SpravodajstvoTechnológie

Riaditeľ Intelu neveští nič dobré. Prezrádza predikciu, do kedy bude trvať polovodičová kríza. Čaká nás drahšia elektronika?

Z mikročipovej krízy sa podľa všetkého nedostaneme tak skoro, ako sme pred niekoľkými mesiacmi očakávali.

Koniec polovodičovej krízy, ktorá sa so svetom technológií vlečie zhruba od začiatku pandémie ochorenia COVID-19, je stále v nedohľadne. Jej koniec sa neustále vzďaľuje a najnovší odhad jedného z najkľúčovejších ľudí v tomto odvetví zrejme nikoho nepoteší. Generálny riaditeľ spoločnosti Intel, ktorá je najdôležitejším hráčom na celosvetovom trhu, totižto v nedávnom rozhovore pre CNBC (via Techradar.com) uviedol, že podľa neho sa ponuka procesorov a grafických čipov zlepší až v roku 2023.

Šéf Intelu optimistický nie je

Od samotného začiatku polovodičovej krízy ide z úst šéfa spoločnosti Intel o prvý hmatateľný časový údaj, kedy by mohla podľa jeho názoru kríza skončiť. Rok 2023 by však nemal byť znamenať úplný obrat na trhu a náhle zlepšenie situácie. Podľa jeho názoru by ku miernemu zlepšeniu malo dôjsť postupne, pričom rovnováha medzi ponukou a dopytom na trhu s polovodičmi, respektíve procesormi a grafickými čipmi, nenastane skôr ako v spomínanom roku 2023.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
intel vs amd
Zdroj: Twitter -@intelversusamd

Náhle zlepšenie situácie je nereálne

O čosi optimistickejšia je generálna riaditeľka konkurenčnej spoločnosti AMD. Lisa Su s riaditeľom Intelu Patom Gelsingerom súhlasí, že nedostatok mikročipov sa v tomto roku určite nepodarí vyriešiť, no myslí si, že ku výraznému zlepšeniu dôjde už v budúcom roku. Aj ona však varuje pred možným pomalým zlepšovaním situácie na trhu s polovodičmi. Podľa všetkého tak nemôžeme za žiadnych okolností dúfať v situáciu náhleho zlepšenia situácie.

Dodacie lehoty sa naťahujú, rastú aj ceny hardvéru

Pochopiteľne, reálne zhodnotenie situácie na trhu s polovodičmi je mimoriadne obtiažne a žiadnu z týchto predikcií nemožno považovať za konkrétne dátumy, kedy s určitosťou dôjde ku zlepšeniu situácie. Ide iba o aktuálne „špekulácie“ priamo z daného priemyslu, no ani tak ich nemožno považovať za garantované. Reálny vývoj situácie na trhu s polovodičmi zrejme objasní len čas a nám nezostáva nič iné ako dúfať, že sa situácia obráti k lepšiemu v čo najkratšom čase. Pocítili by sme to nie len na skrátení dodacích lehôt smartfónov, počítačov, počítačových komponentov či automobilov, ale pocítili by to aj naše peňaženky, keďže ceny hardvéru idú stále prudko na hor.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close