RECENZIA Samsung Galaxy S22: Najdostupnejší smartfón z vlajkových telefónov Samsungu pre rok 2022. Aký je?!

Samsung Galaxy S22 zaujme najmä kompaktným telom, v ktorom nájdeme špičkový hardvér. Podarilo sa ale Samsungu vytvoriť dokonalý telefón? Dozviete sa!

Samsung Galaxy S22_recenzia_predna stena_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Samsung ešte vo februári tohto roka predstavil novú produktovú radu smartfónov Galaxy S22. Išlo o modely S22, S22 Plus a Galaxy S22 Ultra. Telefóny sa do predaja reálne dostali koncom mesiaca, resp. v prvej polovici marca. Nám sa do redakcie dostal približne dva týždne dozadu Galaxy S22. Samozrejme, smartfón som podrobil testu a nižšie sa vám pokúsim sprostredkovať skúsenosti, aké som s nim zažil. A to ako jeho prednosti, tak aj neduhy.

S22: Balenie a konštrukcia

Samotný telefón prišiel zabalený v malej škatuľke, ktorá v sebe okrem telefónu toho veľa neschovávala. Našiel som v nej USB-C kábel, nástroj na otvorenie šuplíku pre SIM kartu a niekoľko návodov, ako pracovať so zariadením. Viac toho v balení nehľadajte. Spomenul by som ešte, že telefón disponuje IP68 certifikáciou. Znamená to, že zariadenie disponuje vyššou odolnosťou voči vode a prachu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Drobec do vrecka

Zariadenie je pomerne malé a ľahké. Telefón je veľký 146 x 70,6 x 7,6 mm a váži niečo málo pod 170 gramov. Obrazovku má veľkú 6,1“. Dlho som používal smartfón Poco F2 Pro (6,7“), ktorý je o poznanie väčší – 163 × 75 × 9 mm a váži 219 gramov. Rýchlo som si ale zvykol na menšie a ľahšie zariadenie.

Samsung Galaxy S22_recenzia_telefon do ruky
Zdroj: Vosveteit.sk

Telefónu z pohľadu konštrukcie nemôžem nič vyčítať. Telo obteká kovový rámček a zadná stena je pokrytá krycím sklíčkom Gorilla Glass Victus+, ktoré je matné, vďaka čomu nebudete musieť váš telefón neustále leštiť, aby nebol posiaty otlačkami prstov. Ďalej musím spomenúť, že zadná stena nie je náchylná ani na škrabance. Samozrejme, keď do nej zaryjete kľúčom, tak ju poškodíte. Ale pri bežnom používaní, keď napríklad telefón položíte na stôl, nosíte ho vo vrecku a podobne, nehrozí, že ho poškriabete. Spracovanie telefónu je vo všeobecnosti prémiové. Rovnako musím pochváliť aj výstup pre kamerový modul ktorý pôsobí, akoby sa vlieval do bočného rámu. V súvislosti s kamerovým modulom mi dovoľte ešte poznamenať, že je tak akurát veľký, aby ste mohli mať zariadenie voľne položené na stole, a keď poklepete po displeji, aby ste videli upozornenia, tak telefón moc neklepoce o stôl.

Samsung Galaxy S22_recenzia_kamerovy modul_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Displej je špičkový

Tou najpodstatnejšou časťou každého telefónu je bezpochyby displej, s ktorým interagujeme v podstate neustále. Tu musím uviesť, že displej jednoznačne vyčnieva, je špičkový! Ide o 6,1-palcový panel typu AMOLED 2X s rozlíšením FHD+ a obnovovacou frekvenciou od 48 do 120 Hz. Vzorkovacia frekvencia je 240 Hz. Pre tých, ktorí nevedia, tak vzorkovacia frekvencia hovorí o odozve displeja. Viditeľnosť displeja na priamom slnku je špičková. Bezpochyby k tomu prispieva vysoká svietivosť displeja, ktorá podľa Samsungu dosahuje 1300 nitov. Nemôžem ale nespomenúť, že pri automatickom nastavení nitov, sa mi nepodarilo dosiahnuť vyššiu svietivosť ako je 1 000 nitov. Nič to však nemení na kvalite viditeľnosti displeja a to aj v nie ideálnych podmienkach.

Samsung Galaxy S22_recenzia_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako môžem pochváliť aj technológiu Vision Booster, čo je jedna z noviniek, ktorú priniesla táto generácia telefónov. Ide o technológiu, ktorá na základe okolitého svetla prispôsobuje kontrast farieb. Farby sú tak vždy živé a dobre čitateľné a to bez ohľadu na to, či je displej vystavený priamemu slnku alebo nie. Hoci musím povedať, že v niektorých prípadoch, najmä pri fotografiách, smartfón zobrazoval farby živšie, ako boli v skutočnosti. Musím však prízvukovať, že toto nie je kritika. Niekomu sa to páči a inému zas nie. Samozrejme, môžete sa pohrať so sýtosťou farieb v nastaveniach telefónu a prispôsobiť si zobrazenie farieb, ako vám vyhovuje.

