SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Rusko chce od gigantov, ako Apple, Facebook a ďalších, aby mali pobočku na ich území. Inak ich čakajú nepríjemnosti

Rusko zdieľalo zoznam zahraničných spoločností podnikajúcich na ich území, ktoré si musia otvoriť lokálnu pobočku. Inak im hrozia sankcie.

Rusko najnovšie požaduje od väčších amerických spoločností podnikajúcich na ich území, aby mali otvorenú pobočku v ich krajine. Malo by sa tak stať najneskôr do konca tohto roka. S touto požiadavkou, na ktorú upozorňuje portál 9to5mac.com, prišiel štátny komunikačný regulátor.

Technologickým gigantom zostáva už iba pár dní, aby otvorili svoje pobočky

Roskomnadzor, miestny komunikačný regulátor v pondelok zdieľal zoznam spoločností, ktoré nemajú oficiálne na území krajiny pobočku, ale aktívne tam podnikajú. Ide o firmy, ako sú Facebook, Google, Twitter, ale i Telegram, od ktorých požaduje, aby najneskôr do konca roka otvorili miestne pobočky. Ak tak nespravia, tak im hrozia sankcie, potenciálne i zakázanie podnikania na území krajiny. Samotný zoznam spoločností obsahuje ešte ďalších 9 zahraničných firiem. Celkovo ich je tak 13.

Treba však dodať, že táto iniciatíva zo strany Ruska neprišla zo dňa na deň. Ešte v júli tohto roka nadobudol účinnosť nový zákon, ktorý prikazuje podnikateľským subjektom, najmä v technologickom odvetví, ktoré majú 500 tisíc a viac používateľov, aby si otvorili na území krajiny pobočku. Až v týchto dňoch bol však zverejnený zoznam spoločností, ktoré tak musia spraviť. Bolo by však naivné myslieť si, že spoločnosti, ktorých sa týkalo, o tom nevedeli.

Rusko si od tohto kroku podľa publikovaných správ sľubuje, že podporí tým tak rozvoj domáceho technologického odvetvia. Nejde však o jediný krok, ktorý Rusko spravilo, aby podporilo domáce firmy. Krajina už navrhla dane pre zahraničné digitálne služby, zníženie daní pre miestne IT spoločnosti a dokonca prinútila väčších výrobcov elektroniky, najmä smartfónov, aby ich zariadenia boli predávané v Rusku s predinštalovaným ruským softvérom.

Len pre zaujímavosť, všetky vyššie spoločnosti, boli v tomto roku pokutované zo strany ruských regulátorov a to z dôvodu, že nevymazali obsah, ktorý porušoval lokálnu legislatívu.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close