SpravodajstvoVeda a výskum

Rover misie Perseverance potvrdzuje, to čo sme tušili. Marťanský kráter Jezero, bol v minulosti jazerom

Prvá vedecká analýza snímok urobených roverom NASA Perseverance teraz potvrdila, že kráter Jezero bol kedysi tichým jazerom.

Misia americkej NASA, Perseverance, prichádza s ďalšími pozoruhodnými zisteniami. Najnovšie boli zverejnené výsledky štúdie, ktoré potvrdzujú povahu regiónu, do ktorého pristál rover americkej NASA. Kráter Jezero, miesto pristátia roveru, bolo skutočne marťanským jazerom.

Kráter Jezero bolo marťanským jazerom pred 3,6 miliardami rokov

Doterajšie znalosti, ktoré sme získali o deltách prostredníctvom satelitných snímok naznačovali, že Jezero bolo marťanským jazerom, ktoré neskôr vyschlo. Najnovšie odhalenie usporiadanie sedimentov v tejto oblasti potvrdzuje, že domnienky vedcov neboli mylnými.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Perseverance odhaľuje usporiadanie sedimentov známe ako „škrapy“, ktoré naznačujú, že tok delt sa zmenil na jazero, a odhaľuje epizódy dramatických záplav, ktoré presunuli obrovské balvany nachádzajúce sa v kráteri.“ píše portál iflscience.com, ktorý na tému upozorňuje.

Mars Jezero sedimenty
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Na základe sedimentárnych vrstiev vo výbežku sa zdá, že delta rieky sa napájala na jazero, ktoré bolo po väčšinu svojej existencie pokojné, až kým dramatický klimatický posun nespôsobil epizodické záplavy na konci histórie jazera.

Vedci stojaci za štúdiou hovoria, že hoci dnes by sme na povrchu planéty hľadali kvapku vody len márne, tak v minulosti jej tu bolo dosť. Jazero bolo totiž približne 50 kilometrov široké pričom jeho hĺbka dosahovala v rôznych častiach až do 600 metrov.

„Ak sa pozriete na tieto obrázky, v zásade hľadíte na túto epickú púštnu krajinu. Je to to najnebezpečnejšie miesto, aké ste kedy mohli navštíviť,“ uviedol spoluautor štúdie a profesor Benjamin Weiss z MIT vo vyhlásení. „Nikde nie je ani kvapka vody, a predsa tu máme dôkazy o veľmi odlišnej minulosti. V histórii planéty sa stalo niečo veľmi dramatické.“

Nižšie na snímke si môžete pozrieť vizualizáciu americkej NASA, ako asi vyzeral kráter Jezero v čase, keď tam bola voda.

Mars Jezero v minulosti
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Pre vedcov toto zistenie, hoci nie je prekvapujúcim, tak aj napriek tomu je nesmierne dôležitým. Dôvodom je, že jedným z cieľov misie Preseverance, je hľadanie známok po živote a výber vhodnej lokality je kľúčovým aspektom, aby bolo možné cieľ misie potenciálne naplniť. Rovnako treba povedať, že tieto sedimenty, ktoré sa podarilo úspešne identifikovať, by mohli v sebe potenciálne schovávať známky po dávnom mikrobiálnom živote. Ak by sa vedcom podarilo nájsť dôkazy, hoci aj jednoduchom živote mimo našej Zeme, tak by to znamenalo, že vesmír je plný života.

V každom prípade vedci dodávajú, že najnovšie zistenia, ktoré im sprostredkoval rover naznačujú, že Mars si v minulosti prešiel náhlymi hydrologickými zmenami, ktoré boli pravdepodobné spojené s klimatickými zmenami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close