SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Rusko úspešne vykonalo prvé testy vlastnej internetovej siete

Testovanie bolo podľa tamojších úradov komplexné a zahŕňalo hneď niekoľko okrajových situácií, ktoré telekomunikační operátori úspešne zvládli prekonať

Rusko ja na ceste ku vlastnej alternatíve globálneho internetu, ktorá bude podľa všetkého odštartovaná už v najbližších rokoch, prípadne možno aj mesiacoch. Tamojšie vládne orgány, ako aj telekomunikační operátori, totižto úspešne vykonali potrebné testovanie celej národnej internetovej siete, ktorá má byť údajne bezpečnejšia a má zabezpečovať lepšiu kontrolu nad sieťou. O výsledkoch testov informovala ruská spravodajská agentúra Tass.

Ako bude vlastná internetová sieť fungovať?

Na začiatok si iba v krátkosti ozrejmíme, čo vlastne znamená „vlastná“ internetová sieť. Pod týmto pojmom si väčšina mylne predstavuje úplne uzatvorenú bublinu, do ktorej sa nedá vojsť, ani z nej vyjsť. V realite však ide o klasickú internetovú sieť, ktorá však komunikuje s celým svetom iba prostredníctvom niekoľkých pripájacích uzlov, ktoré sú kontrolované štátnymi orgánmi. Malý počet pripájacích uzlov tak umožňuje lepšiu kontrolu nad dianím na internete, ako aj menšie riziko pri prípadných hrozbách (napr. hackerský útok).

Ruské orgány hlásia úspešné otestovanie vlastnej siete

„Výsledky cvičení ukázali, že orgány aj telekomunikační operátori sú vo všeobecnosti pripravení účinne reagovať na vznikajúce riziká a hrozby a zabezpečiť stabilné fungovanie internetu aj zjednotenej telekomunikačnej siete v Ruskej federácii,“ uviedol vo vyhlásení zástupca ruského Ministerstva komunikácií, Alexej Sokolov.

Podľa Sokolova bolo počas testov vykonaných hneď niekoľko scenárov, ktoré by v budúcnosti mohli nastať. Jedným z testov bolo aj kontrolovanie integrity a bezpečnosti internetu v dôsledku vonkajších negatívnych vplyvov. Ďalší test sa týkal bezpečnosti používateľov mobilných zariadení, vrátane ochrany osobných údajov, schopnosti zachytiť prenos údajov, SMSiek, ako aj zistiť informácie o ich polohe.

Ďalej boli testované aj zariadenia internetu vecí, ktoré patria medzi najzraniteľnejšiu skupinu zariadení, pričom sa využívajú aj v naozaj dôležitých inštitúciách a infraštruktúre, napríklad v energetickom priemysle. Poskytnutých informácií o samotnom teste však príliš veľa poskytnutých nebolo a tak sa musíme uspokojiť iba s tým, čo nám ruské úrady ponúkli. Spravodajská agentúra však na záver dodala, že všetky testy prebehli úspešne a v budúcnosti sa v nich bude pokračovať, pričom všetky výsledky boli okamžite posunuté samotnému prezidentovi Ruskej federácie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close