SpravodajstvoVeda a výskum

Zažili sme podľa vás najteplejší rok v histórii? Nie, boli aj teplejšie, ale len 3

Hoci rok 2018 bol skutočne „extrémnym“, teda aspoň čo sa týka teplôt tak nebol ten „naj“. Nemal od toho však ďaleko.

Rok 2018 bol 4. najteplejším v histórii

Na rok 1880 si pravdepodobne nikto z nás nespomenie, ale papier áno. Jedná sa totiž o rok, od ktorého aktívne monitorujeme teplotu. Podľa štatistík rok 2018 bol 4. „najhorúcejším“ rokom v histórii. Zaujímavosťou však je, že keď sa pozrieme na posledné 4 „naj“ roky tak tie väčšina z nás pocítila na vlastnej koži. Totiž najhorúcejším rokom vôbec bol rok 2016, druhým najhorúcejším rokom bol rok 2017. 3. priečku obsadil rok 2015 a 4. rok 2001. Inými slovami za posledných 18 rokov sme zažili 4 najhorúcejšie roky od roku 1880.

„Rok 2018 je opäť extrémne teplým rokom na vrchole dlhodobého globálneho otepľovania,“ uviedol vo vyhlásení Gavin Schmidt, riaditeľ spoločnosti GISS. „Dopady dlhodobého globálneho otepľovania sa už prejavujú – pri pobrežných záplavách, horúčavách, intenzívnych zrážkach a zmenách ekosystémov.“

Vyvolávame paniku?

Aktuálne teploty nie sú až tak dramatické, teda minimálne z pohľadu laika. NASA urobila analýzu, ktorá hovorí, že nadpriemerné teploty sú väčšie o 0,84 Celzia stupňa ako v rokoch 1951 až 1980. Na druhej strane treba dodať, že dynamika otepľovania ovplyvňuje jednotlivé regióny rôznym spôsobom. Napríklad v našich končinách otepľovanie znamená zmenu uprednostňovania pestovania iných plodín ako doposiaľ, ale v iných krajinách to znamená napríklad rozširovanie púštnych oblastí – inými slovami ubúda pôdy vhodnej na pestovanie jednotlivých plodín.

V každom prípade môžeme povedať, že posledné roky a vplyv ľudskej činnosti neprispieva k pozitívnym zmenám a ak nezmeníme naše myslenie tak nás čakajú negatívne zmeny.

Zdroj: Futurism, vlastný, úvodný obrázok: Youtube (NASA Goddard)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close