Rusko pokazilo ďalšiu vesmírnu misiu: Čo sa stalo s utajeným satelitom na palube rakety Angara?

Minulý mesiac odštartovala misia Angara-1.2, ktorá si na palube niesla utajený náklad. Misia nenaplnila očakávania.

Roscosmos
Zdroj: Wikipedia

Po páde Sovietskeho zväzu v roku 1991 začalo Rusko s prípravami nových rakiet, ktoré by posilnili ich vesmírny program Roscosmos. Tieto rakety nesú pomenovanie Angara a prvý test sa uskutočnil ešte v roku 2014. Nová raketa, Angara-1.2, bola vo vývoji 25 rokov a odštartovať mala 16. apríla tohto roku, no nakoniec sa štart posunul na koniec mesiaca, píše Futurism.

Novinár zaoberajúci sa vesmírnymi témami, Anatoly Zak sa vyjadril, že na palube rakety mal byť utajený náklad, ktorý mala Angara-1.2 vyniesť do vesmíru. Podľa najnovších správ išlo o vojenský satelit, ktorý sa ale nepodarilo aktivovať. To znamená, že postupom času satelit spadne späť na Zem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kuriózne na tomto prípade je ale to, že satelit bol na boku označený písmenom Z, ktoré sa spája s vojnou na Ukrajine a vyjadruje podporu ruským okupantom. Predpokladá sa, že písmeno namaľovali na satelit pracovníci, keď bol ešte na Zemi. Iróniou je, že nefunkčný satelit teraz padá k Zemi bez toho, aby bol použitý. Novinári zaoberajúci sa vesmírnymi témami dokonca vysmiali hlavu ruskej vesmírnej agentúry Roscosmos, Dimitry Rogozina. Pokazený štart vojenského satelitu nie je prvým neúspechom ruského vesmírneho programu.

Strata podpory

V apríli musela Medzinárodná vesmírna stanica podstúpiť špeciálny manéver. Ten mal na jednej strane zlepšiť trajektóriu stanice, no zároveň mal predísť zrážke s vesmírnym odpadom. Vesmírny odpad je pozostatkom testu ruského systému ASAT. Test sa uskutočnil v novembri minulého roku a išlo o systém, ktorého úlohou bola deštrukcia starých satelitov.

Odborníci ostro kritizovali nezodpovedný krok Ruskej federácie a vyjadrili sa, že odpálenie satelitu Cosmos 1408 mohlo byť najhoršou udalosťou v histórii ľudstva. Úlomky satelitu sa nachádzajú vo výške, kde odpor vzduchu stále ovplyvňuje dráhu objektov. To znamená, že úlomky postupne spadnú späť na Zem, no nikto nevie povedať, kedy sa to stane. Podľa odborníkov môže tento proces trvať aj niekoľko desaťročí.

Čo sa týka neúspešného štartu nového vojenského satelitu na palube Angara 1.2, 14. mája zaznamenali monitorovacie služby pokles jeho obežnej dráhy, no nezaznamenali žiadne pokusy o jej zvýšenie. To potvrdzuje, že satelit pravdepodobne nikdy nebol aktivovaný, hoci sa Ruská vláda k ničomu nevyjadrila.

Čo je však zarážajúcejšie sú mimoriadne ambiciózne plány Vladimira Putina ohľadom vesmírneho prieskumu. Niekoľkokrát sa totiž vyjadril, že Rusko plánuje na Mesiaci pristáť už tento rok. Či sa im to naozaj podarí je otázne, pretože misia Luna-25 posledných 5 rokov čelí vážnym odkladom. Ak by všetko išlo podľa plánu, bez najmenších zdržaní, misia by mala odštartovať 22. augusta, čo ale nie je práve najrealistickejší dátum. Rovnako treba uviesť, že uniknuté dokumenty odhalili, že misiu Luna Rusi podľa všetkého pripravujú na rok 2025.

Ruský vesmírny program totiž čelí výrazným sankciám vzhľadom na prebiehajúcu situáciu na Ukrajine. Spoluprácu s Roscosmosom stiahli ako európska, tak aj americká vesmírna agentúra.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre