SpravodajstvoVeda a výskum

Rozsiahle lesné požiare v lesoch môžu byť pre vedcov cenným zdrojom informácií

Vedci sa domnievajú, že vystavenie sa nadmernému množstvu dymu môže spôsobovať viacero zdravotných problémov.

Klimatické modely predpovedajú, že požiare budú v nadchádzajúcich desaťročiach vznikať častejšie. Podľa Národnej asociácie požiarnej ochrany je väčšina úmrtí spôsobená vdychovaním dymu, nie popálením. Ako informuje nature.com, prednedávnom, keď obrovský lesný požiar pohltil v  Kalifornii vinársku oblasť Sonoma a okolie San Francisca, vedci zo Stanfordskej univerzity mohli napredovať vo svojej štúdie, ktorá sleduje dlhodobé účinky dymu na srdce, pľúca a imunitný systém.

Predchádzajúce výskumy už predpokladali spojenie medzi znečisteným ovzduším z požiaru a prudkými nárastmi prípadov astmy a  mozgových príhod. Vedci vyzvali stovky ľudí, ktorí sa už v minulosti prihlásili na štúdium dlhodobých účinkov dymu z požiarov na zdravie, aby sa podrobili opakovaným testom. Nie je však jasné, či vystavenie znečisteniu lesnými požiarmi má trvalé následky, to sa snaží zistiť Kari Nadeau, riaditeľ Centra pre výskum alergií a astmy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najviac ohrozené sú deti

Len minulý rok spálil lesný požiar v Kalifornii 760 000 hektárov a takmer 100 ľudí zomrelo a stovky tisícov ďalších dýchali niekoľko dní špinavý vzduch. Niektoré zo zlúčenín v dyme môžu byť nebezpečné, ale najväčšie zdravotné hrozby pochádzajú z najmenších častíc často emitovaných v dyme. Úradníci v oblasti zdravotníctva venujú veľkú pozornosť jednému typu častice známej ako PM2,5. Je to častica s priemerom 2,5 mikrónov alebo menším. Vdýchnutím putuje častica hlboko do dýchacích ciest, čo smeruje k problémom, ako sú astmatické záchvaty a  zápal, čo časom vedie k zvýšenému riziku rakoviny.

Lisa Miller, imunologička z Kalifornskej univerzity v Davise, tvrdí, že štúdia je jednou z prvých monitorujúcich zdravotné účinky požiarov v rôznorodej skupine ľudí. Obzvlášť sa obáva, že vystavenie dymu by mohlo poškodiť pľúca detí, keďže sa vyvíjajú.

Vedci už počas  minuloročných požiarov študovali, ako znečistenie ovzdušia v centre Kalifornie mení imunitné bunky a spôsobuje alergie a astmu. Keď sa dym z táborového ohňa v minulom roku rozľahol nad pobrežnú časť San Francisca, snažili sa o spustenie malej štúdie sledujúcej účinky znečistenia lesnými požiarmi na zdravie. Odobrali vzorky krvi a slín asi 100 ľuďom a požiadali ich, aby sa o niekoľko mesiacov neskôr vrátili na posúdenie. Vo februári tohto roku predložili etickej revíznej komisii návrh na väčšiu štúdiu a na jej financovanie vyčlenili približne 1 milión USD.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close