SpravodajstvoVeda a výskum

Rover Mars 2020 bude „loviť“ život na povrchu červenej planéty. Pozrite sa na detaily misie, začínajúcej od budúceho leta

Na rozdiel od roveru Curiosity bude Mars 2020 vybavený lepšími nástrojmi na hľadanie biologických stôp, ukrytých na planéte.

Misia americkej NASA určená na hľadanie známok dávno odumretého života je naplánovaná na budúce leto. Jedná sa o náročnú úlohu, pre ktorú bol špeciálne skonštruovaný rover s názvom Mars 2020. Podľa výpočtov by mal pristáť vo februári 2021 vo vnútri 45 km širokého krátera Jezero. Ten mohol byť v minulosti plný vody a neďaleko sa nachádza aj riečna delta.

Šesťkolesový rover bude prečesávať túto oblasť a hľadať potenciálne biologické stopy. Skúmať bude pod mikroskopom skaly na dne krátera a na analýzu geo-chemického zloženia použije niekoľko spektrometrov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Veríme, že vďaka nášmu vybaveniu budeme môcť potvrdiť existenciu biologických známok na povrchu Marsu,“ povedala Stack Morgan z NASA Jet Propulsion Laboratory.

Pomocou stromatolitu (pozn. redakcie: stromatolit je hľuzovitá vápnitá alebo dolomitová usadenina), vyformovaného u nás na Zemi, NASA ilustrovala, ako sa dokážu biologické materiály formovať v  tenkej vrstve hornín. Analýzou organických zložiek obsahujúcich uhlík, by sa dokázala potvrdiť existencia života na Marse.

Ďalšie plány misie

Rover Curiosity nie je na drobnú prácu s horninami stavaný. S pomocou precíznejšej technológie bude môcť Mars 2020 pokračovať v pokusoch a priniesť nové zistenia. Je pravdepodobné, že výsledky získané na povrchu planéty, nepresvedčia vedcov o existencií života na červenej planéte, avšak rover je pripravený aj na nich. V pláne má zozbierať okolo 20 vyvŕtaných vzoriek pre potencionálny návrat na Zem, kde sa podrobia presnejšej analýze.

Mars 2020
Zdroj: NASA

Zabezpečenie týchto vzoriek je ďalším plánom americkej NASA a Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Na detailoch sa zatiaľ pracuje. ESA, podobne ako NASA taktiež pracuje na svojej vlastnej misii, v spolupráci s ruskou Roscosmos.

Mars 2020 nebude misiou, výhradne zameranou na „lovenie“ života. Rover bude popri svojej práci analyzovať, ako sa skalnaté planéty vyvíjali. So sebou donesie aj dôležité vybavenie, ktoré pomôže priniesť na povrch planéty prvých astronautov. Jedno z nich by mala byť ukážková technológia, vytvárajúca kyslík z  oxidu uhličitého, ktorý je v marťanskej atmosfére dominantný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close