RecenzieSpravodajstvo

RECENZIA: Vyskúšali sme cenovo dostupné chytré hodinky Zeblaze Vibe 3 s podporou GPS. Ako to dopadlo?

Chytré hodinky, ktoré nestoja veľa, ale ponúka zaujímavé funkcie vrátane GPS

Približne dva týždne dozadu nám do redakcie zavítali chytré hodinky Zeblaze VIBE 3, ktoré disponujú funkciou GPS, a zároveň patria medzi cenovo dostupné zariadenia. Ich cena sa pohybuje aktuálne pod 40€. Sú teda lacnejšie ako napríklad Mi Band 5 náramok. Kto by sa po nich mal poobzerať, a kto zas zvoliť inú alternatívu, napríklad fitness náramok? Na tieto otázky sa Vám pokúsim nižšie odpovedať.

Zeblaze VIBE 3GPS Multisport GPS Smartwatch

Vzhľad, konštrukcia a rozmiestnenie jednotlivých prvkov hodiniek

Balenie hodiniek neobsahuje toho veľa. Okrem samotných hodiniek v ňom nájdete len nabíjací kábel a manuál. Samotné hodinky, ako môžete vidieť nižšie, tak sú vcelku veľkými. Priemer hodiniek z vonkajšej strany je 50,5mm a hrúbka je 15,9 milimetra. Sú teda o niečo väčšie ako štandardné hodinky, či náramok.

Musím sa tiež pozastaviť pri materiály, z ktorého sú vyhotovené. Hodinky totiž klamú svojim vzhľadom. Vyzerajú, že sú kovovými, ale nie sú. Sú vyrobené z ľahkého materiálu, ktorý je pokrytý uhlíkovým povlakom. Zároveň však musím povedať, že sú vcelku odolnými voči oderom, čo ma milo prekvapilo. Aj po silnejšom údere, napríklad do zárubne dverí, nezostal na nich žiaden znak po poškodení. Zároveň musím vyzdvihnúť to, že sú veľmi ľahkými, čo sa mi po pravde páči (vážia pod 60 gramov). Musím však dodať, že v 90% času, ktoré ich budete mať na rukách, tak ich budete „cítiť“. Niekto to má rád, a druhý zas nie. V prípade fitness náramku (Huawei Band 4, ktorý aktívne používam), mnohokrát aj zabudnem na to, že ho mám na sebe.

Zeblaze VIBE 3GPS_na ruke
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď sme ešte pri vzhľade, tak samotný náramok hodiniek je vymeniteľným. Môžete si ho tak vymeniť za iný, ktorý Vám bude vyhovovať. Ide o klasickú veľkosť (24nm), teda nemali by ste mať s tým problém. Zo spodnej strany, hodinky sú vybavené senzorom (ktorý monitoruje napríklad tep, Sp02 a podobne), spolu s nabíjacími kontaktmi, ku ktorým sa pomocou magnetu prilepí nabíjací port. V bočnej hrany nájdete dve fyzické tlačidlá. Jedno funguje ako tlačidlo späť, a druhé zas ako rýchly prístup ku športovým aktivitám.

 Displej hodiniek je veľký 1,3“ a disponuje rozlíšením 240 x 240 bodov. Ide o rozlíšenie, ktoré sa pokladá vo svete nositeľnej elektroniky za „HD rozlíšenie“. Inými slovami, je dostatočne ostré, ale zároveň treba dodať, že na trhu sú hodinky aj s ostrejším displejom. Zároveň musím povedať, že displej je dobre čitateľným aj na priamom slnku, pričom dá sa prípadne upraviť aj samotný jas.

Zeblaze VIBE 3GPS_recenzia_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Aby som ešte nezabudol, hodinky disponujú IP67 certifikátom. V praxi to znamená, že s hodinkami sa môžete bezproblémovo sprchovať, môžete ich bez obáv ponoriť do vody o hĺbke 1 metra. Nie sú však vhodné na dlhodobé kúpanie pod vodou. Inými slovami môžete sa s nimi napríklad plaviť na kajaku a podobne bez toho, aby ste sa báli, že ak sa prevrátite, tak, že sa Vám pokazia.

Funkcie, rozhranie a ďalšie vlastnosti chytrých hodiniek

Čím hodinky potešia, sú vcelku bohaté funkcie, ktoré sa pri cenovke pod 40€ tak často nevidia. Na úvodnej obrazovke nájdete informácie ako čas, dátum, spálené kalórie, či srdcový tep. Hodinky zároveň pri dlhom podržaní ciferníka, ponúknu zmenu vzhľadu úvodnej obrazovky. Tých však nie je veľa. Dostupné sú len 3.

Zeblaze VIBE 3GPS_recenzia_displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Potiahnutím obrazovky smerom hore prejdete do sekcie štatistík aktivity. Nájdete tam napríklad informácie o aktuálnom, najvyššom a najnižšom tepe, počte krokov, spánku, či športovej aktivite

Pri potiahnutí prstami smerom dole sa dostanete do ponuky menu, kde môžete aktivovať športovú aktivitu, odmerať si tep, Sp02 (kyslík v krvi), tlaku a podobne. Nechýba tu samozrejme už ani spomínaná funkcia GPS, ktorá dokáže „chytiť“ signál v priebehu pár sekúnd. Stačí zvoliť len vonkajšiu aktivitu a potvrdiť sledovanie pomocou GPS. Hodinky mimochodom podporujú meranie nasledovaných aktivít: chôdza, beh, behanie v budove (napríklad pomocou prístroja), bicyklovanie, horolezectvo, vychádzkovú chôdzu, či voľný tréning. Zároveň si môžete pozrieť všetky štatistiky priamo v hodinkách. Potiahnutím obrazovky smerom do ľavej strany sa dostanete do ponuky rýchlych nastavení, kde si môžete prispôsobiť napríklad podsvietenie displeja, môžete si prezvoniť smartfón, nastaviť režim nerušenia, a podobne.  Aby som ešte nezabudol, hodinky obsahujú aj možnosť ovládania hudby v smartfóne, či funkciu budíka, stopiek, ovládania kamery smartfónu a ďalšie.

Zeblaze VIBE 3GPS_recenzia_rychle nastavenia
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade potiahnutia obrazovky do pravej strany sa dostanete k histórii notifikácií. Čo ma vcelku potešilo je, že si môžete dané notifikácie aj otvoriť a pozrieť si ich obsah. Tu však treba dodať, že nie je možné otvoriť všetky notifikácie, ale väčšinu (pozn. redakcie: závisí to od toho, čo fyzicky obsahuje samotná notifikácia. V podstate sú dostupné všetky textové informácie, ktoré nájdete v smartfóne).

Zeblaze VIBE 3GPS_recenzia_notifikacie
Zdroj: Vosveteit.sk

Musím zároveň povedať, že rozhranie hodiniek je skvelo optimalizované. Počas ich testovania som nezaznamenal, že by zamrzli, prípadne pri behaní v rozhraní „zaváhali“. Všetko fungovalo plynule. Dokonca musím povedať, že pri porovnaní s chytrými hodinkami Amazfit GTS, ktoré som mal možnosť testovať približne pol roka dozadu, tak plynulosť rozhrania bola výrazne lepšie.

Aplikácia

Prejdime teraz k samotnej aplikácii. Tam sa priznám, tá mi nie je až tak po chuti, hoci rozhranie na prvý pohľad pôsobí jednoducho a intuitívne. Aplikácia sa volá FunDo App Pro a môžete ju stiahnuť z odkazov nižšie. Dostupná je ako pre iOS zariadenia, tak aj pre Android. 

Úvodná obrazovka aplikácie ponúka prehľad dňa, teda počet prejdených krokov, počet spálených Kcal, čas, ktorý ste venovali nejakej aktivite a prejdenú vzdialenosť. Ďalej máte dostupné aj okná so športovou aktivitou, či spánkom, kde sa napríklad dozviete dĺžku ľahkého spánku a podobne. Nechýbajú ani ďalšie informácie, napríklad o tepe, kyslíku v krvi a podobne.

Následne prostredníctvom ďalších sekcií, napríklad sekcie „report“, si môžete pozrieť podrobnejšie informácie o vašej aktivite. Dopátrať sa k podrobnej aktivite spolu so sledovaním polohy mi však dalo vcelku zabrať. Potrebujete si kliknúť na ikonku synchronizácie údajov (údaje o polohe sa automaticky nenahrávajú do telefónu), následne ikonku kalendára, po tom si zvoliť deň a následne si zvolíte aktivitu. Svoje športové výkony následne môžete zdieľať s priateľmi, prípadne ich môžete nahrať do populárnej aplikácie Strava.

Aby som ešte nezabudol, tak musím pochváliť synchronizáciu hodiniek so smartfónom v prípade notifikácií. Tá je doslova bleskovou. Častokrát sa mi dokonca stalo, že keď som obdržal mail, tak mi hodinky blikli skôr, ako počítač. V rozhraní aplikácie si dokonca môžete nastaviť, z ktorých aplikácií chcete, a z ktorých nechcete dostávať upozornenia. Samotná synchronizácia funguje bezproblémovo aj na väčšiu vzdialenosť.

Batéria

Čo sa týka batérie, tak tá je veľká 280mAh. V praxi to znamená, že pri bežnom používaní (aktívny monitoring, tepu, Sp02, notifikácie a podobne) sa dostanete niekde na úroveň medzi 4-7 dňami používania (v stand-by režime s batériou vydržíte do 15 dní). Výdrž sa však bleskovo skracuje v prípade, ak používate funkciu GPS. Vtedy sa dostanete niekde na úroveň 4 až 5 hodín.

Zhrnutie

Vráťme sa k úvodu recenzie, kde sme si položili otázku, „Kto by sa po nich mal poobzerať, a kto zas zvoliť inú alternatívu?“ Mne osobne sa hodinky pri cenovke pod 40€ vcelku páčia. Ponúkajú prehľad o aktivite, a to priamo v rozhraní hodiniek, ako aj v aplikácií (ktorá je podľa mňa najväčšou slabinou), veľký a dobre čitateľný displej, a relatívne slušnú výdrž batérie. Hodinky som nosil ako do práce, tak aj na bežné nosenie, prípadne aj na nejakú menej náročnú športovú aktivitu. Inými slovami, správal som sa ako „bežný používateľ“. Niekomu možno bude chýbať viacero športových módov, preto ak patríte medzi aktívnych športovcov, tak Vám môže chýbať možnosť sledovania niektorých aktivít. V tomto prípade ponúkajú niektoré fitness náramky viac možností (napríklad Mi Band 5). Zároveň musím povedať, že hodinky sú celkom ľahučké, hoci sú väčšie, čo nemusí byť každému pochuti. Môžu tak niekomu zavadzať, prípadne môžete s nimi z času na čas o dačo zavadiť. Inými slovami, pri ich kúpe by som sa pozeral na to, koľko športov potrebujem sledovať, a či mi vadí alebo nie, že sú väčšími . Na toto si však musí odpovedať každý sám.  Čo sa týka rozhrania systému hodiniek a synchronizácie informácií so smartfónov (napríklad notifikácie), tak tam pravdepodobne nenájdete zariadenie, ktoré by bolo výrazne lepším (a to aj v prípade drahších chytrých hodiniek). Samotný vzhľad hodiniek nechám na posúdenie každého z Vás.

Zeblaze VIBE 3GPS Multisport GPS Smartwatch

Hodinky sme si zakúpili z e-shopu TomTop.com. Ak sa Vám recenzia páčila a chceli by ste nás podporiť, tak si môžete hodinky zakúpiť z odkazu vyššie. Dostupné sú za menej ako 36€ prostredníctvom dopravy Free Duty Shipping, teda bez ďalší dodatočných poplatkov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close