VEDCI HOVORIA: „Rozhranie mozog-počítač by nás mohlo v budúcnosti spraviť telepatickými…“

Britská organizácia Royal Society priniesla report, hovoriaci ako o pozitívach, tak aj nástrahách prepojenie neurónového rozhrania a ľudského mozgu.

cyborg robot telepatia
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Počítače prepojené s naším mozgami, telepatická komunikácia či prežívanie zážitkov bez skúsenosti? Zdá sa Vám to ako science-fiction? Nuž, mnohí z nás sa  takejto budúcnosti pravdepodobne dožijú.

The Royal Society (pozn. redakcie: jedná sa o organizáciu, ktorá predstavuje britskú národnú akadémiu viet, ktorá bola založená v roku 1660) vydala správu v ktorej načrtuje pozitíva technológií budúcnosti, a zároveň druhým dychom dodáva, že v nesprávnych rukách môže znamenať závažné existenčné riziká.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál independent.co.uk, ktorý na tému upozornil píše, že prepojenie neurónového rozhrania a ľudského mozgu nemusí byť až tak vzdialenou budúcnosťou. Prvé odhady hovoria, že takáto technológia by mohla byť zabehnutou už okolo roku 2040. Jej využitie je pritom obrovské. Môže byť použité napríklad na liečbu chorôb, ako je napríklad Alzheimer. Následne sa očakáva, že budú vytvorené rôzne futuristické aplikácie a prístroje, ako napríklad mozgové implantáty umožňujúce virtuálne cítenie, bez toho aby ste fyzicky cítili. Správa ďalej hovorí o tom, že takýto hardware by mohol rapídne zvýšiť pamäť ľudí, zlepšiť ich videnie, či dokonca umožniť prenos myšlienok z jednej osoby na druhú.

„Ľudia by sa mohli do určitej miery stať telepatickými, schopní konverzovať nielen bez hovorenia, ale aj bez slov – prostredníctvom vzájomného prístupu k myšlienkam ostatných na koncepčnej úrovni. To by mohlo umožniť bezprecedentnú spoluprácu s kolegami a hlbšie rozhovory s priateľmi, “ uvádza sa v správe.

„Od mozgu k mozgu mohli komunikovať nielen myšlienky, ale aj zmyslové skúsenosti. Niekto na dovolenke môže poslať „nervovú pohľadnicu“ toho, čo vidí, počuje alebo chutí do mysle priateľa doma. “

Správa ďalej vyzýva vládu, aby začala konať v tejto oblasti s cieľom, aby ona formovala vývoj tejto technológie. Zároveň načrtáva viacero etických otázok, od ochrany súkromia, aby technológia nebola zneužitá ako nástroj dozoru, až po otázky týkajúce sa toho, kde “začína a končí byť človek človekom”.

„Aplikácie pre neurónové rozhrania sú dnes nepredstaviteľné ako smartfóny pred niekoľkými desaťročiami,“ uviedla spolupredsedníčka správy Christofer Toumazou, profesorka inžinierstva na Imperial College London.

Na podobnej technológii už pracujú súkromné spoločnosti

Jedným z priekopníkom v tejto oblasti je vizionár Elon Musk, ktorý so svojou spoločnosťou Neuralink relatívne nedávno ukázal “vlákna”, ktoré sa napájajú na mozog priamo z počítačov. Jeho cieľom je pomôcť ľuďom s obmedzenou pohyblivosťou najprv lepšie komunikovať so svetom, a neskôr im umožniť plnohodnotný život (pozn. redakcie: nižšie si môžete pozrieť pôvodný záznam z predstavenia tejto technológie).

Mimochodom, jednou z ďalších spoločností, ktoré sú priekopníkom v tejto oblasti je aj Facebook. Tá dokonca publikovala v júli dokument  “Nature Communications”, ktorý popisoval náhlavnú súpravu schopnú prenášať myšlienky z človeka na obrazovku počítača. Jednalo sa však len o mali súbor slov, ktoré dokázala táto náprava rozoznať, ale spoločnosť na druhej strane verí, že v budúcnosti bude schopná prepisu kompletných myšlienok.

„Predstavte si svet, v ktorom boli všetky vedomosti, zábava a užitočnosť dnešných smartfónov okamžite prístupné…,“ v tom čase Facebook napísal vo svojom blogu.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre