SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Roscosmos pošle civilných turistov do vesmíru. Jeden z nich sa bude môcť „poprechádzať“ aj vo voľnom vesmíre

Na palube kozmickej lode Sojuz v roku 2023 poletia dvaja turisti do vesmíru. Na ISS strávia niekoľko dní, pričom jeden z nich zažije aj „vesmírnu prechádzku“

Vesmírna turistika je témou posledných rokov. Najčastejšie sa v spojitosti s ňou spomínajú NASA a SpaceX, prípadne ešte Boeing. Neznamená to však, že iné spoločnosti či krajiny spia. Dobrým príkladom je aj ruská agentúra Roscosmos, ktorá napreduje v tejto oblasti rovnako rýchlo, ak nie rýchlejšie, pričom má za sebou už viacero komerčných letov tohto typu z rokov 2001 až 2009.

Portál Mashable upozorňuje na najnovšie plány ruskej vesmírnej agentúry, ktorá má v pláne v roku 2023 poslať na palube Soyuz MS civilných turistov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Na stránkach vesmírnej agentúry Roscosmos v spojitosti s touto témou sa môžete dočítať:

„RSC Energia and Space Adventures Inc. (USA) podpísali zmluvu o začatí krátkej misie v roku 2023 s dvoma účastníkmi vesmírneho letu na palube kozmickej lode Sojuz MS v ruskom segmente Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).“

Podľa dostupných správ by dvaja vesmírni turisti mali stráviť vo vesmíre približne 14 dní a okrem iného by mal jeden z nich dostať možnosť aj na „vesmírnu prechádzku“ mimo priestorov ISS.

Účastníci tohto zájazdu budú musieť však prejsť špecializovaným tréningom vrátane absolvovania viacerých simulácií a príprav, a to ako za účelom samotného letu, tak aj za účelom pohybu vo voľnom vesmíre.

Generálny riaditeľ spoločnosti Space Adventures vo vyhlásení povedal:

„Súkromná osoba, ktorá by absolvovala „vesmírnu prechádzku“, by bol ďalším obrovským krokom vpred v súkromnom vesmírnom programe. Ceníme si príležitosť osláviť dve desaťročia orbitálneho vesmírneho cestovného ruchu s našimi ruskými partnermi otvorením ďalšieho vôbec prvého zážitku tohto druhu. Ďakujeme našim kolegom z RSC Energia za spoluprácu s nami na vytvorení úžasných nových dobrodružstiev vo vesmíre. “

Vesmírna turistika je realitou už dlhšiu dobu

Len pre zaujímavosť, v rokoch 2001 až 2009 zrealizovali RSC Energia a Roscosmos osem krátkych komerčných misií do ruského segmentu ISS na palube kozmickej lode Sojuz na základe zmlúv so spoločnosťou Space Adventures Inc. Kozmickými turistami boli: Dennis Tito (USA, 2001), Mark Shuttleworth (Spojené kráľovstvo, 2002), Gregory Olsen (USA, 2006), Anousheh Ansari (USA, 2006), Richard Garriott (USA, 2008), Charles Simonyi (USA, 2007, 2009) a Guy Laliberte (Kanada, 2009).

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close