S dronom Ingenuity, ktorý lieta v atmosfére Marsu, sa nerátalo, že vydrží tak dlho. NASA predlžuje jeho pôsobenie na červenej planéte

Prvý dron na povrchu Marsu má za sebou už dve desiatky úspešných letov. Jeho púť však bude omnoho dlhšia, ako sa predpokladalo.

Dron Ingenuity_NASA
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU

Miniatúrny dron/helikoptéra Ingenuity, ktorá sa na povrch Marsu dostala iba minulý rok, má za sebou naozaj náročné mesiace. Z pôvodných málo ambicióznych plánov americkej NASA sa nakoniec vykonštruoval obrovský úspešný projekt. V realite dron Ingenuity prekonal všetky očakávania a za sebou má hneď niekoľko rekordov a unikátnych objavov. Aj v tomto prípade tak jeho tvorcovia začali spomínať možné predĺženie jeho pôsobnosti na červenej planéte. To sa podľa najnovších správ (via TechCrunch) posunie na ďalších niekoľko mesiacov. Vylúčiť sa však nedá ani prípadné ďalšie predĺženie, ktoré bude závisieť od počasia a technického stavu mini helikoptéry Ingenuity.

Ingenuity má za sebou už 21 letov

Prvotným plánom americkej NASA bolo iba demonštrovanie možného letu s helikoptérou v riedkej marsovskej atmosfére. Na jej planétu sa dostal spoločne s roverom Perseverance ešte 18. februára 2021. Už po prvotných testoch helikoptéry bolo jasné, že v atmosfére Marsu si mini helikoptéra zalieta hneď niekoľkokrát. Na svoje konto si pomerne rýchlo pripísala ďalšie úspechy, ako len úspešné absolvovanie testov. Nasledovali úspešné prelety, pozorovania kráteru Jezero a testovanie ďalších pokročilých schopností. Do dnešného dňa má helikoptéra na svojom konte už 21 úspešných letov a viac ako 4,65 prelietaných kilometrov čo sa vzdialenosti týka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalším cieľom je preskúmanie delty rieky Jezero

„Misia v delte rieky Jezero bude najväčšou výzvou, ktorej čelí Ingenuity od prvého letu na Marse,“ uviedol v tlačovej správe Teddy Tzanetos, vedúci tímu Ingenuity v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory NASA.

Najväčšiu výzvu má však Ingenuity stále pred sebou, čo možno bolo aj zámienkou jeho autorov pre predĺženie pôsobenia mini helikoptéry na červenej planéte. Delta rieky Jezero obsahuje nebezpečné nástrahy v podobe šikmých povrchov, útesov, vyčnievajúcich skál a piesočných ložísk. Tieto nástrahy logicky predstavujú veľké riziko nie len pre samotnú helikoptéru, ale aj rover Perseverance, ktorého budúce stopy budú viesť práve do tejto oblasti. Helikoptéra tak aj v tomto prípade poslúži najmä na rozpoznávanie možných nástrah v tejto oblasti.

„Pred menej ako rokom sme ani nevedeli, či je možný riadený let lietadla na Marse,“ povedal Thomas Zurbuchen, pridružený správca riaditeľstva vedeckých misií NASA. „Teraz sa tešíme na zapojenie Ingenuity do druhej vedeckej kampane Perseverance.“

Pôsobenie predĺžené až do septembra

Dlhá životnosť helikoptéry Ingenuity prekvapila naozaj celý tím stojaci za touto úspešnou misiou. Svoje nadšenie neskrýval ani hlavný pilot dronu Ingenuity Håvard Grip. Podľa jeho slov tím v počiatkoch misie očakával 3 letecké záznamy, no pri obrovskom šťastí aj 5 záznamov. Nakoniec sa podarilo vytvoriť až 21 zápisov, pričom ďalších niekoľko by malo pribudnúť v nasledujúcich mesiacoch. Pôsobenie helikoptéry bolo totižto oficiálne predĺžené až do septembra tohto roka. Ak však bude helikoptéra Ingenuity pokračovať v šľapajách predchodcov v podobe roverov od NASA, môžeme očakávať omnoho dlhšie pôsobenie na červenej planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre