SpravodajstvoVeda a výskum

Ruka, ktorá neexistuje: Čo je to fantómová končatina a prečo tento jav vzniká?

Až 80% pacientov môže cítiť, akoby o svoju končatinu neprišlo.

Ľudia, ktorí prišli o končatinu, popisujú zvláštnu formu bolesti, ktorá sa objavuje na mieste, kde by sa mala nachádzať ich ruka, alebo noha. Tento jav sa nazýva fantómová končatina a zažíva ju až 80% pacientov.

Najznámejším prípadom fantómovej končatiny je prípad admirála Horatia Nelsona. V roku 1797 bol Nelson zasiahnutý do ruky, ktorá musela byť kvôli vážnym zraneniam amputovaná. V tom období bol zákrok urobený pomocou noža a bez anestézy, no to Nelsonovi nevadilo. O admirálovi sa hovorilo, že dokáže znášať aj veľkú bolesť, o čom svedčia aj záznamy z bitky, počas ktorej prišiel o ruku, tvrdí YouTube kanál Joe Scott.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odrezanie končatiny znášal dobre a údajne poprosil doktora, aby pred zákrokom nôž zahrial, lebo to tak menej bolí. Nelson si to v tom čase neuvedomoval, ale horúci nôž ho mohol zachrániť pred infekciou. Každopádne zákrok prebehol dobre a Nelson doslova cítil, akoby o ruku ani neprišiel.

„Nelson zniesol bolesť bez sťažností, no po zákroku mu bolo podané ópium,“ opisoval amputáciu vo svojom denníku lekár, ktorý odrezal ruku Nelsonovi.

Fantómovú končatinu údajne cítil admirál po zvyšok života. Práve vďaka tomuto zvláštnemu pocitu tvrdil, že existuje posmrtný život. Fantómovú končatinu totiž vnímal ako časť svojej duše. Veril, že duša človeka pokračuje po smrti tela, a keď mu amputovali ruku, končatina jeho ducha jednoducho existovala ďalej.

Čo vyvoláva fantómovú končatinu?

Dlho sa predpokladalo, že za pocitom fantómovej končatiny stojí veľké množstvo prerušených nervových zakončení. Tie sa mohli zapáliť a vysielať do mozgu neštandardné signály, ktoré mohli byť interpretované ako bolesť. Aby lekári aspoň dočasne uľavili pacientovi od bolesti, zvykli amputovať ďalší kus končatiny, no to celú situáciu zhoršilo. Pacient necítil len bolesť amputovanej ruky, ale aj ďalší amputovaný kus.

V roku 2009 urobila dvojica vedcov, Lorimer Moseley a Peter Brugger experiment. Sedem pacientov po amputácii dostalo úlohu pomocou mysle zohnúť fantómovú ruku do nemožných polôh. Štyrom sa to podarilo. Záver štúdie bol, že mozog pacienta upravil tvar končatiny a vytvoril príkazy pohybu bez toho, aby mal spätnú väzbu od tela. Vedci dodali, že naše chápanie tela môže byť výrazne pozmenené vnútri nášho mozgu a že „mozog mení sám seba“.

V roku 2012 sa dokázalo, že pohyby fantómových končatín sú naozaj skutočnými pohybmi v tom zmysle, že sa aktivujú pohybové centrá v mozgu. Za posledné roky sa objavilo množstvo teórií, ktoré sa pokúsili fantómovú končatinu vysvetliť no jasnú odpoveď momentálne nemáme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close