Rover Perseverance úspešne pristál na Marse. Aké sú ciele tejto misie a prečo sme tam vlastne poslali rover?

Rover Perseverance úspešne pristal na planéte Mars. Čo bude teraz nasledovať a aké ciele má táto misia?

Misia Perseverance_Mars_pristatie_2
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

V priebehu včerajšieho dňa, zrak mnohých ľudí uprene hľadel na nášho suseda, planétu Mars. Dôvodom je, že americká NASA v rámci programu Perseverance, úspešne pristála s roverom na červenej planéte.

Planéta Mars je od nás vzdialená približne 56-miliónov kilometrov (pozn. redakcie: udávaná vzdialenosť sa môže líšiť v závislosti od polohy Zeme a Marsu) pričom NASA mohla korigovať pristátie roveru s niekoľko minútovým oneskorením vzhľadom na rýchlosť putovania signálu naprieč vesmírom k nám na Zem. Našťastie všetko dopadlo dobre a môžeme hovoriť o významnom úspechu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Z úspešného pristátia mali radosť aj astronauti na ISS

Cieľom bolo pristátie v kráteri Jezero, ktorý mohol byť kedysi dávno riečnou deltou. Samozrejme, tento úspech americkej NASA nezostal bez povšimnutia. Patrične ho oslávili a zdali mu hold napríklad aj astronauti na ISS.

Rovnako treba povedať, že ak pôjde všetko podľa plánov, tak prvé vzorky marťanskej pôdy by k nám mohli doraziť ešte v tomto desaťročí. Medzitým má tento rover, ktorý váži mimochodom viac ako 1-tonu, pomocou rôznych vedeckých nástrojov skúmať planétu. Ďalej treba dodať, že spolu so sebou „na palube“ priniesol aj drona Ingenuity, ktorý by nám mal sprostredkovať prvý kontrolovaný let v atmosfére inej planéty.

Aké sú ciele misie rover Perseverance na Marse

Americká NASA na svojich stránkach píše o 4 hlavných cieľoch tejto misie, ktorými sú hľadanie možného mikrobiálneho života, zmeny klímy a geológie krajiny, či získania poznatkov pre budúce misie s ľudskou posádkou.

misia Perseverance_prva fotografia z Marsu
Zdroj: NASA/Bill Ingalls; prvé fotografie z planéty Mars

Misia  Perseverance sa zameria na povrchové štúdie marťanského prostredia a bude hľadať zachované známky biosignatúr vo vzorkách hornín, ktoré sa vytvorili v prostredí podmienok planéty. Len pre zaujímavosť, predchádzajúce rovery v minulosti potvrdili, že Mars mal kedysi obývateľné podmienky. Je teda celkom možné, že by sme na planéte mohli nájsť “podpis života“, prípadne aj živý organizmus.

Zároveň je známou informáciou, že atmosféra Marsu doslova „vyprcháva“ do vesmíru. Dôvodom je, že planéta chladne, čo spôsobuje stratu magnetického poľa, ktoré planéty vrátane tej naše, chráni pred slnečným vetrom. Tento vietor spôsobuje to, že atmosféra, ktorá udržovala vodu na povrchu planéty, unikla do vesmíru. A preto jedným z cieľov misie je hlbšie skúmať a pochopiť klimatické podmienky na planéte, ktoré ju vyformovali do dnešnej podoby. 

Mnohí z nás túžia, aby sme sa raz ľudskou nohou prešli po planéte Mars. Je dosť pravdepodobné, že sa tak stane ešte v tomto desaťročí. Avšak tí odvážnejší hovoria aj o kolonizácii Marsu. Tu určite treba spomenúť Elona Muska, ktorý si myslí, že by sa tak mohlo stať do roku 2050. Samozrejme, nepredstavujme si pod tým veľké mestá, vybudovanú infraštruktúru a podobne, ale skôr prvé sebestačné kolónie. Tieto ciele má aj NASA. Za týmto účelom však potrebujeme poznať geologické procesy, ktoré na planéte prebiehajú a zároveň aj geológiu planéty. A práve preto sa bude zameriavať aj na túto oblasť.

Misia Perseverance by nám rovnako mala do budúcnosti pomôcť s prípravou prvých ľudských misií. Jedným z cieľov totiž je, aby nám poskytla dostatok znalostí o prostredí, aby sme boli schopní ochrániť astronautov a pripraviť ich na misiu, akú ľudstvo ešte nezažilo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre