SpravodajstvoVeda a výskum

Ruským vedcom sa podarilo naklonovať a geneticky upraviť kravu: Cieľom je bezlaktózové mlieko

Kravy, ktoré by prirodzene produkovali bezlaktózové mlieko sú podľa ruských vedcov budúcnosťou poľnohospodárstva

Viete si predstaviť kravu, ktorá nám dáva bezlaktózové mlieko? V Rusku to nie je len realita, ale podľa vedcov aj „nutnosť pre poľnohospodárstvo budúcnosti,“ píše portál Daily Star. 

Ruským výskumníkom sa podarilo naklonovať a geneticky modifikovať kravu tak, aby neprodukovala proteín, vyvolávajúci u ľudí intoleranciu laktózy. Za výskumom stojí profesor Petr Sergiev, z moskovského inštitútu Skoltech. Naklonovaná krava je len testovacím exemplárom. Ďalším krokom výskumu je oplodniť celé stádo geneticky upravenými embryami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nuž, metodológia, ktorá vedie ku vzniku dobytka s hypoalergénným mliekom nie je len budúcnosť poľnohospodárstva, ale aj „cool projekt,“ tvrdí Petr Sergiev.

Cieľom projektu je vytvoriť druh kráv, ktorý by prirodzene produkoval bezlaktózové mlieko. Vedci sú si vedomí toho, že ich experimenty negarantujú 100% úspešnosť. Ide o projekt, kde hrá veľkú úlohu šanca a ide o veľmi nákladný projekt. Klon sa narodil v apríli minulého roku. Podľa výskumníkov ide o dvojnásobný úspech. Nielen že sa im podarilo kravu naklonovať, no zároveň ju dokázali geneticky modifikovať tak, aby neprodukovala problémový proteín.

Geneticky modifikované zvieratá

Počas prvého roka ju držali v samostatnej ohrade spolu s matkou. K dnešnému dňu krava váži približne 500 kíl a podľa všetkého ide o zdravého jedinca s funkčnými reprodukčnými orgánmi. Krava sa dnes pasie na lúke so zvyškom normálneho stáda a hoci si musela na spoločnosť iných kráv privyknúť, prebehlo to pomerne rýchlo.

Geneticky modifikovaná krava nemá v sebe gény, ktoré tvoria beta-lactoglobulin, proteín, ktorý spôsobuje zlú absorpciu laktózy a u ľudí vyvoláva intoleranicu. Geneticky modifikovať kravu, alebo iného, väčšieho živočícha, je oveľa náročnejšie, ako vytvoriť geneticky modifikované myši. Pokusy na väčších zvieratách často prichádzajú s rozmnožovacími problémami, alebo problematickou výchovou mladých jedincov.

Ako sa vyššie vyjadril ruský vedec, bezlaktózové mlieko môže byť budúcnosťou poľnohospodárstva. Podľa National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases má až 70% ľudí problémy s prijatím laktózy. Kravy, ktoré by produkovali bezlaktózové mlieko by mohli byť riešením tohto problému.

Vedci z Nového Zélandu taktiež pracujú na klonovaní kráv. V tomto prípade ale nejde o pokusy, ktoré by pomohli ľudstvu. Upravením genómu sa novozélandským vedcom podarilo vytvoriť kravu, ktorá má šedé fľaky namiesto tradičných čiernych. Čierna farba pohlcuje viac žiarenia a tým pádom viac tepla. Teplo môže negatívne ovplyvniť produkciu mlieka, ale aj plodnosť kravy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close