Robot, ktorý automaticky zaparkuje vaše vozidlo? Na letisku Londýn-Gatwick spúšťajú pilotný parkovací program

roboticke parkovanie stan_opt
Zdroj: Youtube - Stanley Robotics

Ako vyriešiť otravné brázdenie po parkovacích domoch až pokiaľ nenájdete voľné miesto? Londýnske letisko Gatwich prichádza so zaujímavým pilotným programom, ktorý by mohol vyriešiť parkovaciu krízu vo veľkých nákupných strediskách, letiskách, či štadiónoch.

Zoznámte sa so Stanom

Robot Stan je najnovší robotický pomocník, ktorý bude už onedlho ponúkať svoje služby na jednom z parkovísk letiska Londýn-Gatwick. Druhé najrušnejšie britské letisko prichádza s riešením, ktoré by mohlo vyriešiť parkovaciu krízu v parkovacích domoch. Vďaka robotickému automatickému parkovaniu sa nemusia návštevníci letiska trápiť s hľadaním voľného miesta, ako aj samotným parkovaním. Celý priebeh parkovania je totižto v réžii samotného robota, ktorý si po vozidlo príde na určené miesto.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako funguje parkovanie vozidla?

Automatické parkovanie funguje na celkom jednoduchom princípe. Vozidlo stačí odstaviť na jednom z ôsmych miest a následne privolať Stana pomocou dotykovej obrazovky. Po privolaní Stana môže návštevník bez obáv odísť na letisko pomocou kyvadlovej dopravy, keďže sa o vozidlo už ďalej postará iba samotný robot.

Vozidlo bude po privolaní Stana odtiahnuté. Robot sa ku vozidlu priblíži z prednej / zadnej strany a pod vozidlo zasunie špeciálnu plošinu, ktorá celé vozidlo zdvihne do vzduchu. Stan následne nájde voľné miesto na parkovisku, kde vozidlo dôkladne uloží. Samozrejme, parkovisko je prispôsobené iba pre parkovacie roboty, čiže nedisponuje zbytočným miestom pre otváranie dverí, ako aj pre prejazdové uličky pre autá.

Technológia, ktorá prerazí do sveta

Ak sa táto technológia v najbližších troch mesiacoch osvedčí na testovacom parkovisku s kapacitou 270 miest, letisko ju takmer určite zavedie aj na ďalších parkovacích plochách. Automatické parkovanie robotmi totižto výrazne zväčší kapacitu existujúcich parkovísk na letisku. Číselne by sa sa dala kapacita zväčšiť z pôvodných 6000 miest až na 8500 parkovacích miest a to bez akýchkoľvek zásahov do zväčšovania parkovacieho domu.

Po osvedčení celého programu sa technológia takmer určite dostane do viacerých kútov sveta. V budúcnosti by sme uplatnenie tejto technológie mohli nájsť určite na miestach ako sú letiská, zábavné parky, štadióny, alebo veľké nákupné centrá.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Youtube – Stanley Robotics)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre