SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Šanca, že sa s nami zrazí asteroid Bennu, je teraz vyššia: Tvrdí to americká NASA. Hrozí nám nebezpečenstvo?

Riziko kolízie s týmto objektom je o čosi vyššie, ako v minulosti, hrozí nám však reálne riziko?

Nedávno vydala americká vesmírna agentúra, NASA, novú správu, v ktorej prehodnocujú šance kolízie asteroidu Bennu s našou planétou, píše portál Scitech Daily.

Tento asteroid sa radí k dvom najnebezpečnejším kozmickým objektom a po novom sú šance zrážky o čosi vyššie, než v minulosti. Odborníci zistili že pravdepodobnosť kolízie v najbližších 300 rokoch je jedna ku 1750. Agentúra sledovala asteroid už od jeho objavenia v roku 1999 a nové štatistiky zakladá na dráhe jeho pohybu.

Je pravda, že riziko zrážky je teraz o čosi vyššie, ako v minulosti, no napriek tomu je isté, že sa nebudeme musieť čeliť tomu, čím si museli prejsť postavy vo filme Armageddon.

Ak by sme ale dali šance, že sa asteroid zrazí so Zemou, do perspektívy, bolo by to akoby ste hodili mincou a 11-krát po sebe by padla hlava, alebo ak by ste trafili šípkou stred terča, so zavretými očami.

Ako si poradiť s asteroidom?

Čo by sme ale robili, ak by sa naše najhoršie obavy vyplnili? Aj keď je naša planéta nateraz v bezpečí, riziko nárazu veľkého asteroidu by sme mali brať vážne. Aj teraz vedci pripravujú rôzne postupy, čo v prípade tejto katastrofickej situácie robiť.

Momentálne si nie sme istí, či by sme dokázali blížiaci sa asteroid odkloniť. Vedci tvrdia, že najlepšou ochranou sú informácie a ak by sme vedeli v niekoľkodekádovom predstihu o tom, že sa s nami niečo zrazí, mali by sme lepšiu šancu na vyriešenie problému.

Nie vždy ale budeme mať také šťastie. Môže sa stať aj to, že sa smrtiaci asteroid objaví priamo pred našim prahom. V tento moment by prišlo na rad núdzové riešenie, ktoré je v tomto prípade obeta našich telekomunikačných satelitov. Ide o veľké a ťažké stroje a zároveň našu najlepšiu šancu odkloniť približne 300-metrový asteroid. Štúdie zistili, že na odklonenie takéhoto asteroidu by sme potrebovali desať komunikačných satelitov.

Použitie satelitov ráta s absolútne najhorším scenárom. Ak by sa objavil asteroid, ktorý dopadne na Zem už za pár rokov, nemali by sme čas postaviť raketu, ktorá by ho odklonila. Tento plán je však čisto teoretický. Vedci netušia, ako sa budú asteroidy v prípade kolízie správať. Existuje teória, ktorá hovorí, že sú vo vnútri krehké, silný náraz by teda spôsobil ešte väčšie problémy.

Americká NASA ale pripravuje misiu DART, ktorej hlavným cieľom je nabúrať do asteroidu. Podľa výsledkov tejto misie sa budú môcť vedci rozhodnúť, aký prístup zvoliť.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close