HuaweiRecenzieSpravodajstvo

RECENZIA: Vyskúšali sme smartfón Huawei P40 Lite, najlacnejší model z produktovej rady P40. Ako to dopadlo?

Dostupný predstaviteľ z modelového radu P40 od spoločnosti Huawei je skutočne zaujímavý smartfón, ktorý stojí za povšimnutie

Súčasťou modelového radu P od spoločnosti Huawei je už roky aj dostupný model Lite, ktorý vždy nesie primárne označenie podľa svojho “vlajkového” súrodenca z daného roka. Viac menej rokmi overený model však tento rok prešiel ďalšími zásadnými zmenami, ktoré môžu prilákať, ale aj naopak odlákať množstvo záujemcov. Tentokrát sme mali možnosť pozrieť sa bližšie na už niekoľko mesiacov známy model Huawei P40 Lite, ktorý je akýmsi medzikrokom medzi nižšou strednou triedou a drahšími, no zároveň výkonnejšími vlajkovými loďami. Aký je teda smartfón za niečo viac ako dve stovky, ktorý už, bohužiaľ, nedisponuje službami Google? Prejdite si dnes spolu so mnou moje poznatky, nedostatky a naopak plusy, na ktoré som počas recenzovania smartfónu P40 Lite narazil.

Huawei P40 Lite a jeho balenie

huawei p40 lite balenie (2)
Zdroj: Vlastný (Tomáš Krajčoviech)

Tohtoročný dostupný zástupca modelového radu P40 s označením Lite, respektíve jeho balenie, nijako nevyniká nad konkurenciou a nebojím sa ho označiť za akýsi štandard. Narozdiel od jeho blízkeho brata Honor 9X Pro však balenie neobsahuje štandardný silikónový obal, ktorý je častokrát “darčekom” iba od lacnejších značiek. Bohužiaľ, modelu P40 Lite sa zrejme obaly neušli, no za mínus to nepovažujem, ako som už povedal, je to štandard, ktorý nezamrzí. Naopak, čo prípadných majiteľov určite poteší je prítomnosť nabíjacieho adaptéru s výkonom až 40W, ktorý smartfón využíva na celých 100%. Ďalšou klasickou výbavou je 1 meter dlhý USB na USB Type-C kábel, ako aj AUX slúchadlá. Ako však uvádzam vo väčšine recenzií, za mňa sú AUX slúchadlá prítomné v balení smartfónu prežitkom a zbytočným elektroodpadom, na ktorý by už mohli výrobcovia konečne zabudnúť. Väčšina z nás aj tak slúchadlá z balenia smartfónu hodí do poličky, poprípade ich používa iba núdzovo, keďže bezdrôtové slúchadlá, či omnoho kvalitnejšie káblové slúchadlá nie sú v dnešnej dobe žiadna enormná investícia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dizajn, ktorý si zamilujete

Väčšina smartfónov od spoločnosti Huawei / Honor vo mne už niekoľko rokov nevzbudzuje dojem lacného smartfónu a to aj v prípade lacnejších modelov s cenovkou okolo 200 eur. Podobným dojmom na mňa pôsobí aj smartfón P40 Lite, ktorého gradientné rúžové vyhotovenie určite ťahá zrak každého. Prechod z ružovej farby do jemnej bledomodrej na zadnom paneli je naozaj zaujímavý a určite nie je určený iba do rúk nežného pohlavia. Osobne sa mi spojenie gradientnej ružovej, kovového rámu po stranách a mierne zaoblených hrán displeja pozdáva a určite by som pri kúpe smartfónu uvažoval práve nad týmto farebným vyhotovením.

huawei p40 lite zadna fotografia (2)
Zdroj: Vlastný (Tomáš Krajčoviech)

Keďže sa jedná o smartfón strednej triedy, treba počítať s o čosi väčšími rámikmi po stranách displeja, no o nič zásadné nejde. V tomto prípade mi prítomnosť minimálnych rámikov práveže prišla vhod, keďže sám vlastním omnoho menší smartfón a pri plnohodnotnom používaní častokrát omylom zasahujem do okrajových častí displeja. Vďaka rámikom je totižto množstvo nechcených dotykov minimalizované.

Ruka v ruke s rámikmi ide pochopiteľne samotný displej, ktorý je dominantou celého smartfónu. V tomto prípade ide o 6,4-palcový IPS LCD panel s rozlíšením 2310 x 1080 pixelov a hustotou pixelov na úrovni 398 ppi. Zaručený je tak naozaj vysoký jas a skvelá ostrosť obrazu, pričom tradične, Huawei dokáže aj v LCD paneli zaručiť skvelú sýtosť farieb, ktorá býva častým neduhom lacnejších smartfónov. Veľký displej je v tomto prípade narušený iba minimálnym výrezom pre selfie fotoaparát v ľavom hornom rohu.

huawei p40 lite selfie fotoaparat
Zdroj: Vlastný (Tomáš Krajčoviech)

Už z produktových fotografií je jasné, že nejde o žiadny rušivý element o čom som sa presvedčil aj počas používania. Výrez je naozaj minimálny, pričom je umiestnený na ideálnom, nie moc využívanom mieste. Keďže je displej značne “natiahnutý”, pri prezeraní videí vás výrez rušiť nebude, keďže bežné 16:9 videá sa zobrazujú s čiernymi panelmi po stranách. Mierne rušenie môžete zaregistrovať pri prezeraní filmov, no ani v tomto prípade mi výrez nijako špecificky nevadil, no samozrejme, milovníkom prezerania filmov na smartfóne, medzi ktorých osobne nepatrím, by mohol vo vybraných scénach výrez prekážať.

huawei p40 lite fotoaparat
Zdroj: Vlastný (Tomáš Krajčoviech)

Keď sme už pri celkovom dizajne smartfónu, spomeniem aj prítomnosť čítačky odtlačkov prstov, ktorá je v tomto prípade umiestnená v tlačidle napájania na pravej hrane zariadenia. Samotné tlačidlo napájania sa nachádza pod tlačidlami na ovládanie hlasitosti, pričom jeho funkčnosť zrejme ani spomínať nemusím. Takéto riešenie je už rokmi overené, je ergonomické a jeho reakcia je okamžitá, takže s overením totožnosti nie je naozaj nikdy problém. K dispozícii je aj prihlasovanie pomocou tváre, no bez prítomnosti špeciálneho hardvéru osobne nepreferujem tento spôsob autorizácie a určite odporúčam využívať práve odtlačok prsta.

Čo sa ďalších na vonok viditeľných prvkov týka, v ľavej hrane smartfónu sa nachádza hybridný slot pre dve Nano SIM karty/ jednu SIM kartu a pamäťovú kartu. V spodnej časti smartfónu sa zase nachádza klasický USB Type-C konektor, pomerne silný reproduktor a v neposlednom rade klasický 3.5 mm AUX jack, ktorý stojí za povšimnutie.

Výkonu má tak akurát

V začiatku dnešnej recenzie som spomínal súrodenca tohto smartfónu Honor 9X Pro, ktorý s týmto smartfónom zdieľa niekoľko hardvérových súčastí. Jednou z nich je aj srdce samotného smartfónu – v oboch prípadoch ide o procesor Kirin 810, ktorého základom je 7 nm architektúra. V oboch prípadoch mu sekunduje 6 GB RAM, ktoré dopĺňa 128 GB interné úložisko. Ako som spomínal už pri smartfóne Honor 9X Pro v júlovej recenzii, aj v tomto prípade ponúka zariadenie dostatočný výkon na takmer akékoľvek aktivity, či už náročnejšiu prácu, alebo hranie hier. Pri mojich používateľských skúsenostiach som však dospel k záveru, že o niečo svižnejší je práve model P40 Lite, ktorý je na trhu paradoxne omnoho dlhšie, ako smartfón značky Honor.

huawei p40 lite fotenie
Zdroj: Vlastný (Tomáš Krajčoviech)

Odpoveď na otázku prečo je tomu tak však zrejme nebude taká zložitá, ako by si mnohí mohli myslieť. Huawei P40 Lite už totižto beží na novšej softvérovej nadstavbe EMUI 10.1 a novšom Androide 10, ktorý je určite svižnejší a vyváženejší, ako predošlá verzia. Taktiež si myslím, že Huawei optimalizuje softvér pre najpopulárnejšie modelové rady, pričom ostatné zariadenia, ako aj značku Honor, posúva na druhú koľaj. Samozrejme, o žiadnych veľkých rozdieloch hovoriť nemôžme, no samotná nadstavba mi v tomto prípade prišla o čosi svižnejšia. Pri priamom porovnaní s predošlou verziou mi osobne pripadá aj viac používateľsky orientovaná, o niečo prehľadnejšia a zároveň nabitá funkciami, ktoré sa občasne určite zídu. Osobne ma prekvapila prítomnosť funkcie obraz v obraze, či práca s dvomi aplikáciami či už v multitaskingu, alebo v režime plávajúcich okien.

huawei p40 lite emui
Zdroj: Vlastný

Nechcem sa samotnej nadstavbe venovať príliš dlho, keďže sa na našom webe spomína pomerne často a jej funkcionality sú pomerne ľahko dohladateľné a majitelia smartfónov Huawei o nich už dávno vedia. Určite však stojí za zmienku neprítomnosť služieb Google, ktorá ma osobne od smartfónov Huawei odrádza. Oproti testovanému smartfónu Honor 9X Pro ma však prekvapila možnosť prihlásenia sa do webovej verzie aplikácie YouTube aj cez účet Google, keďže pri smartfóne značky Honor ma prehliadač vždy odbil hláškou, že služby Google podporované nie sú.

Pochopiteľne, obchod s aplikáciami AppGallery stále neobsahuje niektoré kľúčové appky no osobne som presvedčený o tom, že je to len otázka času. Pre nedočkavcov však určite spomeniem aj možnosť stiahnutia niektorých aplikácií z iných zdrojov, pričom sám som fanúšikom obchodu APK Pure, kde nájdete takmer všetky aplikácie a ich inštalácia je otázkou niekoľkých sekúnd. Zaujímavosťou je, že do aplikácií stiahnutých z obchodu APK Pure bolo možné prihlásenie cez služby Google, čo pri smartfóne Honor 9X Pro možné nebolo.

Huawei opäť exceluje vo výdrži batérie

Za posledné mesiace mi rukami prešlo množstvo smartfónov od všemožných výrobcov, no stále som viac a viac presvedčený o tom, že práve spoločnosť Huawei patrí medzi špičku v oblasti manažmentu batérie. Huawei P40 Lite je síce vybavený väčšou batériou s kapacitou 4 200 mAh, slabším procesorom ako vlajkové lode, či klasickým LCD displejom, no to nemení nič na tom, že konkurentom z tejto cenovej kategórie jednoducho vytiera zrak.

Opäť som sa presvedčil o tom, že v prípade dobrého softvéru dokáže výrobca z batérie vyťažiť naozaj maximum. Pri mojom používaní by som sa dokázal dostať aj na hranicu 2 celých dní bez nutnosti nabíjania – áno, čítate správne. Až 48 hodín smartfónu trvalo, kým požadoval pripojenie na nabíjačku a to aj pri takmer neustále zapnutom Bluetooth, WiFi a LTE pripojení bez akéhokoľvek zasahovania. Treba však brať do úvahy, že pri častom fotení, ťukaní na sociálnych sieťach, či nebodaj hraní hier padá výdrž nadol, no osobne sa nepovažujem za ignoranta smartfónu. Po večeroch takmer vždy pozerám videá na platforme YouTube, po celý deň som aktívny na sociálnych sieťach, občasne pri testovaní niečo odfotím, či natočím. Bežný deň zrejme väčšiny z vás a aj napriek takémuto využitiu dokážete dosiahnuť skvelú výdrž.

Na dlhé nabíjanie zabudnite

Čím ma smartfón ešte väčšmi potešil je ale prítomnosť 40W rýchleho nabíjania, ktorú mu môže väčšina konkurencie ticho závidieť. Čo ale podpora takéhoto nabíjania znamená v praxi? Odpoveď je celkom jednoznačná aj zo strany výrobcu, ako aj z mojej používateľskej skúsenosti – takmer vždy si vystačíte s 30 minútovým nabíjaním. Samozrejme, v prípade plného nabitia z 0 na 100% treba počítať s dlhým časom nabíjania, no pri každodennom používaní sa do takejto situácie nikdy nedostanete a častokrát vám bude stačiť rýchle “docvrknutie” šťavy.

Fotoaparát ako hlavná zbraň

huawei p40 lite zadny fotoaparat 2
Zdroj: Vlastný (Tomáš Krajčoviech)

Huawei P40 Lite je ďalším smartfónom strednej triedy v portfóliu značiek Huawei / Honor, ktorý väčšinu vsádza na úchvatný fotoaparát, ktorý by mal predčiť konkurentov. V tomto prípade siahol čínsky gigant na hlavný snímač s rozlíšením 48 Mpx a svetelnosťou f/1.8, ktorému sekundujú 8 Mpx snímač s “ultra širokouhlým objektívom”, 2 Mpx snímač s makro objektívom a 2 Mpx snímač vytvárajúci tzv. bokeh efekt, čiže rozostrenie pozadia.

huawei p40 lite fotky
Zdroj: Vlastný

Dosť ale o technických špecifikáciách a prejdime na prax, kde sa jednotlivé režimy fotoaparátu dokážu “pochlapiť” najlepšie. V prípade hlavného snímača, ktorý je využívaný najmä pri nočnom režime a fotografiách s vysokým rozlíšením, môžme hovoriť o špičkovom snímači so skvelými schopnosťami. Čo sa kvality fotografií týka, nemám im čo vytknúť, tešia ma hravé farby, skvelé a rýchle zaostrovanie. Výhodou smartfónu je aj kvalita fotografií v noci vďaka nočnému režimu, ktorou sa P40 Lite pomaly približuje ku môjmu aktuálnemu smartfónu Pixel 2.

huawei p40 lite kvety
Zdroj: Vlastný

Ďalšie dodatočné snímače ma taktiež pomerne príjemne prekvapili. Tentokrát oceňujem zachovanie kvality farieb aj v prípade širokouhlých fotografií, ktoré zároveň nie sú nijako skreslené a z môjho pohľadu ide o jeden z najlepších širokouhlých fotoaparátov v tejto cenovej kategórii. Pomerne zaujímavý je aj makro objektív, ktorý umožňuje fotografovanie aj zo vzdialenosti doslova niekoľkých centimetrov. Jeho kvalitu môžete vidieť na fotografiách kvetov. Pri fotení s makro objektívom treba trošku trpezlivosti, no ak sa nesnažíte fotiť hyperaktívny hmyz, určite sa dočkáte ideálneho výsledku na druhý, či tretí pokus. Predný fotoaparát, ako aj natáčacie schopnosti by som označil za štandardné, no v prípade kamery by som očakával o čosi lepšiu stabilizáciu.

huawei p40 lite panorama
Zdroj: Vlastný
huawei p40 lite nocny a sirokouhly rezim
Zdroj: Vlastný

Záver

Ako by som teda zhodnotil smartfón Huawei P40 Lite ako celok? Z môjho pohľadu ide momentálne o jeden z najlepších smartfónov strednej triedy, ak nie aj najlepší. Vďaka najnovšiemu softvéru, špičkovej výdrži batérie a naozaj kvalitnému fotoaparátu dokáže smartfón zaujať naozaj široké spektrum zákazníkov. Dostatočný výkon pre hranie hier môže zaujať nadšencov mobilných hier. Na svoje si prídu aj fanúšikovia kvalitných fotografií, ktorí hľadajú vysokú kvalitu za dostupnú cenu.

Nedostupnosť služieb Google však môže naďalej odradiť niektorých používateľov, ktorí sú na tieto služby silne naviazaní (napríklad ja). Model P40 Lite však stále umožňuje pomerne bezproblémové prepojenie aj s týmito službami cez externé zdroje. Dostupnosť naozaj všetkých aplikácií v obchode AppGallery je podľa môjho názoru len otázkou času.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close