RecenzieSpravodajstvo

RECENZIA: Vyskúšali sme Bluetooth slúchadlá EKSA E5. Kvalitou zvuku potešia, ale majú niekoľko chybičiek krásy

Ak je pre vás dôležitý najmä zvuk, tak vás potešia. Majú však niekoľko chybičiek krásy.

V portfóliu spoločnosti EKSA je možné nájsť najmä herné slúchadlá, pre ktoré je typické, že ponúkajú zaujímavé špecifikácie kombinujúce lákavú cenovku. Častokrát je pritom pri porovnaní špecifikácií s konkurenciou cena vo veľkej miere priaznivejšou. Napriek tomu, že pre značku ako takú je skôr typické príslušenstvo pre hráčov, tak v uplynulých dňoch, sme mali možnosť otestovať slúchadlá, ktoré nájdu využitie skôr v prípade bežných používateľov. Netradične sa preto pozrieme na bezdrôtové slúchadlá EKSA E5, ktoré pre výrobcu nie sú „bežným“ produktom. Mimochodom, ide o slúchadlá, ktoré disponujú technológiou potláčania okolitého ruchu, takzvanou ANC technológiou. Tá začína byť v tejto dobe pomaly, ale isto povinnou výbavou mnohých bezdrôtových slúchadiel. O technológií ako takej, si povieme však niečo ďalšie nižšie.

Balenie slúchadiel: Čo od neho očakávať?

Slúchadlá EKSA E5 dorazili v štýlovej čiernej krabici, ktorá pôsobí na prvý pohľad luxusným dojmom. Má zrejme evokovať, že ide o prémiovejší produkt zo sortimentu spoločnosti. Po rozbalení čiernej krabice narazíte na menší box s úchytom na samotné slúchadlá. Box ako taký je možné zapnúť, resp. otvoriť pomocou zipsu,  ako  môžete nižšie na fotografii vidieť. Samotný box podľa môjho názoru vyzerá vskutku fantasticky a pôsobí prémiovým dojmom. Musím však dodať, že úprimne som čakal  niečo úplne iné. Konkrétne som očakával kožené vrecúško s logom výrobcu, na ktoré som narazil pri testovaní slúchadiel  EKSA E900 Pro.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem slúchadiel nájdete v krabici aj nabíjací kábel v podobe USB typu C a typu A do PC. Nechýba ani predlžovací kábel k tomuto konektoru v podobe jacku.

recenzia_EKSA E5_sluchadla
Zdroj: Vosveteit.sk/Spawn.sk

Vzhľad a kvalita vyhotovenie slúchadiel

Samotný vzhľad slúchadiel sa v tomto prípade snaží pôsobiť prémiovejšie, ako tomu v skutočnosti je. Tu musím vytknúť mnoho vecí. Tou prvou je, že podobne ako v prípade herných slúchadiel E900, aj tu tvorí podstatnú časť produktu obyčajný plast. Či ide o rám slúchadiel, alebo mušle. Okrem náušníkov tu je všetko z plastu. Stredový kryt slúchadiel je taktiež plastový a na lesklej obruči okolo vidno, že ju rovnako tvorí plast. Druhým dychom musím však dodať, že hoci ide o plast, tak ten nepôsobí nekvalite. Avšak plast „zostane vždy len plastom“. Lepšie to však uvidíte na priložených fotografiách nižšie.

Keďže nejde o pevnú konštrukciu slúchadiel, ale sú skladacie, stihol sme si všimnúť isté nedostatky. Kameň úrazu tkvel priamo v plastoch. Tu som si po malej chvíli stihol všimnúť pri ich používaní, že pri niektorých pohyboch hlavy, je pohyb sprevádzaný slabým vŕzganím týchto plastov, ktorý je spôsobený ich trením. Druhým dychom však musím povedať, že dá sa s tým žiť a nepôsobí to natoľko rušivo, že by mi to pri dlhšom používaní slúchadiel, nejako zvlášť prekážalo. Ak ste však prehnaný perfekcionista, tak si to určite všimnete.

Komfort nosenia a nedostatky s pripojením cez Bluetooth

Čo sa týka nosenia, slúchadiel, tie mi na hlave veľmi nesedeli. Tu však musíme dodať, aby som bol objektívny, že môj názor sa s kolegami rozchádza, ktorí sa na tento problém nesťažovali. Hovorili presný opak. Čo sa týka môjho používania, tak musím povedať, že mi na hlavu jednoducho nesadli ideálne a z času na čas sa mi stávalo, že mali tendenciu sa zošmyknúť a to hlavne pri prudšom pohybe. Ďalej musím povedať, že sa mi to stávalo aj vtedy, keď boli stiahnuté na úplne minimum. Preto usudzujem, že rám je skôr prispôsobený na väčšiu hlavu. Na druhej strane by som však aspoň pochválil vankúšiky. Tie aj pri dlhom nosení netlačia a sú schopné vo vysokej miere zakryť oblasť okolo ucha.

Pokiaľ ide o pripojenie slúchadiel k ďalším zariadeniam, s pripojením cez jack problém nebol, to oceňujem. Všeobecne s pripojením slúchadiel prostredníctvom Bluetooth (verzia 5), to však tak ružovo nevidím. Hoci s pripojením napríklad k mobilnému telefónu problém žiaden naozaj nebol, ale čo sa týka pripojenie k zariadeniu, ako napríklad PC, tak tu som nebol vôbec spokojný. Stretol som sa totiž s viacerými problémami pričom z času na čas sa mi odpájali, prípadne sa mi nedarilo ihneď pripojiť. Je však možné, že problém bol aj v mojom počítači, resp. so softwarom v ňom. Pri niektorých zariadeniach mi totiž pripojenie fungovalo ako malo, a pri iných zariadeniach zas nie. Dokonca sa mi stávalo, že z času na čas „vypadol zvuk“.  Aby som tento problém vyriešil, tak som musel slúchadlá odpojiť a znova pripojiť.

Batéria a ovládanie slúchadiel

Batériu musím skutočne pochváliť. Výrobca sľubuje približne 60-hodín počúvania hudby a veru nemá ďaleko od pravdy. Až po aktívnom týždňovom používaní, kedy slúchadlá bežali takmer celý deň, som vyberal nabíjací kábel. Tu však musím dodať, že batéria podľa indikátora na smartfóne mala aj naďalej stále niekoľko desiatok %. 

Ovládanie slúchadiel prebieha prostredníctvom niekoľkých tlačidiel nachádzajúcich sa na mušliach. Na pravom slúchadle sa nachádza multimediálne tlačidlo. Prostredníctvom neho je možné zapnúť alebo vypnúť slúchadlá, zdvihnúť, prípadne zložiť hovor alebo ho kompletne odmietnuť a tým naznačiť človeku na druhej strane hovoru, že s ním nemáte chuť hovoriť. Ďalšími dvoma tlačidlami nachádzajúcimi sa pod multimediálnym tlačidlom sú ovládanie hlasitosti, s ktorými je však možné prepínať aj skladby. Na druhom, presnejšie ľavom slúchadle, sa nachádza tlačidlo ovládania spomínanej technológie ANC.

recenzia_EKSA E5_tlacidla ovladania_1
Zdroj: Vosveteit.sk/Spawn.sk

„Skratka ANC (Active Noise Cancellation), ako sme už naznačili, hovorí o technológii aktívneho potláčania okolitého ruchu. Aktívne potlačenie ruchu využíva aktívny šum, ktorý potláča ruch v okolí a prispôsobuje sa mu, aby sa navzájom rušil. Je to vďaka vstavaným mikrofónom, ktoré sú orientované do priestoru tak, aby potláčali napríklad zvuk dopravy, alebo reč iných osôb.“

Recenzia bluetooth sluchadla EKSA E5_ovladanie ANC
Zdroj: Vosveteit.sk/Spawn.sk

Toto tlačidlo a táto funkcia je to hlavné, čo ťahá celé slúchadlá dopredu a na čom stavia, a musíme podotknúť, že funkcia funguje výborne. Pri zapnutí funkcie potlačí takmer akýkoľvek okolitý šum, či už v podobe neďalekej dopravnej špičky, nepríjemných rečí priateľov (odskúšané mám oba prípady), alebo zvukov šantiacich sa detí pod oknom. Ak máte chuť „vypnúť“ a nechcete opustiť svoj domov, aby ste si od všedného šumu a hluku oddýchli, skúste si na chvíľu pri vypnutých slúchadlách zapnúť ANC. Pomáha to. Je síce pravda, že vďaka funkcii začujete jemný šum, ktorý bude zo začiatku možno nepríjemný. Nie preto, že by to bolo až tak nepríjemné, ale ten zvyk, ktorý máme z každodenného hluku a následná zmena na takmer dokonalé ticho je výrazná. Verte mi, upokojíte sa.

 A čo kvalita zvuku?

„Kvalita zvuku v týchto slúchadlách je skvelá. Ponúkajú plný, pohlcujúci zvuk s hlbokými basmi“

Kvalita zvuku je skvelá, alebo presnejšie „nad priemerom“ cenovej skupiny, v ktorej sa EKSA E5 nachádzajú. Skvelá je však to krajšie slovo, akým by som popísal zvuk, u ktorých sme už u spoločnosti EKSA zvyknutí. Ako som už popísal vyššie, tak aj keď sa už ANC technológia stáva pomaly, ale isto bežným trendom, tak nie všade funguje tak dobre, ako v tomto prípade. ANC spolu so zvukom bezdrôtových slúchadiel EKSA E5 tvoria dokonalú symbiózu a keď je to nutné, potlačia a očistia všetok nežiadúci šum a zároveň zvýraznia hĺbku celého zvuku. V hudobnej rovine slúchadlá obstáli podľa môjho názoru s prihliadnutím na cenu, výborne a počúvať hudbu na nich bola radosť. Sú preto ideálne na to, keď sa naozaj snažíte počuť, čo počúvate. Rovnako musím vyzdvihnúť aj hlboké basy, ktoré, ma dostali. Aby som však len nechválil, tak v prípade hovorov, slúchadlá neboli pre mňa číslo 1. Dôvodom je, že prenos zvuku nebol natoľko kvalitný, ako som si predstavoval. Vstavaný mikrofón preto považujem za menej kvalitný, hoci svoj účel splnil.

 Aké sú teda moje celkové dojmy?

Ako som už spomínal, recenzovanie týchto slúchadiel bolo sprevádzané prijemnými vecami, ale aj istými problémami, bez ktorých by som sa každopádne rád zaobišiel. Pokiaľ ide o samotné hranie a zvuk slúchadiel, musíme poznamenať, že ten je naozaj kvalitný. Musím však dodať, že od spoločnosti EKSA, som v tejto oblasti nič iné nečakal. Isté veci mi však vadili. Napríklad opäť výslovné plastové spracovanie slúchadiel, problémy s odpájaním respektíve výpadkom zvuku a aj so samotnou veľkosťou slúchadiel, ktorá nebola podľa môjho gusta. S pôvodnou cenovkou by som však v prípade týchto slúchadiel bol zrejme opatrný, keďže pôvodná cena je 79,99€. Aktuálna predajná cena 53,99€, robí však zo slúchadiel zaujímavú voľbu. Každopádne, slúchadlá nie sú najhoršie a pokiaľ hľadáte také, ktoré majú lepší, ako len priemerný zvuk, EKSA E5 môže byť presne to, čo hľadáte. Obzvlášť v tejto cenovej kategórii.

Plusy:

                – Zvuk

                – Mäkkosť mušlí

                – Ovládanie

                – Krabička

                – Batéria

Mínusy:

                – Materiál

                – Pripojenie

                – Veľkosť

             

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close