SpravodajstvoVeda a výskum

Rusko sa stavia proti plánom Spojených štátov, týkajúcich sa ťažby na Mesiaci

Na zasadnutí Spojených národov by sa mali preberať nariadenia amerického prezidenta, Donalda Trumpa

V apríli podpísal americký prezident, Donald Trump, nariadenie, v ktorom sa píše, že Spojené štáty majú právo ťažiť rôzne kovy, či iné zdroje na Mesiaci, hlavne v posledných štádiách programu Artemis.

S tým nesúhlasí Rusko, ktoré bude zámer Spojených štátov preberať na 75. zasadnutí generálneho štábu Spojených národov, píše ruská spravodajská agentúra TASS. Nedávno sa k tejto téme vyjadril aj šéf ruskej vesmírnej agentúry, Roskosmos, Dmitri Rogozin. Tvrdil, že privatizácia Mesiaca je v  rozpore s medzinárodným zákonom a to Rusko nebude tolerovať.

Na rozhodnutie prezidenta Trumpa reagovala aj americká vesmírna agentúra NASA. Vydala takzvanú Dohodu Artemis, v ktorej sa uvádza súbor pravidiel, podľa ktorých by sa mali krajiny riadiť pri operáciách na mesačnej pôde. Agentúra tvrdí, že Dohoda Artemis je zakotvená vo Vesmírnej zmluve, ktorá bola podpísaná v roku 1967. Hlavným záujmom tejto dohody je vyjasniť si priebeh ťaženia zdrojov na Mesiaci. Agentúra navrhuje vytvoriť bezpečnostné zóny, ktoré by zabránili akémukoľvek nepriateľskému zásahu iných krajín.

Túto dohodu dnes už podpísalo viacero svetových veľmocí. Medzi nimi sú krajiny ako Austrália, Kanada, Taliansko, Japonsko, Luxembursko, Spojené arabské emiráty, Spojené kráľovstvo, či USA. Zároveň v závere dohoda otvára možnosti aj iným krajinám, aby sa pripojili k novej ére prieskumu Mesiaca.

Viaceré veľmoci vidia ťažbu mesačných zdrojov ako prirodzeným vyústením ľudskej činnosti. Náš vývoj sa totiž odjakživa spoliehal na obmedzené zdroje, ktoré môžeme nájsť u nás na Zemi. Čo ak jedného dňa dôjdu? Mesiac sa môže na prvý pohľad javiť ako pustá skala, no v skutočnosti ukrýva vzácne kovy, minerály, či iné látky, kľúčové pre budúcnosť ľudstva. Nedávno objav NASA potvrdil existenciu vodných molekúl na povrchu Mesiaca.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close