SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Satelitný internet Starlink už čoskoro ukončí beta prevádzku. Aktuálne naň čakajú státisíce zákazníkov

SpaceX údajne navyšuje výrobné kapacity parabolických antén, aby čo najskôr pokryla zvýšený dopyt zákazníkov.

Satelitný internet Starlink od americkej spoločnosti SpaceX mieri po mesiacoch testovania do plnej prevádzky. Testovanie v beta prevádzke zrejme prebehlo podľa predpokladov americkej súkromnej vesmírnej spoločnosti za ktorou stojí Elon Musk a momentálne je všetko pripravené na spustenie plnej prevádzky. Satelitnú sieť internetového pripojenia Starlink využíva niečo cez 100 000 zákazníkov po celom svete. Zákazníkov čakajúcich na svoju parabolickú anténu je však až 5-krát viac. Sprístupnenie satelitného internetového pripojenia pre všetkých zákazníkov ešte v tomto roku však zrejme nie je reálne, upozorňuje zahraničný portál Arstechnica.com.

Dodanie sa môže pretiahnuť aj na viac ako pol roka

Státisíce čakajúcich zákazníkov však môžu naraziť na limity samotnej satelitnej siete, ako aj na výrobné kapacity americkej spoločnosti. Už v máji tohto roka Elon Musk upozornil, že prvých 500 000 zákazníkov zrejme svoje internetové pripojenie a parabolickú anténu obdrží, no spoločnosť bude mať veľký problém pri niekoľkých miliónoch používateľov. Súkromná vesmírna spoločnosť taktiež naráža aj na povolenia zo strany amerických úradov, ktoré spoločnosti zatiaľ povolili prevádzku iba 1 milióna antén. S rýchlym rastom predobjednávok najmä z USA však môže byť toto povolenie už čoskoro nepostačujúce. Na navýšení licencie na 5 miliónov antén však už údajne SpaceX pracuje.

I keď je ukončenie beta prevádzky naozaj za rohom, čakajúci zákazníci z rôznych kútov sveta by zatiaľ príliš oslavovať nemali. Výrobca priamo na svojich stránkach totižto upozorňuje, že v niektorých lokalitách môže dodanie trvať aj viac ako 6 mesiacov. Ako prví otestujú satelitné internetové pripojenie Starlink zrejme čakajúci zákazníci z domáceho, čiže amerického trhu. Musk zároveň upozorňuje, že dodanie môže byť problémom najmä v husto osídlených oblastiach. Je teda možné, že medzi prvými budú práve zákazníci z menších obcí a odľahlých oblastí, kde je najväčšia núdza o kvalitné internetové pripojenie.

Starlink sa v budúcnosti rozrastie o desaťtisíce nových satelitov

Internetové pripojenie Starlink je aj vďaka svojej cene vhodnou alternatívou práve v spomínaných menej obývaných oblastiach so zlým internetovým pripojením. S cenovkou 499 amerických dolárov za spojazdnenie a dodanie parabolickej antény a následný mesačný poplatok 99 dolárov sa jedná o pomerne cenovo prijateľnú službu, najmä ak ju porovnáme s podobnými existujúcimi riešeniami. Pri pohľade na plány SpaceX je však viac než len pravdepodobné, že sieť Starlink bude mať pred konkurenciou obrovský náskok. Aktuálne sieť Starlink využíva cez 1700 satelitov, pričom tento počet plánuje navýšiť o ďalšie desaťtisíce satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme. Kapacity siete sa tak budú rokmi navyšovať, čo sa zrejme odrazí aj na ešte lepšej kvalite pripojenia a vyšších prenosových rýchlostiach. Pochopiteľne, stále sa skôr jedná o hudbu budúcnosti, teda minimálne v našom regióne.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close