Filmy a seriálySpravodajstvo

Rusko bude vyšetrovať Netflix, či obsah šírený cez ich platformu, je v súlade so zákonom o LGBT propagande

Ruská komisárka pre ochranu rodiny podala na Netflix sťažnosť. Platforma údajne šíri LGBT obsah pričom ho neoznačuje v súlade s platnou legislatívou.

Len niekoľko dní dozadu obehla technologický svet správa, že Rusko vyzvalo veľkých zahraničných technologických gigantov, ktorí nemajú v ich krajinu pobočku, ale obchodujú tam, aby to do konca roka zmenili. Ak tak nespravia, tak im hrozia sankcie, prípadne zákaz podnikania naprieč ich krajinou.

Najnovšie sa Rusko opäť dostáva do pozornosti. Tentokrát však v súvislosti so službou Netflix, informuje spravodajský portál themoscowtimes.com s odvolaním na ruský spravodajský portál vedomosti.ru, ktorý upozornil na tému.

Rusko bude vyšetrovať Netflix

Ruska polícia si najnovšie na mušku zobrala platformu Netflix. Dôvodom je, že údajne streamuje obsah, ktorý obsahuje takzvanú „gay propagandu“ bez toho, aby tento obsah bol riadne označený.

Ministerstvo vnútra medzičasom stihlo potvrdiť, že tak reaguje na sťažnosť Verejnej komisársky pre ochranu rodiny, Oľgu Baranets.

Baranetsová má problém s tým, že obsah s tematikou LGBT, bol distribuovaný s ratingom „16+“. Platné zákony naprieč Ruskom vyžadujú, aby tento typ obsahu bol označený hodnotením „18+“. Baranetsová poslala svoju výzvu ministerstvu vnútra ešte 10. novembra pričom upozornila na to, že platforma Netflix ponúka výber filmov a seriálov venovaných LGBT komunite, pričom ho neoznačuje v súlade s platnou legislatívou. Inými slovami, americká spoločnosť porušila ruský zákon z roku 2013 o „šírení propagandy o netradičných sexuálnych vzťahoch“ medzi ruskými obyvateľmi mladšími ako osemnásť rokov.

„Farebná zbierka filmov a televíznych seriálov Netflixu rozpráva o živote gayov, lesieb, bisexuálov a transrodových ľudí,“ povedal Baranets pre Vedomosti.ru.

Rovnako treba uviesť, že platforme hoci nehrozí vysoká pokuta (približne 12-tisíc € / 1 000 000 RUB), tak fungovanie platformy môže byť pozastavené na dobu neurčitú.

Samotný Netflix celú záležitosť odmietol komentovať. Anonymný zástupca spoločnosti je podľa informácií portálu presvedčený, že k porušeniu zákona nedošlo. Začiatkom tohto mesiaca Netflix skontroloval všetky televízne seriály a filmy na svojej platforme a v Rusku sa nenašla ani jedna položka súvisiaca s LGBT s hodnotením „16+“, tvrdí zdroj portálu. Ak má tento zástupca spoločnosti pravdu, obvinenia zo šírenia netradičných vzťahov a sexuálnej deviácie namierené na Netflix sú rozhodne nesprávne.

Rovnako treba uviesť, že vyšetrovanie platformy Netflix prichádza krátko po správe spravodajského portálu vedomosti.ru zo začiatku tohto mesiaca, že ruské kontrolné orgány zvažujú úplný zákaz „zvrátených“ televíznych relácií a filmov na streamovacích platformách.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close