Spravodajstvo

Ruský kozmonaut zdieľal fotografiu kométy C/2020 F3 zachytenej z ISS, ktorá je najjasnejšou kométou za posledné roky

Vidieť ju je možné aj voľný okom

Ruský kozmonaut Ivan Vagner, ktorý sa aktuálne nachádza na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) zdieľal prostredníctvom sociálnej siete Twitter fotografiu kométy C/2020 F3.

Najjasnejšia kométa za posledných niekoľko rokov

Ide o kométu, ktorá bola pôvodne objavená vesmírnym teleskopom NEOWISE v marci tohto roka, kedy sa pohybovala vo vzdialenosti približne 312 miliónov kilometrov od Slnka. Zároveň sa považuje za najjasnejšiu pozorovanú kométu za uplynulých 7 rokov. K Zemi by mala byť najbližšie už koncom tohto mesiaca, konkrétne 23. júla.

Fotografia nižšie, ktorú Vagner zdieľal bola zachytená z ISS a ukazuje chvost, ktorý je jasne viditeľným. Okrem iného v statuse nižšie píše:

„..pokúsil som sa zachytiť trochu bližšie kométu C / 2020 F3 (NEOWISE), ktorá je najjasnejšiu za posledných 7 rokov. Jej chvost je z vesmírnej stanice celkom dobre viditeľný!“

Ako sme vyššie spomínali, tak sa očakáva, že 23. júla bude v najbližšej vzdialenosti ku Zemi. Vzdialená by od Zeme mala byť „len“ 103-miliónov kilometrov. Hoci je to relatívne blízko, tak ide o vzdialenosť približne 400-krát väčšiu, ako sme vzdialení od Mesiaca.

Kométa je aktuálne viditeľná pred východom a západom Slnka zo stredných a severných zemepisných šírok. Facebooková stránka Slovenské planetáriá, ktorá vcelku monitoruje aktivitu nad „našimi hlavami“, zdieľala fotografiu, ktorá zachytáva spomínaný kométu aj z nášho územia. Pozrieť si ju môžete nižšie.

Kométa C/2020 F3 NEOWISE – foto: Tomáš SlovinskýTretia kometárna nádej roku 2020 prichádza! Po veľkom sklamaní z komét…

Zveřejnil(a) Slovenské planetáriá dne Neděle 5. července 2020

Via  spn

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close