Rusko bolo a stále je dôležitou súčasťou ISS: Prečo sa krajina rozhodla odstúpiť?

Odchod Ruska by znamenal pre medzinárodnú vesmírnu stanicu problém. Myslí to krajina vážne, alebo ide o prázdne hrozby?

ISS_medzinarodna vesmirna stanica
Zdroj: unsplash.com (NASA)

Na obežnej dráhe Zeme začína byť pomaly, ale isto rušno. Už v roku 2019 India odmietla účasť na projekte Medzinárodnej vesmírnej stanice a vyjadrila sa, že si postaví svoju vlastnú stanicu. Presne to urobila Čína minulý mesiac a na jej novej vesmírnej stanici sa už nachádzajú aj prví astronauti, píše portál Slate.

Ďalšou krajinou, ktorá sa celý rok vyhráža, že od projektu odstúpi je Rusko, krajina, ktorá pri zrode vesmírnej stanice hrala dôležitú úlohu. Úplne prvý modul, ktorý sa do vesmíru dostal bol ruský a zo Zeme sa vyniesol na palube ruskej rakety. Dve tretiny posádky, ktorá bola prvou posádkou na stanici, bola tvorená ruskými kozmonautmi a táto krajina sa dokonca starala o úpravu kurzu celej stanice a o systémy na podporu života. Prečo sa teda od projektu odpája?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzinárodná vesmírna stanica už má 23 rokov, čo rozhodne nie málo. Momentálne je dohodnuté, že by mala vesmírna stanica skončiť v roku 2024, no niekoľko krajín sa snaží misiu predĺžiť o ďalšie štyri roky. Rusko sa však už niekoľkokrát vyjadrilo, že starnúca infraštruktúra stanice ohrozuje ich kozmonautov, dôkazy sú však nejednoznačné. Na jednu stranu je fakt, že v roku 2020 unikal z medzinárodnej vesmírnej stanice kyslík, no nebol to prípad, ktorý by astronautov vystavil obrovskému nebezpečenstvu.

Prázdne vyhrážky?

Experti z NASA sa vyjadrili, že oprava vybavenia je neoddeliteľnou súčasťou vesmírneho objavovania a túto prácu sprevádza množstvo výziev a je jedno, či sa astronauti nachádzajú na staršej, alebo novej vesmírnej stanici. Amerika nie je úplne stotožnená s odchodom Ruska. Rusko totiž hrá dôležitú úlohu pri údržbe veľkého množstva dôležitých systémov. Ak by sa krajina rozhodla stiahnuť sa z projektu, mohlo by to výrazne ohroziť životnosť vesmírnej stanice.

Viacero odborníkov poukazuje na fakt, že odchod Ruska z projektu jednoducho nedáva zmysel. Celá situácia zaváňa politickou propagandou Kremľa, ktorá odráža napäté vzťahy Spojených štátov a Ruska. Roscosmos však plánuje poslať na vesmírnu stanicu ich doteraz najväčší vedecký modul – Nauka. V poslednom čase tiež vyslali k vesmírnej stanici niekoľko menších modulov. Nevyzerá to, akoby sa Rusko chystalo odísť.

Čo teda vedie Rusko k tomu, aby sa vyhrážalo stiahnutím sa z projektu vesmírnej stanice? Existuje veľa dôvodov. Podľa odborníkov sú najväčším motivátorom samozrejme peniaze, ale aj hnev, ktorý v ruskej vláde vyvolali sankcie zo strany USA. Ďalším dôvodom môže byť Čína a ich nová dohoda. Rusko sa spája s Čínou a spoločne budú pracovať na vesmírnej stanici okolo Mesiaca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre