SpravodajstvoVeda a výskum

Rusko má v pláne vytvoriť prvú topografickú 3D mapu Mesiaca

Rusko oznámilo, že má v pláne vytvoriť prvú topografickú 3D mapu Mesiaca. Má im pomôcť v rozhodovaní sa pri ďalších misiách.

Rusko oznámilo, že má v pláne vytvoriť prvú topografickú 3-rozmernú mapu Mesiaca, ktorá im má okrem iného pomôcť v rozhodovaní sa, kde budú v prípade budúcich misií pristávať. Na tému upozorňuje portál sputniknews.com.

Antoly Petrukovich, riaditeľ Ruského vesmírneho ústavu, oznámil plán v nedeľu s tým, že bude vytvorená pomocou stereo zobrazovania a bude mať rozlišovaciu schopnosť 2 až 3 metre.

„Po práci amerických satelitov, máme mapy povrchu Mesiaca, ale tu, pomocou stereo spracovania a svetelnej analýzy, získame univerzálnu výškovú mapu celého Mesiaca s vysokou presnosťou.“ uvádza Petrukovich.

Petrukovich ďalej dodáva, že mapa pomôže výskumníkom preskúmať geologickú štruktúru nášho prirodzeného satelitu Zeme, a zároveň ponúkne podrobné navigačné údaje pre ďalšie vesmírne zariadenia. Okrem toho tieto dáta môžu byť užitočnými aj pre ďalšie misie s posádkou a bez posádky.

Rusko má v pláne vyslať na povrch Mesiaca viacero misií. Jednou z tých prvých je misia Luna-25, ktorá je naplánovaná na október budúceho roka na rakete Sojuz-2.1b. Pristátie tejto misia je naplánované v blízkosti lunárneho južného pólu v kráteri Boguslavsky. Okrem prinesenia približne 30 kilogramov vzoriek späť Zem, jedným z ďalších cieľov misie je otestovanie vedeckých nástrojov vrátane robotického ramena a vŕtacích zariadení

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Misia Rusko Topografická mapa Mesiaca Vesmír

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close