Rýchlosť svetla vieme odmerať jedine pomocou odrazu. Prečo je to tak?

Aj tie najjednoduchšie kozmické veci môžu mať zložité vysvetlenia

rychlost svetla vo vakuu
Zdroj: unsplash.com (Mathew Schwartz)

Einsteinova teória špeciálnej relativity je najpopulárnejšou a možno aj najpravdivejšou teóriou, akú sa ľudstvu podarilo vymyslieť. Táto teória je kľúčovou takmer pre všetko, od vesmírneho cestovania, cez GPS až po elektrické siete, píše portál Universe Today.

Kľúčom tejto teórie je fakt, že rýchlosť svetla vo vákuu je konštantná. Zaujímavé je, že to nikdy nebolo dokázané. Keď Einstein predniesol svoju teóriu relativity, chcel dokázať, prečo má svetlo stále tú istú rýchlosť. V tej dobe sa predpokladalo, že ak svetlo cestuje ako vlna, musí prechádzať cez nejaké médium, rovnako ako zvuk prechádza vzduchom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predpokladali preto existenciu akého si éteru. Bolo to médium, ktoré umožnilo svetlu šíriť sa naprieč vesmírom. Lenže ak by tento éter existoval, pozorovaná rýchlosť svetla by sa musela meniť podľa toho, ako by sa naša Zem pohybovala. Pozorovania však nezachytili akékoľvek vychýlenia. Einstein prišiel na to, že chyba bola predpokladať, že čas a priestor sú konštantou a mení sa rýchlosť svetla.

Ak je rýchlosť svetla konštantná, potom musí byť čas a priestor ovplyvnený relatívnym pohybom. Bola to radikálna myšlienka, ktorá ale sedí so všetkými meraniami konštantnej rýchlosti svetla. Niektorí fyzici sa však hádajú. Ak je rýchlosť svetla podľa relativity konštantná, rovnaká teória tvrdí, že sa rýchlosť svetla nedá odmerať.

Nemožné meranie

Teória relativity vám totiž znemožňuje odmerať čas, ktorý svetlu trvá, kým prejde z bodu A do bodu B. Na to by sme potrebovali synchronizované stopky na oboch koncoch. Relatívny pohyb však ovplyvňuje dobu tikania hodiniek, relatívne k rýchlosti svetla. Nemôžete ich synchronizovať bez toho, aby ste poznali rýchlosť svetla, ktorú nemôžete vedieť bez toho, aby ste ju odmerali.

Jediným spôsobom je použiť jedny stopky a sledovať dráhu svetla z bodu A, odrazenú od bodu B a opäť prichádzajúcu o bodu A. Takto sa meria rýchlosť svetla. Einstein predpokladal, že rýchlosť svetla tam a späť je rovnaká. To súhlasí aj s modernými pozorovaniami. Súhlasí zároveň aj fakt, že rýchlosť svetla, ktoré ide smerom ku nám, je desaťkrát väčšia ako rýchlosť svetla, idúceho od nás.

Rýchlosť svetla ovplyvňuje všetko, čo môžeme vidieť. Ak by rýchlosť svetla nebola rovnaká, potom by sme mali vidieť vesmír úplne inak, ako ho vidíme teraz. Nová štúdia však ukazuje, že spolu so zmenou v rýchlosti svetla sa zmenšuje aj priestor a viac sa prejavuje časová dilatácia. Inými slovami táto teória tvrdí, že aj napriek tomu, že sa rýchlosť svetla mení, my by sme stále videli vesmír takým spôsobom, akoby rýchlosť svetla bola konštantná.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre