Ruský cenzorský úrad sledoval „protestné nálady ľudí“, odhaľuje prvá analýza dokumentov, ktoré zverejnili hackeri z Anonymous

Spravodajský portál Meduza analyzoval časť dokumentov, ktoré zverejnili hackeri z Anonymous v súvislosti s kybernetickým útokom na Roskomnadzor.

Anonymous_analyza dokumentov z cenzoreskeho uradu
Zdroj: Anonymous (Twitter), flickr.com (Garry Knight)

Hackeri z celého sveta dávajú ruským inštitúciám riadne zabrať. Ukazujú im, že systémy miestnych štátnych orgánov sú deravé a nezabezpečené. V priebehu posledných dní sme mohli čítať o viacerých kybernetických útokoch. Napríklad o úniku dát z Ministerstva kultúry Ruskej federácie, či o tom, ako sa hackerom podarilo nabúrať do interného televízneho systému Kremľa.

Jeden z útokov, ktorý stiahol na seba širokú mediálnu podporu z minulého mesiaca, bol útok na ruský cenzorský úrad, Roskomnadzor. Anonymous v súvislosti s týmto kybernetickým útokom zverejnili viac ako 360-tisíc dokumentov, ktoré sa nikdy nemali dostať na verejnosť. Celkovo bolo publikovaných cez 800 GB dát.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Objavila sa prvá analýza dokumentov, ktorá pochádza z hackerského útoku na cenzorský úrad

Najnovšie spravodajský portál Meduza, ktorý bol v minulosti ruským štátnym aparátom označený ako „agentom západu“, analyzoval časť dokumentov, ktoré súvisia s vyššie spomínaným hackerským útokom.

Po preskúmaní časti dokumentov, investigatívni novinári zistili, že Roskomnadzor disponoval informačným systémom, ktorého cieľom bolo zachytiť „body napätia“. Pod pojmom „body napätia“, si môžete predstaviť protestné nálady ľudí a rôzne „destabilizačné“ aktivity namierené voči ruskej spoločnosti. Úrad tieto informácie, ktoré zhromažďoval, na dennej báze posielal miestnym oddeleniam FSB, píšu redaktori portálu. Pre tých, ktorí nevedia, tak FSB je tajná služba Ruska.

Cast zverejnenych dokumentov_Roskomnadzor
Zdroj: meduza.io, časť analyzovaných dokumentov

Spravodajský server Meduza ďalej poukazuje na tézy, ktoré úrad zaujímali v marci 2022. Stredobodom záujmu úradu boli tieto témy:

  • Kritika súčasnej ruskej vlády, porovnanie životnej úrovne
  • Pokrytie aktivít nesystémovej opozície
  • Sankčný tlak
  • Porušenie územnej celistvosti, regionalizácia
  • Náboženské a národnostné konflikty
  • Antimilitarizmus
  • Sexuálne a iné „slobody“. Vnucovanie tolerancie
  • Legalizácia ľahkých drog
  • Zahraničnopolitická agresia, zasahovanie do vnútorných záležitostí cudzích štátov
  • Prekrúcanie dejín 2. svetovej vojny, prozápadná interpretácia výsledkov a priebehu vojny
  • Cezhraničný vplyv susedných štátov

Spravodajský portál ďalej píše, že na základe analýzy dokumentov, ktoré stihli doposiaľ spracovať, tak nevedia, ako boli tieto informácie ďalej využívané. Meduza ďalej uvádza, že nevedia ani to, ako boli identifikované média, ktoré šíria obsah, ktorý nezodpovedá predstavám Kremľa. Ako však spravodajský server ďalej píše, tak z analýzy dokumentov zatiaľ plynie, že všetky zdroje monitorovania spadajú do dvoch širokých kategórií: propaganda a mäkká sila. Skupina informačných zdrojov spadajúca pod „propagandu“, podľa všetkého zahŕňa najmä tlačové agentúry a väčšie média, ktoré využívajú techniku ​​„opakovania najjednoduchších a najzrozumiteľnejších téz“. Do druhej skupiny spadajú hlavne rôzne skupiny naprieč sociálnymi sieťami, či mienkotvorné osobnosti a média, ktoré priamo neporušujú ruské zákony, hoci šíria obsah, ktorý nie je Kremľu po chuti.

Mimochodom, v súvislosti s monitorovaním médií a obsahu nám nedovolí nespomenúť, že Anonymous nedávno zverejnili viac ako 900-tisíc e-mailových správ zo štátom vlastnenej mediálne spoločnosti VGTRK. Ide o spoločnosť, pod ktorú patrí napríklad tlačová agentúra Sputnik, či televízny kanál Rossiya 1. Prvé náhľady dokumentov naznačujú, že Rusko dlhodobo a hlavne systematicky ovplyvňuje politický obsah v médiách. Druhým dychom ale treba uviesť, že kompletnú a ani čiastkovú analýzu uniknutých dokumentov nikto doteraz riadne nespracoval. Pri pohľade na objem zverejnených informácií, to pravdepodobne ešte nejaký ten piatok potrvá, kým publikované dáta novinári spracujú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre