RoBeetle je miniatúrny robot, ktorý je poháňaný alkoholom

Maličký stroj unesie takmer trojnásobok svojej váhy a vydrží fungovať 2 hodiny

robeetle
Zdroj: YANG ET AL., SCIENCE ROBOTICS 2020

Roboti sú za normálnych okolností poháňaní buď batériami, alebo sú zapojení v elektrickej sieti. Projekt RoBeetle sa však rozhodol vydať iným smerom. Ide o robota o veľkosti hmyzu, ktorý sa „kŕmi“ metanolom, druhom alkoholu, aký môžete nájsť v roztokoch, alebo nemrznúcej zmesi. Ide o vynález vedcov z University of Southern California, v Spojených štátoch.

Tekuté palivá, akým je napríklad spomínaný metanol, dokážu v malom merítku udržať viac energie na článok, ako batérie. V praxi to znamená, že mikro-roboti, fungujúci na metanole, nepotrebujú externý zdroj energie (pozn. redakcie: káble, alebo elektromagnetické polia). Vo výsledku tak nadobudnú väčšiu autonómiu, ako ich elektricky poháňaní príbuzní. Pri tom si dokážu udržať svoju miniatúrnu veľkosť. Píše o tom portál Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V novej štúdii navrhli vedci miniatúrne umelé svaly, ktoré sa dokážu sťahovať a uvoľňovať. Použili na to niklovo-titánovú zlúčeninu, pokrytú platinovým práškom. Táto kombinácia umožňuje rýchlejšie horenie metanolových výparov. Chemickou reakciou vzniká teplo, ktoré stiahne nožičky robota a po ochladení sa znova uvoľnia, vďaka čomu sa môže robot pohybovať.

Funkčnosť RoBeetle

RoBeetle váži len 88 miligramov a dokáže odniesť objekty, ktoré majú až 2.6-násobok jeho váhy. Dokáže odniesť ešte ďalších 95 miligramov paliva, vďaka ktorému môže fungovať až 2 hodiny. Zároveň je schopný pohybovať sa po šikmej ploche, skle, penovom matraci a betóne.

Vedci sa snažia prísť na to, ako by dokázali doplniť palivo, aby mohol robot fungovať dlhšie. Samotné telo robota tvorí palivová nádrž, do ktorej tím pomocou ihly, vstrekuje metanol. Jeho telo tvoria predné nožičky, ktoré sa zároveň starajú o pohyb. Zadné nožičky ostávajú pevné a umožňujú robotovi stáť. Na obrázku môžete taktiež vidieť rohy, ktoré slúžia primárne na fixáciu pružiny, avšak môžu sa použiť aj na prenos vecí. Ďalším problémom RoBeetle je, že sa vie hýbať len dopredu a nemôže zatáčať.

Ak by sa však tímu podarilo naprogramovať ho na komunikáciu s operátorom, čakala by ho svetlá budúcnosť. RoBeetle by mohol byť využívaný na opeľovanie kvetov, alebo asistovať pri náročných operáciách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre