ANDROIDSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Ruská vláda pokutuje Google za predinštalované aplikácie

Máme tu ďalšie rozhodnutie vlády, ktoré zakročuje proti technologickému gigantovi kvôli zneužívaniu svojho postavenia na trhu. Konkrétne sa jedná o Rusko, ktoré pokutuje spoločnosť Alphabet, resp. Google za predinštalované aplikácie v Android zariadeniach.

Ako vznikol konflikt medzi Google a Ruskom?

Celý tento kolotoč okolo spoločnosti Google sa začal na základe sťažnosti  konkurenčného vyhľadávača Yandex. Obsahom sťažnosti bolo to, že Google požaduje od výrobcov zariadení aby v ich zariadeniach bol predinštalovaný software ako sú napr. Mapy, ale hlavne ich vyhľadávač.

Google zaplatí za predinštalované aplikácie mastnú pokutu

Celková pokuta, ktorú ruské úrady (FAS) udelili spoločnosti siahajú do výšky 438 miliónov rubľov, čo je v prepočte zhruba 6.75 milióna dolárov. Z hľadiska Google sa však samozrejme nejedná o astronomickú výšku pokuty, ktorá by mohla ohroziť chod spoločnosti, ale skôr ide o „zdvihnutý“ prst týkajúci sa ich politiky, ktorá sa nepáči nie len predstaviteľom Ruska, ale aj iným krajinám. Spoločnosť pokutu musí uhradiť do 60 dní.

Podobné sankcie Google hrozia mimochodom aj v iných regiónoch sveta. Asi najznámejším konfliktom, ktorý sa nesie vo veľmi podobnom duchu je sťažnosť Európskej Komisie poslaná ešte v apríli toho roka, ktorá sa zaoberá tou istou problematikou.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close