SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Rozlúčte sa s reCAPTCHA, bude fungovať na pozadí

reCAPTCHA, antispamová ochrana, ktorú hádam pozná každý jeden používateľ internetu bez ohľadu na vek, pohlavie a podobne. V zásade tento antispam fungoval na princípe prepisovania zdeformovaných písmen, neskôr  to bolo prepisovanie adries z Google fotiek či označovanie jednotlivých obrázkov podľa pokynov a v tých najnovších verziách tohto antispamového systému stačilo už len označiť, že nie ste robot.

Všetko by sa malo však čoskoro zmeniť, používateľom by mala totiž podľa najnovších informácií odpadnúť táto otravná povinnosť preukazovania sa, že sa nejedná o žiadneho robota. Mali by sme sa totiž dočkať procesov, ktoré budú prebiehať na pozadí a následne vyhodnocovať či sa jedná o činnosť človeka, resp. robota. Google však moc toho veľa nešpecifikoval ako bude tento systém v skutku pracovať, len povedal, že systém bude pracovať s viacerými premennými v kombinácií  so strojovým učením a pokročilou analýzou používateľského správania sa. Spoločnosť ďalej dodala, že v prípade ak vás systém vyhodnotí ako „rizikovým“, tak následne budete musieť prejsť autorizáciou ako ju poznáme dnes.

Mimochodom, CAPTCHA je skratkou pre „Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart“, ktorá sa do používania dostala v roku 2009, kedy spoločnosť Google prvýkrát predstavila túto antispamovú ochranu, ktorej prvotný cieľ bol úplne iný. Vznikol totiž z dôvodu potreby digitalizácie kníh, kedy systém zohrával úlohu v prípade ak nevedel stroj identifikovať dané slovo/písmená tak ho preposlal ľudskému kolegovi, ktorý sa následne trápil s rozlusknutím textu.

Zdroj: arstechnica.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Google reCAPTCHA

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close