Rýchlo rotujúce čierne diery môžu nabrať pár dodatočných vlastností, ktoré vyvolávajú ďalšie nezodpovedné otázky

Budúce observatóriá by mohli pomôcť vyriešiť niekoľko paradoxov

čierna diera
Zdroj: NASA

Všeobecná teória relativity je pomerne komplexná matematická teória, no jej vysvetlenie čiernych dier je až pozoruhodne jednoduché, píše portál Universe Today. Stabilnú čiernu dieru môžeme popísať troma vlastnosťami – hmotnosťou, elektrickým nábojom a rotáciou.

Čierne diery však nezvyknú mať elektrický náboj, čiže v podstate ich vieme charakterizovať len dvoma vlastnosťami. Ak vieme určiť tie, dokážeme popísať všetko čo sa dá o konkrétnej čiernej diere. Fascinujúcou vlastnosťou je, že čierna diera môže vzniknúť z čohokoľvek. Zo slnka, z jablka na stole, alebo starých časopisov. Podľa všeobecnej relativity je jedno, akú má objekt hmotnosť. V každom prípade je však horizont udalostí – bod spoza ktorého neunikne nič – dokonale hladký. Ide o teóriu, podľa ktorej čierne diery nemajú „vlasy.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všeobecná teória relativity má však problém s kvantovou teóriou. Podľa všeobecnej relativity je informácia zničená v momente, keď prekročí horizont udalostí. Kvantová fyzika tvrdí, že informácia sa nedá zničiť. Jedna platná teória popiera druhú, a tak vznikajú problémy, medzi ktoré sa radí aj Firewall paradox. Ten vzniká preto, lebo sa nevieme rozhodnúť, či by mal byť horizont udalostí horúci, alebo studený.

Extrémne podmienky

Niekoľko teórií sa pokúsilo tento rozpor vyriešiť. Vo väčšine prípadov ide o dodatky k teórii relativity a tu vzniká ďalší problém. Rozdiel medzi štandardnou teóriou relativity a týmito modifikovanými teóriami je, že rozdiel vidíme len v extrémnych prípadoch. Preto je veľmi ťažké ich študovať pozorovaním.

Veľa upravených teórií hľadá riešenie v rotácii čiernej diery. Obsahujú jeden dodatočný parameter, ktorý vo všeobecnej relativite nenájdeme. Ak máme dočinenia s čiernou dierou, ktorá má malú rotáciu, tá sa chová ako štandardná čierna diera. Pri väčších rotáciách však naberá pár dodatočných vlastností.

Nové vlastnosti by s najväčšou pravdepodobnosťou ovplyvnili zlučovanie dvoch čiernych dier do jednej. Autori tvrdia, že v budúcnosti by mohli astronómovia pomocou rapídne rotujúcich čiernych dier potvrdiť, alebo vyvrátiť rôzne upravené teórie. Einsteinova teória však prešla zatiaľ každým jedným testom, no vedci predpokladajú, že sa rozpadne, ak budú čeliť najextrémnejším prostrediam vo vesmíre.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre