SpravodajstvoVeda a výskum

Rusko má v pláne vytvoriť prvú topografickú 3D mapu Mesiaca

Rusko oznámilo, že má v pláne vytvoriť prvú topografickú 3D mapu Mesiaca. Má im pomôcť v rozhodovaní sa pri ďalších misiách.

Rusko oznámilo, že má v pláne vytvoriť prvú topografickú 3-rozmernú mapu Mesiaca, ktorá im má okrem iného pomôcť v rozhodovaní sa, kde budú v prípade budúcich misií pristávať. Na tému upozorňuje portál sputniknews.com.

Antoly Petrukovich, riaditeľ Ruského vesmírneho ústavu, oznámil plán v nedeľu s tým, že bude vytvorená pomocou stereo zobrazovania a bude mať rozlišovaciu schopnosť 2 až 3 metre.

„Po práci amerických satelitov, máme mapy povrchu Mesiaca, ale tu, pomocou stereo spracovania a svetelnej analýzy, získame univerzálnu výškovú mapu celého Mesiaca s vysokou presnosťou.“ uvádza Petrukovich.

Petrukovich ďalej dodáva, že mapa pomôže výskumníkom preskúmať geologickú štruktúru nášho prirodzeného satelitu Zeme, a zároveň ponúkne podrobné navigačné údaje pre ďalšie vesmírne zariadenia. Okrem toho tieto dáta môžu byť užitočnými aj pre ďalšie misie s posádkou a bez posádky.

Rusko má v pláne vyslať na povrch Mesiaca viacero misií. Jednou z tých prvých je misia Luna-25, ktorá je naplánovaná na október budúceho roka na rakete Sojuz-2.1b. Pristátie tejto misia je naplánované v blízkosti lunárneho južného pólu v kráteri Boguslavsky. Okrem prinesenia približne 30 kilogramov vzoriek späť Zem, jedným z ďalších cieľov misie je otestovanie vedeckých nástrojov vrátane robotického ramena a vŕtacích zariadení

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close