SpravodajstvoVeda a výskum

Ruský biológ plánuje kontroverzné experimenty s génovými úpravami, aby pomohol matkám s HIV

Molekulárny biológ Denis Rebrikov plánuje kontroverzné experimenty s génovými úpravami u HIV pozitívnych žien, ktoré sa chcú stať matkou

Ako uviedol žurnál nature.com, ruský molekulárny biológ Denis Rebrikov plánuje kontroverzné experimenty s génovými úpravami u HIV pozitívnych žien a zdôraznil, že uvažuje o implantácii geneticky upravených embryí týmto ženám, ak by získal ich súhlas.  Vedec  Rebrikov vedie laboratórium na úpravu genómu na najväčšej klinike plodnosti v Rusku a je výskumným pracovníkom na Pirogovskej ruskej národnej výskumnej lekárskej univerzite v Moskve.

Experiment sa zameria na gén CCR5 a Rebrikov tvrdí, že jeho technika prinesie väčšie výhody, bude predstavovať menej rizík a bude viac eticky odôvodniteľná a prijateľná pre verejnosť. Rebrikov plánuje vypnúť gén, ktorý kóduje proteín,  ktorý umožňuje HIV vstupovať do buniek. Tieto zmeny vykoná u embryí, ktoré chce implantovať HIV pozitívnym matkám, čím sa zníži riziko prenosu vírusu na dieťa v maternici. Implantovanie embryí s upraveným génom je v mnohých krajinách zakázané. Rusko má vo väčšine prípadov zákon, ktorý zakazuje genetické inžinierstvo, ale nie je jasné, či by sa pravidlá mali presadzovať v súvislosti s úpravou génov v prípade embryí. Rebrikov očakáva, že ministerstvo zdravotníctva objasní pravidlá týkajúce sa klinického používania génovej úpravy embryí a súčasne zdôrazňuje, že cíti naliehavosť pomôcť ženám s HIV. Aby sa znížila šanca, že bude potrestaný za experimenty, Rebrikov plánuje najprv požiadať o súhlas tri vládne agentúry, vrátane ministerstva zdravotníctva.

Konstantin Severinov, molekulárny genetik, ktorý nedávno pomohol vláde navrhnúť program financovania výskumu génov, hovorí, že takéto schválenia môžu byť ťažké aj preto, že silná ruská pravoslávna cirkev je zásadne proti génovej úprave.

Jedným z dôvodov, prečo geneticky modifikované embryá vytvorili obrovskú globálnu diskusiu, je to, že ak sa nechajú embryá rásť do bábätiek, genetické úpravy sa môžu preniesť na budúce generácie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy
Close
Close