S akými podvodmi sa môžete na Facebooku stretnúť najčastejšie?

Podvody na internete sa nevyhýbajú ani sociálnym sieťam. Toto je 7 podvodov, s ktorými sa môžete najčastejšie stretnúť na Facebooku.

hacker facebook ucet
Zdroj: Vosveteit, dlpng, Pixabay.com

Podvody sa v posledných rokoch poriadne vyvinuli a taktiež presunuli do online sveta. Môžeme sa s nimi prakticky stretnúť každý deň a to aj na sociálnych sieťach. Nevynechali ani takého giganta, akým je sociálna sieť Facebook. Podvodníci sa neustále snažia o zlepšenie dôveryhodnosti podvodu, preto je potrebné byť neustále v pozore! Aké podvody sú najčastejšie? Na tému upozorňuje web howtogeek.com.

Phishing

S phishingom sa sme sa doposiaľ mohli stretnúť najmä v súvislosti s podvodnými e-mailmi. Tento typ podvodu je však prítomným i na sociálnych stránkach a je čoraz častejším. Podvodná stránka sa vydáva za oficiálnu, no v skutočnosti iba zbiera údaje, ktoré do nej zadáte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Takýto druh podvodu sa neodohráva priamo na Facebooku. Zväčša funguje pomocou e-mailovej adresy, kde podvodník obeti zašle správu, ktorá sa tvári ako oficiálny e-mail od Facebooku. V danej správe je priložený link. Zámienka je v tomto prípade overenie e-mailovej adresy alebo podobne.

Po kliknutí na link sa otvorí stránka na nerozoznanie od Facebooku. Stránka následne vyžaduje zadanie prihlasovacích údajov.

Takúto podvodnú stránku sa dá rozpoznať rôznymi krokmi. V prvom rade nebude jej názov facebook.com, ale zrejme niečo, čo sa na daný reťazec znakov podobá. Facebook taktiež často nezasiela podobné e-maily, preto by ste nemali klikať na žiadny link v správe. Lepšou alternatívou bude priama návšteva webu facebook.com.

Neoficiálne eventy

Rôzne eventy sú taktiež miestom pre podvodníkov. Napríklad ak ide o veľký koncert, na ktorý sa lístky predávajú aj pomocou sociálnych sietí. Podvodník si následne vytvorí vlastný event, ktorý sa snaží všelijako zamaskovať tak, aby vyzeral ako oficiálny. Následne v tomto evente používa prepojenie na vlastnú stránku, kde “predáva” lístky.

Ak si takýto lístok kúpite, zrejme sa ho nikdy nedočkáte, prípadne vedia byť lístky niekoľkonásobne predražené.

Falošné súťaže

Pri týchto súťažiach je najviac lákavá výška výhry. No pre rôzne dôvody spracovania a odoslania výhry od vás podvodník požaduje zaslanie istej čiastky na účet. Prípadne si žiadajú rovno číslo karty s úmyslom, že vám výhru vedia pripísať iba takto. Rozhodne takéto údaje nezverejňujte a podobné príspevky či správy vymažte.

Facebook_podvodna sutaz_Vyhraj dnes
Zdroj: Polícia SR (Facebook)

Falošné zľavové kupóny

Možno ste si všimli zaujímavé kupóny na profile vášho známeho. Ten sa zrejme chcel podeliť so super zľavou aj so svojimi známymi. Nemusí tomu tak vždy byť. Po kliknutí na daný link to od vás požaduje vyplnenie rôznych údajov a na konci na vás čaká výzva na zdieľanie. Po zdieľaní by sa vám vo vašej e-mailovej schránke mal zjaviť daný kupón.

Ten ale ani po týždňoch čakania nedorazil. Podvodník ale získal vaše osobné údaje, prípadne údaje vašich priateľov, ktorí príspevok videli na vašom profile.

Podvodníci vo Facebook Marketplace

Facebook Marketplace je neuveriteľne populárna služba na Facebooku. No dané tvrdenie platí aj pre podvodníkov. Pri kupovaní alebo predávaní tovaru pomocou tejto služby treba pamätať na to, že to nie je eBay. Neexistuje tu žiadna ochrana kupujúceho, preto ak predajca tlačí iba na online predaj a za žiadnu cenu sa nechce osobne stretnúť, tak môže ísť o podvod.

facebook bazar marketplace_2
Zdroj: vlastný

Romantické podvody

Keďže Facebook je najmä sociálna sieť, viete pomocou nej spoznať mnoho nových ľudí. Online svet ponúka priestor na stretnutie životnej lásky aj menej sebavedomým jedincom. Niektorí ale vedia byť až príliš dôverčiví a to vedia naplno využiť podvodníci.

Na Facebooku sa viete spojiť s ľuďmi z celého sveta. Preto je šanca, že spoznáte niekoho z inej krajiny pomerne vysoká. A práve za účelom stretnutia sa skrývajú podvodníci, ktorí si pýtajú peniaze na cestu za “milovanou” osobou.

Na dôverčivosti ľudí vedia podvodníci skvele stavať, preto bezhlavo neverte niekomu, koho poznáte iba pár dní vo virtuálnom svete.

Clickbait ktorý šíri malvér

Tento malvér sa skrýva za rôzne názvy, ktoré sú šokujúce. Ide hlavne o nalákanie človeka na kliknutie na daný link. Po kliknutí na daný link sa samozrejme nedostanete k požadovanému článku či videu. Dostanete sa ale k tomu, že sa podvodník nabúra do vášho účtu. Jeho možnosti sú potom rôzne. Daný link vie preposlať vašim priateľom alebo ho vie zdieľať na vašom profile. Vírus sa potom takto šíri ďalej.

Zdroj: neowin.net
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre