Rýchla nabíjačka nenabíja tak, ako by mala: Kde môže byť problém?

Rýchle nabíjanie je užitočnou funkciou, no často sa stáva, že nefunguje, alebo prestane fungovať.

Čo robiť, keď rýchla nabíjačka nenabíja?
Zdroj: Unsplash (Andreas Haslinger) FlyClipart, Úprava: Vosveteit.sk

Rýchle nabíjanie vám umožňuje kompletne nabiť batériu smartfónu do niekoľkých minút. V prípade časovej tiesne je to ideálna funkcia, no často sa stáva aj to, že proste nefunguje. Lenže prečo je to tak?

Dnes nie je nezvyčajné, aby ste natrafili na nabíjačku s funkciou rýchleho nabíjania. Ak ale chcete, aby svoj účel splnila, nabíjačka jednoducho nestačí. Pre rýchle nabíjanie je potrebné vlastniť aj kábel, ktorý túto funkciu podporuje, inak sa vaše zariadenie bude nabíjať štandardnou rýchlosťou. Ak aj vlastníte rýchlu nabíjačku, spolu s káblom, táto zdanlivo jednoduchá funkcia môže stroskotať aj na ďalších faktoroch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Uistite sa, že máte správnu nabíjačku a kábel

Rýchlym nabíjaním sa pýšia hlavne smartfóny značky Xiaomi, no ani pri nich to nie je také priamočiare. Niekedy dostanete rýchlu nabíjačku priamo k zariadeniu, no pri iných modeloch si ju musíte dokúpiť samostatne. Hlavne v prípadoch telefónoch, ako sú smartfóny spoločnosti Samsung, či Apple. Vo väčšine prípadov býva nabíjací adaptér označený značkou Quick Charging, alebo Adaptive Fast Charging.

USB kábel, ktorý s adaptérmi takéhoto druhu prichádza, je väčšinou veľmi krehký. Ak sa vám v minulosti nabil smartfón rýchlo, no dnes mu to trvá podstatne dlhšie, je možné, že sa USB kábel poškodil. Odporúča sa preto kábel skontrolovať a uistiť sa, že je v poriadku. Rovnako treba uviesť, že aj káble majú rôzne parametre. Napríklad, rýchlonabíjačky majú väčšinou káble o dĺžke do dvoch metrov. Pri kábloch o dĺžke dva a viac metrov je odpor vyšší čo priamo úmerne znižuje výkon.

Nečistoty v nabíjacom porte

Postupom času sa do nabíjacieho portu smartfónu dostáva prach, či iné nečistoty. To zabraňuje nabíjačke, aby pracovala na plnú kapacitu. Nabíjací port môžete jednoducho vyčistiť pomocou špáradla, ihly, alebo kusu papiera. Samozrejme, pokúste sa ho vyčistiť opatrne, aby ste ho nepoškodil. Prípadne si na hrot dajte kúsok vaty, ktorým vytrite vnútro portu. Možno budete prekvapení, koľko špiny sa v porte usadilo, no práve tieto nečistoty prispievajú k tomu, že sa zariadenie nabíja pomalšie, než obyčajne. Odstráňte všetky nečistoty a vyskúšajte, či už rýchle nabíjanie funguje tak, ako má.

Skúste iný zdroj elektriny

Ak používate napríklad Power banku, uistite sa že má dostatočný výkon na to, aby podporovala rýchle nabíjanie. Ak používate tradičné zásuvky, skúste použiť inú. Rovnako, ak nabíjate batériu prostredníctvom počítača, či inej elektriky, tak nezabudnite v smartfóne zvoliť funkciu nabíjania potom, ako pripojíte smartfón k zariadeniu.

Nabíjajte v režime šetrenia batérie

Väčšina zariadení podporuje režim šetrenia batérie, ktorý dokáže obmedziť množstvo aplikácií na pozadí. Zároveň ho môžete použiť v prípade že sa smartfón nenabíja tak rýchlo, ako by ste si priali. Niekedy sa totiž môže stať, že náročná aplikácia spomalí proces rýchleho nabíjania. Skontrolujte preto aplikácie, ktoré ste si v posledných dňoch nainštalovali a pozrite sa, či medzi nimi nie je jedna, ktorá by vám mohla žrať výkon.

Resetujte zariadenie

Reset do továrenských nastavení by sa mal brať ako posledná možnosť. Problém s pomalým nabíjaním sa môže vyriešiť, ak vrátite zariadenie do jeho pôvodných nastavení. Samozrejme, že touto činnosťou prídete o všetky uložené dáta na zariadení, preto sa odporúča kompletná záloha vášho smartfónu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre