SpravodajstvoVeda a výskum

Rusko úspešne odštartovalo misiu nového röntgenového ďalekohľadu Spectrum-RG, ktorý má preskúmať tie najväčšie záhady vesmíru

Prieskumná púť ďalekohľadu Spectrum-RG bude trvať zhruba 6,5 roka

Ruská vesmírna agentúra Roscosmos sa teší úspešnému prelomovému štartu nového röntgenového ďalekohľadu Spectrum-RG, ktorý sa dostal na obežnú dráhu Zeme len pred niekoľkými hodinami. Jeho úlohou je vytvoriť dokonalú 3D mapu hviezdnej oblohy, ktorá bude vytvorená na bode librácie L2 medzi Zemou a Slnkom. O úspešnom odštartovaní misie a bližších detailoch informovala agentúra Roscosmos na svojich stránkach.

Pred sebou má 100-dňovú cestu

Do spomínaného liberačného bodu L2 medzi Zemou a Slnkom sa ďalekohľad Spectrum-RG dostane až o 100 dní. Dovtedy musí prejsť všetkými potrebnými kontrolami, aby sa ihneď po zastabilizovaní polohy mohol pustiť do svojej určenej práce. Po otestovaní a nakalibrovaní ho čaká zhruba 6,5-ročný výskum, z toho 4 roky bude v režime neustále skenovania hviezdnej oblohy v zhruba 6-mesačných cykloch, pričom následne 2,5 roka bude v režime bodového pozorovania objektov vo vesmíre. Očakávania výskumníkov sú naozaj obrovské, keďže technika na palube ďalekohľadu je bezpochyby najlepšou a najvyspelejšou vyrobenou technikou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nemecko-ruský náklad

Röntgenový ďalekohľad Spectrum-RG sa skladá z dvoch primárnych súčastí – röntgenového zrkadlového teleskopu ART-XC ruskej výroby a nemeckého röntgenového zrkadlového teleskopu eROSITA. Ak patríte medzi nadšencov, o systéme eROSITA sa viac dozviete vo videu nižšie:

Čo je cieľom misie?

Kľúčovým cieľom ďalekohľadu Spectrum-RG je preskúmať tajomné kozmické komponenty, nazývané ako „temná hmota“ a „temná energia“. Výskumníci očakávajú, že počas vedeckého prieskumu nájde ďalekohľad Spectrum-RG zhruba 100 000 zhlukov galaxií v pozorovateľnej časti vesmíru, zhruba 3 milióny narastajúcich supermasívnych čiernych dier, stovky tisíc aktívnych korónových hviezd a narastajúcich bielych trpaslíkov a v neposlednom rade desiatky tisíc galaxií tvoriacich hviezdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close