SpravodajstvoVeda a výskum

Vedcom sa podarilo ovplyvniť proces odumierania mozgu. Dokázali tak, že schopnosť prežitia mozgu je väčšia ako sme si mysleli

Existuje niekoľko dôkazov, že schopnosť prežitia mozgu je väčšia, než sa pôvodne predpokladalo.

V americkom výskume mozgy ošípaných, všetky z bitúnku, nedostali žiadny kyslík počas štyroch hodín, čo je pre medicínu nepredstaviteľne dlhý čas. Vedúcim autorom prelomovej štúdie je Nenad Sestan, profesor komparatívnej medicíny, genetiky a psychiatrie, ktorý vedie laboratórium na Yale School of Medicine v New Haven. Sestan a jeho kolegovia použili prepracovaný systém nazvaný BrainEx, aby obnovili perfúziu (pozn. redakcie: prefúzia je prietok tekutiny učitým prostredím. Napríklad orgánmi), špecificky určenú na zastavenie rýchleho rozpadu izolovaného mozgu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výsledky naznačujú, že je možné ovplyvniť proces odumierania

Ich systém pumpuje krvnú náhradu cez cievy, ktoré obsahujú kyslík, ale žiadne bunky. Kvapalná náhradná tekutina nespôsobuje zápalové reakcie a obsahuje kontrastnú látku, s ktorou môže byť perfúzia pozorovaná cez MRI vo veľkých a malých mozgových cievach. S touto tekutinou vedci premývali mozgy 32 ošípaných a dokázali, že cirkulácia krvnej náhrady bola v mozgu po viac ako štyroch hodinách obnovená, opuch klesol, bunková smrť sa zastavila a anatomické štruktúry boli neporušené. Pri MRI boli komory ešte rozpoznateľné v pôvodnej veľkosti a rozlíšenie medzi sivou a bielou hmotou bolo stále viditeľné. Výskumníci boli tiež schopní spúšťať a merať spontánnu synaptickú aktivitu v jednotlivých neurónoch, ale nie v celom mozgu.

Aj keď sa pokus s prasacími hlavami zdá byť bizarný, slúži základnému neurologickému výskumu. Je to jeden zo spôsobov, ako získať prehľad o tom, ako funguje mozog a ako sa regeneruje. Vďaka výskumu mozgu ošípaných a vývoju tekutiny by mohlo byť reálne napríklad liečiť poškodené oblasti mozgu u pacientov s mŕtvicou.

Zdroj: welt.de, faz.net, úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close