RecenzieSpravodajstvoXiaomi

RECENZIA Xiaomi Mi 9T: Vyskúšali sme smartfón s najlepším pomerom cena : výkon

Recenzia smartfónu Xiaomi Mi 9T dopadla na výbornú. Jedná sa o špičkový smartfón s neuveriteľne atraktívnou cenou.

Približne týždeň dozadu sa nám dostal do redakcie smartfón Xiaomi Mi 9T, ktorý sa na zahraničných trhoch predáva ako zariadenia Redmi K20.  Jedná sa o smartfón zo strednej triedy, ktorý nemá ďaleko do toho, aby sme ho mohli špecifikovať ako high-end.

Xiaomi Mi 9T

Xiaomi Mi 9T: Balenie

Obsah balenia smartfónu Xiaomi Mi 9T nie je ničím výnimočným, s výnimkou matného krytu, ktorý vyzerá už na prvý pohľad kvalitne. Okrem neho v balení nájdete samotný smartfón, USB kábel, niekoľko návodov a rýchlo nabíjačku do 18W.

Xiaomi Mi 9T Balenie
Zdroj: Vosveteit.sk

Xiaomi Mi 9T: Dizajn

Dizajn smartfónu je skutočne podarený. Dovolíme si tvrdiť, že je lepším ako v prípade minuloročnej vlajkovej lode Xiaomi Mi 8. Výrobca sa rozhodol pre prémiové materiály ako je sklo a kov. Čerešničkou na torte je karbónová úprava zadnej steny (pozn. redakcie: ktorá je sklenená). Vo vrchnej časti zariadenia nájdeme vysúvaciu kameru a 3.5 jack pre slúchadlá. V spodnej hrane nájdeme výstup pre USB Type C – konektor, výstup pre SIM kartu, výstup pre mirkofón a reproduktor. Celú prednú stenu vypĺňa displej s minimálnymi rámčekmi naokolo. V zadnej stene nájdeme logo Xiaomi a trojicu kamier s bleskom.

Nedovolí nám nespomenúť tlačidlo uzamykania a krúžok okolo hlavnej kamery, ktoré sú sfarbené do červena. Na živo to vyzerá dokonalo.

Xiaomi Mi 9T: Displej

Xiaomi Mi 9T ponúka veľký 6,39” AMOLED displej s FULL HD rozlíšením. Jedná sa plný displej bez selfie kamery. Tá je totiž vysúvacia . Jej základné špecifikácie sú: 20-megapixelov, clona f/2.2 a veľkosťou pixelov 0.8µm. Čerešničkou na torte je, že jej vysunutie je sprevádzané farebným efektom ako môžete vidieť nižšie.

Radi by sme ešte spomenuli, že mechanizmus selfie kamery by mal vydržať približne 300-tisíc vysunutí a rovnaký počet zasunutí. Na nás tento mechanizmus pôsobí kvalitným dojmov. Mechanizmus je možné aj manuálne zastrčiť, to Vám však neodporúčame robiť. Xiaomi zároveň hovorí, že v prípade pádu sa kamera automaticky zasunie – to sme však netestovali. Hlavným lákadlom tohto smartfónu však je samotný displej. Zariadenie patrí totiž do kategórie smartfónov strednej triedy, kde skener odtlačkov prstov umiestnený v displeji je skôr raritou, ako pravidlom.

Xiaomi Mi 9T Skener odtlackov prstov
Zdroj: Vosveteit.sk

Priznáme sa, že z tejto funkcie sme mali obavy, a to z dôvodu, že mnoho predošlých recenzentov skener odtlačkov prstov hodnotilo negatívne. My sme mali úplne opačné dojmy ako aj skúsenosti. Veď posúďte sami.

Treba však povedať aj to “B”. Odomykanie je o niečo pomalšie ako v prípade klasických skenerov odtlačkov prstov. Nie je to však nič dramatické. Zároveň, je potrebné sa trafiť presne do priestou sekeneru, ktorý je ťažšie “nahmatať”, vzhľadom na to, že nijako nie je oddelený od okolitého priestoru – je potrebné si na to jednoducho zvyknúť. Zároveň, úspešnosť odomykania klesá pri znečistený rúk, ako aj v prípadoch kedy ich máte mokré. Ale aj napriek tomu, nám sa toto riešenie páči oveľa viac, ako klasický skener odtlačkov prstov. A čo Vám?

Xiaomi Mi 9T displej najlepsia
Zdroj: Vosveteit.sk

Podanie farieb ako aj viditeľnosť na priamom Slnku je v poriadku. Ak ste mali skúsenosť so smartfónom Xiaomi Mi 8, minuloročnou vlajkovou loďou, tak kľudne môžete oba smartfóny považovať za rovnocenné. Mi 9T dokonca ponúka o niečo lepšie podsvietenie, konkrétne až do 600 nitov.

Xiaomi Mi 9T: Hardvér

Ako sme v úvode naznačili, smartfón pokladáme za zariadenie vyššej strednej triedy. Dôvodom prečo ho neradíme do high-end kategórie je hardvér. Nechceme tým povedať, že výkon by bol nedostačujúci, ba naopak. Telefón disponuje procesorom Qualcomm Snapdragon 730 (pozn. redakcie: Pro verzia disponuje procesorom Snapdragon 855) s 8-jadrami (2 x 2.2GHz Kyro 470 Gold + 6 x 1.8GHz), ktorý je doplnený o 6GB RAM, 64GB/128GB úložným priestorom a grafickým čipom Adreno 618. Táto kombinácia dosahuje priemerné skóre okolo 210 tisíc bodov v AnTuTu. Vďaka tomu sa smartfón umiestnil na 34. priečke rebríčku najvýkonnejších zariadení na trhu.

Čo znamená 34. priečka v praxi? Telefón zvládne 98% všetkých úloh, aké by ste mohli na smartfóne bežne robiť. Rozdiely nájdete hlavne v reakčných časoch, tie sú však zanedbateľnými. Na smartfóne Mi 9T sme  zároveň hrali niekoľko hier, ako sú napríklad  PUBG Mobile, Minecraft Pocket Edition, Project Offroad a Asphalt 9. Všetky hry bežali plynulo a bez sekania.

Xiaomi Mi 9T: Kamera

Kamera v smartfóne býva, aspoň pre nás, tým najdôležitejším parametrom.

Xiaomi Mi 9T kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Mi 9T ponúka trojicu kamier. Konkrétne:

  • 48-megapixelový hlavný snímač s clonou f / 1,75 (IMX582)
  • 8MP teleobjektív s clonou f / 2.4
  • 13MP širokouhlý s clonou f / 2.4

Netradične začneme videami. Nižšie si môžete pozrieť videá natočené v 4K kvalite.

Úprimne, videá v smartfóne vyzerajú skutočne dobre. Pri jeho prehrávaní na počítači už sme však neboli tak nadšení, a to hlavne v prípade keď sme sa počas natáčania pohybovali. Pôsobí na nás trhavým dojmom (pozn. redakcie: pri 4K kvalite kamera je schopná zachytiť 30fps. Pri FHD je schopná zachytiť 60fps). Tiež nás sklamalo zaostrovanie z relatívne blízkej vzdialenosti (pevne však veríme, že najbližšia softvérová aktualizácie tento problém vyrieši). Posúdenie však necháme na Vás. 

Prejdime však k fotografiám. Tu musíme povedať, že Xiaomi vie ako na to. Pripravili sme pre vás netradičnú recenziu kvality fotografií, a to z dôvodu, že v redakcií máme aktuálne aj smartfón Redmi Note 8 Pro s 64-megapixelovou hlavnou kamerou. Nižšie si môžete porovnať fotografie s rovnakým záberom.

Nižšie si môžete pozrieť kvalitu  fotografií pri  10-násobnom priblížení.

Nižšie si môžete pozrieť ďalšie snímky vytvorené kamerou Xiaomi Mi 9T.

Ako hodnotíte kvalitu kamery Xiaomi Mi 9T? Z nášho subjektívneho hľadiska fotí lepšie ako smartfón Redmi Note 8 Pro. Farby sú totiž podané o čosi realistickejšie, a zároveň  ostrosť snímkov sa nám zdá o niečo lepšia.  Pozitívne tiež hodnotíme bleskové reakcie fotoaparátu Mi 9T. A to nie len rýchlosť snímania fotografií, ale aj zaostrovania – automatického, tak aj manuálneho. 

Xiaomi Mi 9T: Batéria a softvér

Batéria smartónu nás milo prekvapila. Pri jeho “agresívnom” testovaní (kombinácia prehrávania videí, prezerania internetu, občasného hrania hier…) sme sa dostali na úroveň cez 10 hodín, čo vôbec nie je málo. Kapacita batérie 4,000 mAh a je ju možné nabiť pomocou technológie rýchleho nabíjania do 18W. Telefón nabijete približne za 1,5 hodiny. Z pohľadu softvéru Mi 9T ponúka Android vo verzii 9.0 v kombinácii s  nadstavbou MIUI 10 (pozn. redakcie: Mi 9T smartfón bude aktualizovaný neskôr na nadstavbu MIUI 11).  Nižšie si môžete pozrieť niekoľko náhľadov z rozhrania systému.

Z pohľadu konektivity smartfón podporuje slovenské LTE, nechýba dvojpásmová GPS, Bluetooth vo verzii 5.0 či dokonca NFC technológia, ktorú využijete v prípade bezdotykových platieb. Mnohých zároveň bezpochyby poteší 3.5 jack, ktorý sa pomaly, ale isto vytráca. Mimochodom, nechýba ani podpora FM rádia.

Xiaomi Mi 9T: Záver

Ako by sme zhodnotili smartfón? Xiaomi Mi 9T je špičkový smartfón s cenovkou do 300€, ktorý vo svojej cenovej kategórii nemá nemá konkurenciu. Ponúka skvelý dizajn, AMOLED displej so vstavaným skenerom odtlačkov prstov, dostatok výkonu, ako aj nadpriemerný fotoaparát.

Xiaomi Mi 9T

Smartfón sme si zadovážili zo zahraničného e-shopu TomTop.com, ktorý ponúka doručenie na Slovensko bez ďalších poplatkov prostredníctvom dopravy  Duty Free Shipping.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy
recenzia Skvelý smartfón Xiaomi Xiaomi Mi 9T

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi najväčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close