Rover Curiosity zachytil na oblohe Marsu oblaky. Pozrite sa, ako vyzerajú!

"Tieto mraky patria k farebnejším veciam na Červenej planéte..." hovorí Lemmon z americkej vesmírnej agentúry. 

Curiosity-Navigation-Cameras-oblaky na Marse
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Mars je planétou, ktorá je už dlhé roky stredobodom záujmu astronómov. Dôvodom je, že ide o planétu, ktorá sa v minulosti mohla podobať Zemi. To je aj jeden z dôvodov, prečo ju tak aktívne študujeme a hľadáme na nej známky po živote. 

Najnovšie americká NASA zdieľala prostredníctvom svojich stránok snímky oblohy, na ktorej možno vidieť oblaky. Hoci na Zemi ide o bežný jav, tak v prípade Marsu tomu tak nie je. NASA vysvetľuje, že zamračené dni sú na červenej planéte veľmi zriedkavými.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mraky sa zvyčajne nachádzajú v okolí rovníku planéty v najchladnejšom ročnom období, keď je Mars na svojej obežnej dráhe oválneho tvaru najďalej od Slnka. To však nie je prípad týchto oblakov, ktoré boli zachytené.

Mraky, ktoré môžete vidieť na fotografiách sú okrem iného zvláštne aj tým, že sa nachádzajú vo vyššej výške, ako býva tomu zvykom. Nachádzajú sa totiž vo vyššej výške ako je približne 60 kilometrov, čo je štandardná výška, v ktorej sa za normálnych okolností nachádzajú oblaky.

„Tieto oblaky, známe tiež ako „nočné svietenie“, sa javia jasnejšími, keď sa plnia kryštálmi, a potom tmavnú, keď pozícia Slnka na oblohe klesne pod ich nadmorskú výšku. Toto je jedna z užitočných stôp, ktorú vedci používajú na zistenie výšky.“ píše NASA v publikovanom blogu.

NASA ďalej dodáva, že mraky sú v nadmorskej výške, kde je veľmi chladno a preto sa domnievajú, že sú pravdepodobne tvorené zmrznutým oxidom uhličitým alebo suchým ľadom. Astronómovia však v súčasnosti nevedia povedať, v akej presnej výške sa nachádzajú. Za týmto účelom potrebujú vykonať ďalšie analýzy a náročné výpočty.

Jemné vlniace sa štruktúry týchto oblakov sú ľahšie viditeľné na obrázkoch z čiernobielych navigačných kamier roveru Curiosity.

Curiosity-Spots-oblaky na Marse_vlny
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS

„Tieto mraky patria k farebnejším veciam na Červenej planéte…“ hovorí Lemmon z americkej vesmírnej agentúry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre