BezpečnosťSpravodajstvo

Referendum2021: Aj po úprave spôsobu hlasovanie môžete odovzdať viac ako 1 hlas. Tentokrát je to ešte jednoduchšie

Politická strana HLAS - sociálna demokracia zmenila spôsob verifikácie hlasujúcich. O lepšom riešení však nemožno hovoriť

V priebehu stredy sme vám priniesli informácie o tom, že anketa, ktorú organizuje politická strana Hlas – sociálna demokracia, umožňuje jednému používateľov hlasovať teoreticky až 12-krát denne z jedného zariadenia za podmienky použitia jedného internetu (tento počet teoretických hlasov sa zvyšoval v prípadoch, ak používateľ mal k dispozícii ešte dodatočné pripojenie k  internetu. Napríklad prostredníctvom pevného internetu a mobilného internetu mohol jeden a ten istý používateľ odovzdať za deň teoreticky až 24 hlasov). Dôvodom bolo, že obmedzenia týkajúce sa hlasovania sa vzťahovali na IP adresu, z ktorej bolo možné hlasovať jedenkrát v priebehu 2 hodín. Dokonca aj samotný systém vás upozornil, že neskôr hlasovať môžete opäť.

referendum2021_hlasovanie
Zdroj: Vosveteit.sk (printscreen referendum2021.sk – pokus o opätovné hlasovanie)

Čo je to IP adresa?

Pod IP adresou označujeme sled čísiel, ktoré sú prideľované jednotlivým zariadeniam, ktoré pristupujú k internetu prostredníctvom internetového protokolu IP. Pravdou však je, že poskytovatelia internetového pripojenia v súčasnosti môžu prideľovať viacerým používateľom rovnakú IP adresu. Dôvodom je, že pôvodný koncept IP adries bol vytvorený ešte v roku 1984 (IPv4), kedy sa predpokladalo, že k internetu bude pripojených približne 4-miliárd zariadení. Inými slovami, v tom čase očakávalo, že k internetu nebude pripojených tak veľa zariadení, ako je tomu v súčasnosti. Dnes už však poznáme aj štandard IPv6, ktorý vo svojej podstate je už neobmedzeným (resp. limitovaným je približne 340 sextiliónmi adries. Založený je na 128-bitových adresách v hexadecimálnom zápise), ale aj napriek tomu je pôvodný štandard stále najrozšírenejším. V prípade, ak by ste chceli pozrieť svoju IP adresu, tak to môžete urobiť napríklad prostredníctvom stránky whatsimyip.org.

Aktuálne sa na overenie používa e-mailová adresa

Medzičasom strana Hlas zmenila spôsob hlasovania pričom, bolo zrušené obmedzenie hlasovania na IP adresu náhradou za verifikáciu e-mailovej adresy. Čo to v praxi znamená? Že ak máte 2, 3, 4, 5,..  e-mailových adries, tak môžete hlasovať toľkokrát, koľko ich máte v priebehu pár minút.

Možnou alternatívou verifikácie hlasujúcich, by mohlo byť prostredníctvom účtov zo sociálnych sietí, ktoré si dobre strážia, aby neboli vytvárané duplicitné účty. Resp. vytvorenie duplicitného účtu si vyžaduje vcelku veľa úsilia, čo by vo výraznej miere zredukovalo počet duplicitných hlasov. Alternatívou by mohlo byť aj hlasovanie prostredníctvom SMS správ, kde by z jedného čísla nebolo možné odovzdať viac ako 1 hlas, hoci aj tu treba dodať, že existuje vcelku veľká časť ľudí, ktorí majú viac ako jedno číslo. V každom prípade, aktuálne nastavený systém ankety je veľmi ľahko napadnuteľným.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close