Ruská vesmírna agentúra Roscosmos hovorí, že je pripravená rokovať s NASA ohľade prieskumu Mesiaca

Roscosmos chce diskutovať o dohode Artemis

Donald Trump tazba surovin na Mesiaci
Zdroj: Vosveteit.sk (kolaž Pixabay.com (rkarkowski), pikpng.com)

Ruská vesmírna agentúra Roscosmos sa vyjadrila k návrhu dohody Artemis, ktorej iniciátorom sú Spojené štáty americké, že je pripravená rokovať o dohode skúmania Mesiaca spolu s NASA. Sergey Sevelyev povedal, že by mohlo ísť o ambiciózny projekt, ktorý by pomohol objavovať Mesiac. Informuje o tom portál sputniknews.com.

„Ambiciózne projekty spojené s prieskumom Mesiaca by sa mohli v ťažkých časoch stať významným faktorom spolupráce medzi oboma krajinami,..“ hovorí Sevelyev, ktorý je aktuálnym zástupcom Roscosmos pre medzinárodnú spoluprácu.

Sevelyev ďalej dodal, že dostali pozvánku od NASA, ktorá bola však pod nátlakom amerických senátorov zrušená. Sevelyev však ďalej hovorí, že pozvánku americkej NASA opätovali, a že veria, že na ich pozvanie na návštevu Ruska dostanú kladnú odpoveď.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nakoniec bolo pozvanie administrátora NASA Jim Bridenstine stiahnuté pod tlakom senátorov… Oficiálne sme pozvali vedenie NASA na návštevu [Ruska], zatiaľ sme nedostali žiadnu odpoveď. Dúfam, že nakoniec dostaneme pozitívnu odpoveď „, Savelyev uviedol vo vyhlásení.

Sputniknews ďalej píše, že Mike Gold, jeden z ďalších predstaviteľov NASA povedal, že verí, že Rusko podpory projekt Artemis.

„Dúfam, že keď naši kolegovia v Rusku uvidia, čo sa snažíme dosiahnuť a podporia to, čo sa snažíme dosiahnuť – normy správania pre mierovú a prosperujúcu budúcnosť,“ uviedol Gold v piatok. Ktorý ďalej dodal: „Dúfame, že Rusko to podporí a tešíme sa na spoluprácu s Ruskom.“

Čo je to Artemis?

Posledné mesiace téma okolo objavovania nášho prirodzeného satelitu nabrala na obrátkach. Dôvodom je podpísanie vládneho nariadenia USA týkajúce sa Mesiaca, ktoré hovorí o tom, že Američania majú právo na skúmanie Mesiaca vrátane ťažby surovín. Dokument popisuje to, že Mesiac Američania nepokladajú za celosvetové dedičstvo. Argumentujú tým, že neratifikovali Mesačnú dohodu a iných nebeských telies z roku 1979, ktorá vytvára právny rámec pre národného štáty ako sa chovať na iných telesách ako Zem. Na druhej strane treba povedať, že podpísané nariadenie z apríla tohto roka iniciuje odbornú debatu vrátane vzniku dohôd, ktoré by zadefinovali pravidlá.

Prečo je Mesiac tak atraktívny?

Môžeme len špekulovať alebo len tušiť prečo. Známa novinárka venujúce sa vesmíru, Sarah Cruddas, hovorí o Mesiaci ako „benzínke“, resp. medzizástavke na podnikanie letov hlbšie do vesmíru. Okrem iného Mesiac obsahuje mnoho surovín, ku ktorým je na Zemi obmedzený prístup, obzvlášť lítium či kobalt (tie sa nachádzajú v hojnom množstve napríklad v Rusku v Číne, či v Kongu). Zároveň treba dodať, že štartovanie zo Zeme je energeticky výrazne náročnejšie, ako štartovanie z Mesiaca vrátane prepravy surovín, napríklad dodatočného paliva, ktoré by umožnilo putovať hlbšie do vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre