať.

“To znamená, že buď obyvateľ navštívi kontaktné miesto zriadené obcou, kde ho sčíta stacionárny asistent alebo môže telefonicky požiadať o mobilného asistenta, ktorý ho navštívi doma a sčíta ho.” píše sa na stránkach scitanie.sk.

Na ďalšie bližšie informácie však, ako bude prebiehať asistované sčítanie, si budete musieť ešte počkať. Sčítanie pomocou online dotazníka prebieha do  31. 3. 2021.

Mohlo by Vás zaujímať

Zobraziť komentáre
Close
Close