Satelit americkej NASA objavil prvú planétu podobnú Zemi, ktorá leží v správnej vzdialenosti od svojej hviezdy

Vedci už vytvorili niekoľko modelov planéty, ktoré im dopomôžu v ďalšom výskume.

Exoplanéta
Zdroj: NASA

Satelit TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite), americkej  NASA objavil svoju prvú exoplanétu, ktorá sa veľkosťou podobá na Zem a nachádza sa v obývateľnej vzdialenosti od jej domovskej hviezdy.

Obývateľná zóna je oblasť vo vesmíre, ktorá nie je vďaka vzdialenosti od hviezdy ani príliš chladná, ani horúca. Voda dokáže v tejto zóne existovať na povrchu planéty v kvapalnom stave. To je podľa vedcov jednou z hlavných podmienok pre existenciu života. Planéta sa nachádza pri hviezde TOI 700 a preto ju pomenovali TOI 700d. Hviezda sa od nás nachádza 100 svetelných rokov a jedná sa o malú, relatívne chladnú trpasličiu hviezdu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sústava troch planét

Hviezda sa objavila vo viacerých sektoroch, ktoré satelit TESS pozoroval. Počas prvého roka zachytil tri planéty, ktoré popred hviezdu prechádzali. Prvá, TOI 700b je veľkosťou takmer na vlas podobná Zemi, avšak podľa údajov sa jedná o kamenistý svet, kde rok trvá len 10 dní.

Prostredná hviezda, TOI 700c je 2.6-krát väčšia ako Zem. Hviezdu obehne raz za 16 dní a pravdepodobne sa jedná o plynnú planétu. Planéta, ktorá ako jediná z nich leží v obývateľnej zóne je TOI 700d. Je väčšia než naša Zem a hviezdu obehne za 37 dní. Od svojej hviezdy dostáva približne 86% energie, ktorú Slnko poskytuje nám.

Všetky planéty majú podľa prvotných odhadov viazanú rotáciu so svojou hviezdou. V praxi to znamená, že jedna strana planéty je neustále otočená smerom ku hviezde, zatiaľ čo tá druhá je odvrátená.  Tento jav môžeme vidieť aj u nás, keďže Mesiac je rovnako viazaný so Zemou, preto vidíme len jednu jeho stranu.

Vedci vytvorili predbežné modely planéty, ktoré im pomôžu v nasledujúcom výskume. Jedna verzia hovorí o vodnom svete, s atmosférou kde dominuje prevažne oxid uhličitý. Jedná sa o podobný typ planéty, akou bol podľa vedcov aj Mars, vo svojich skorých rokoch. Na strane, ktorá je neustále otočená smerom ku hviezde možno badať hustú vrstvu mrakov.

Ďalší model zobrazuje TOI 700d ako bezoblačnú planétu, ktorá je pokrytá jedine pôdou. Vetry na nej prúdia z nočnej strany na dennú a stretnú sa v bode, ktorý leží priamo oproti jej domovskej hviezde.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre