Rover Perseverance odobral ďalšie vzorky hornín z Marsu, medzi ktorými našiel zelený minerál. Čo to je?

Rover Perseverance v najnovšej vzorke hornín odobratej z Marsu našiel Olivín. Vedci majú hneď niekoľko teórií, ako sa tam dostal.

Rover Perseverance_odber hornin_mineral Olivin
Zdroj: NASA

Mars v priebehu posledných týždňov pútal pozornosť nielen médií, ale i širokej verejnosti. Dôvodom sú viaceré nové zistenia o planéte, ale i snímky na panorámu červenej planéty. Naposledy sme mohli napríklad vidieť „cintorín“ zachytení roverom Curiosity. V skutočnosti išlo však o súbor hornín a kameňov, ktoré svojim usporiadaním naznačovali, že mohli byť v minulosti súčasťou nejakej väčšej štruktúry, ktorá sa neskôr odlomila. Rovnako sme mohli vidieť i pozostatky po dávnej sopečnej činnosti na planéte, ktorá „zjazvila“ tvár planéty pričom údolie, ktoré bolo vytesané do planéty, pripomínalo gekóna.

Najnovšie sa nám prihlasuje Rover Perseverance, ktorý na Marse hľadá známky po živote. Rover už v minulosti spravil niekoľko odberov hornín z planéty a najnovšie, sa mu podarilo objaviť ďalšiu horninu, ktorú v danej oblasti doposiaľ výskumníci nenašli. Ide konkrétne o minerál známy ako Olivín. Na tému upozorňuje portál futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Moja najnovšia vzorka pochádza z horniny nabitej zelenkastým minerálom Olivínom,“ napísala NASA na sociálnej sieti Twitter. Americká vesmírna agentúra ďalej dopĺňa: „Môj vedecký tím má niekoľko nápadov o tom, ako sa tam dostal.“

Minerály ako čadič a Olivín sa bežne nachádzajú v stuhnutých kúskoch lávy alebo magmy na Zemi, známych ako vyvrelé horniny. Vedci z NASA sa snažia nájsť koreláciu medzi Olivínom a uhličitanmi, špeciálnymi minerálmi, ktoré sa zvyčajne tvoria pri interakcii oxidu uhličitého s kvapalnou vodou.

Jednou z teórií, ako sa tam dostal tento minerál preto je, že by to mohol byť výsledok výbušnej usadeniny popola, alebo že kráter Jezero bol v skutočnosti plný vody a dnes je len vyschnutou jazernou panvou. Rovnako treba uviesť, že vedci nemusia byť ďaleko od pravdy so svojimi teóriami. Dôvodom je, že len nedávno rover Perseverance potvrdil hypotézu, že v kráteri Jezero bola v dávnej minulosti skutočne voda.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre