fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

Ruským vedcom sa podarilo čítať mozgové vlny pomocou umelých neurónových sietí

Ruským vedcom sa podarilo pomocou neurónových sietí zrekonštruovať obraz, na ktorý sa pozerali testované subjekty.

Neurobiológovia musia pochopiť, ako mozog kóduje informácie, aby vyvinuli zariadenia ovládané mozgom a metódy liečby kognitívnych porúch a rehabilitácie po mŕtvici. Kľúčovým aspektom je štúdium mozgovej aktivity ľudí, ktorí vnímajú vizuálne informácie a to napríklad pri sledovaní videa.

Vedcom sa podarilo zachytiť vizuálne vnemy ľudí

Existujúce riešenia na extrahovanie pozorovaných obrazov z mozgových signálov používajú buď funkčnú MRI alebo analyzujú signály zachytené implantátmi priamo z neurónov. Obe metódy majú pomerne obmedzené uplatnenie v  praxi, a preto výsledky  spolupráca medzi Moskovským inštitútom fyziky a technológie a spoločnosťou Neurobotics  vzbudzujú zvýšený záujem zo strany vedeckej komunity. Podarilo sa im totiž neinvazívnou metódou prečítať vizuálne vnemy z mozgu. Ich práca sa opiera o umelé neurónové siete   a techniku ​​na zaznamenávanie mozgových vĺn prostredníctvom elektród umiestnených na temene hlavy pomocou čoho sa usilujú neinvazívnym spôsobom čítať mozgové vlny človeka a zachytiť ich vizuálnu podobu. Táto technika analýzy elektroencefalografických údajov je úplne neinvazívna a všetky informácie sú zaznamenávané pomocou EEG – elektroencefalografu pozostávajúceho zo snímacích elektród, ktoré sa pripevnia k hlave. Ruským vedcom sa tak podarilo vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá je schopná analyzovať mozgové vlny a zaznamenať to, na čo sa subjekt momentálne pozerá.

Vedci boli schopní premeniť zachytené vlny na vizuálny obraz

Tím z Moskovského inštitútu fyziky a technológie a ruskej spoločnosti Neurobotics začal svoju štúdiu umiestnením uzáveru elektród na pokožku hlavy účastníkov, aby mohli zaznamenávať jeho mozgové vlny. Každého účastníka nechali pozerať 20 minút 10-sekundové útržky videa. Téma každého útržku spadala do jednej z piatich kategórií a vedci zistili, že vedeli zistiť, ktorú kategóriu videa účastník sledoval, a to len pri pohľade na údaje EEG.

„Neočakávali sme, že obsahuje dostatok informácií na to, aby čiastočne zrekonštruoval obraz pozorovaný osobou. Ukázalo sa však, že je to celkom možné.“ uviedol v tlačovej správe výskumný pracovník Grigory Rashkov.

Vedci však predtým ako dosiahli výsledok, ktorý ste mohli vidieť vyššie vo videu, tak vyvinuli dve neurónové siete. Jedna generovala obrázky v  rôznych kategóriách a druhá neurónová sieť zas vytvárala EEG, z ktorého vytvárala  obraz. Následne keď boli tieto neurónové siete spojené, tak boli prekvapivo schopné nakresliť obrazy toho, na čo sa človek pozeral.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Close
Close