SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Robotický pes Spot od Boston Dynamics opäť v nasadení! Tentokrát v bojových cvičeniach francúzskej armády

Už takmer notoricky známy robotický pes Spot bol najnovšie otestovaný v bojových cvičeniach po boku študentov vojenských škôl.

Americká spoločnosť Boston Dynamics je vo svete robotiky už dlhé roky veľmi známa. Od tohto výrobcu sme v posledných rokoch videli hneď niekoľko zaujímavých robotických pomocníkov, ktorí častokrát dokážu omnoho viac, ako bežný človek. V minulosti sme videli robota Atlas, ktorý dokázal prekonať malú prekážkovú trať, či spraviť salto, ale i robotického psa s menom Spot. Robot Spot toho v minulosti dokázal pomerne dosť, keďže v spojení so svojou „robotickou“ hlavou dokáže otvárať napríklad aj dvere. Najnovšie sa však z laboratória dostal do „reálneho“ nasadenia, tentokrát priamo do bojového cvičenia francúzskej armády.

Spot opäť v reálnom nasadení

Robot Spot bol tentokrát nasadený v cvičných bojoch študentov francúzskej vojenskej školy. Podľa veliteľa Jean-Baptiste Cavaliera poskytlo dvojdňové tréningové cvičenie príležitosť zmerať pridanú hodnotu použitia robotov v bojových akciách. Robo-pes Spot bol v tomto prípade využitý na prieskumné misie, bol tak v úplne prvej línii ešte pred samotnými vojenskými študentmi.

Robot sa počas simulovanej misie vybil

Počas bojových cvičení bol robot Spot otestovaný v rôznych útočných ako aj obranných misiách. Samozrejme, išlo o simulované cvičenia, pričom celý priebeh cvičení bol najprv otestovaný bez použitia robotov Spot, pričom druhýkrát išiel Spot do cvičenia spoločne s danou bojovou jednotkou. Analýza bojových cvičení ukázala, že roboty plnili svoje úlohy o niečo pomalšie, ako samotní vojenskí študenti. Robotovi Spot údajne počas cvičenia aj došla batéria, no aj napriek tomu je využitie robota v praxi pomerne výhodné. Robot totižto udržiava jednotky v bezpečí, keďže pri preskúmaní okolia ide do prostredia ako prvý.

Nasadenie v bojoch uvidíme čoraz častejšie

Spot od spoločnosti Boston Dynamics bol v minulosti využitý na viaceré naozaj zaujímavé účely. Doposiaľ však nebol použitý v bojových simuláciách. Roboty dostala francúzska armáda od spoločností Shark Robotics a Nexter Group. V reakcii na medializované správy spoločnosť Boston Dynamics uviedla, že si bola vedomá tohto využitia. O bližších detailoch o samotnom vojenskom cvičení však informovaná nebola. Použitie robotov v boji je však už v dnešnej dobe pomerne bežné a v budúcnosti ich aj vďaka inováciám spoločnosti Boston Dynamics zrejme uvidíme ešte viac.

Zdroj: Gizmochina

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close