Samsung Galaxy S22_recenzia_displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Kamerový modul zariadenia

Prejdem teraz ku kamere telefónu. Smartfón disponuje 50 MP hlavným snímačom (f/1.8) s 85 ° uhlom záberu a podporou technológie Dual Pixel AF a optickou stabilizáciou. Pre tých, ktorí nevedia, tak DPAF v podstate znamená, že každý jeden pixel na snímači fotoaparátu má dve samostatné fotodiódy citlivé na svetlo, z ktorých každá obsahuje vlastnú mikrošošovku. Pri fotografovaní procesor najskôr analyzuje údaje o zaostrení z každej fotodiódy a až potom skombinuje signály na zaznamenanie celého pixelu použitého v konečnom obrázku. Kamerový modul ďalej dopĺňa 12 MP širokouhlý senzor (f/2.2) s uhlom záberu 120 ° a 10 MP teleobjektív (f/2.4) s 3x optickým priblížením. Ako dobre vieme, tak to nie je len o megapixeloch, tých má zariadenie v porovnaní s mnohými lacnejšími zariadeniami menej. Ako teda fotí?

Samsung Galaxy S22_recenzia_kamerovy modul_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Galaxy S22 disponuje kamerou, ktorá je určite schopnou zachytiť veľa detailov, hoci farby sa mi zdali živšie, ako boli v realite. Začnem však tým, že pri kamere S22, keď ju porovnám s kamerou v S21, tak som vidiel rozdiel v kvalite a to najmä pri využití funkcie priblíženia. Samozrejme, nečakajte, že keď priblížite fotografiu 30x, tak si ju budete môcť vytlačiť na plagát, to nie. Pri väčšine telefónov, ktoré ponúkajú 10-násobné a väčšie priblíženie, fotografia je prakticky nepoužiteľná. To ale nie je prípad S22. Mimochodom, pri 3-násobnom priblížení nedochádza ku strate kvality obrazu. Nižšie si môžete pozrieť fotografiu, ktorá je priblížená 1x v porovnaní s rovnakým záberom, ktorý je priblížený 30x (pozn. redakcie: fotografie nižšie prešli kompresiou. Vzorky fotografií v plnej kvalite si môžete pozrieť na tejto adrese vrátane ďalších snímok).

V prípade fotenia v noci, musím povedať, že smartfón S22 ma prekvapil a to v pozitívnom slova zmysle. Ako môžete vidieť nižšie na snímkach, tak prvá fotografia bola vyhotovená bez nočného režimu, zatiaľ čo pri druhej som ho použil. Rozdiel v kvalite je na prvý pohľad vidieť – obraz je živším, zreteľnejším a farebnejším.

Rovnako to platí aj pri snímkach zachytávajúcich väčšie objekty, či panorámy. Ako môžete vidieť nižšie na fotografiách, tak pri bežnom režime je obraz o niečo zrnitejší a to najmä v pozadí a zároveň sa strácajú aj detaily fotografie po stranách.

V niektorých špecifických prípadoch ale nočný režim „vyťahoval“ viac svetla, ako by mal. Vo výsledku fotografie neboli rovnako kvalitné, ako keby ste fotili bez nočného režimu. Ide najmä o situácie, kedy sa stmievalo a výslovne nebola ešte tma, ale len šero. V týchto prípadoch fungoval lepšie bežný režim.

Čo sa týka fotenie pri bežných podmienkach, fotoaparátu ťažko dačo vyčítať. Treba ale uviesť, že farba bola vo všeobecnosti živšou, ako bola realita. Niekomu sa to ale páči a inému zas nie.

Nižšie si môžete pozrieť vzorky z hlavného snímača a z ultraširokého.

V prípade videa, kamera podporuje rozlíšenie až do 8K. Úprimne ale poviem, aj keď technicky je 8K v porovnaní so 4K na vyššej úrovni, tak rozdiel v kvalite je nepatrný. V každom prípade nižšie si môžete pozrieť vzorku videa pri 4K rozlíšení/60fps, resp. pri FULL HD/60fps

 

Galaxy S22: Batéria a výkon

Prejdime k výkonu a výdrži zariadenia. Čo sa týka výkonu, tak zariadenie je vybavené čipom Exynos 2200 (4 nm), ktorý dopĺňa 8GB RAM spolu so 128GB/256GB úložným priestorom typu UFS 3.1. Táto kombinácia hardvéru zo zariadenia robí jeden z vôbec najvýkonnejších smartfónov na trhu. Čo to znamená? Nenájdete aplikáciu, či hru, ktorú by ste aktuálne nerozbehali na plných detailoch a pravdepodobne nejakú dobu ani nenájdete. Treba ale uviesť, že pri náročnejších úlohách, napríklad pri hraní 3D hier, ale aj pri používaní navigácie, telefón sa pomerne rýchlo zahreje. Nižšie na snímke môžete vidieť výkon zariadenia v porovnaní s minuloročnou vlajkovou loďou S21 Plus, resp. s modelom Ultra.

Vykon zariadenia Galaxy S22
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď príde ale reč na batériu smartfónu, telefón nemôžem pochváliť. Kapacita batérie 3700 mAh je jednoducho nedostatočná pri hardvéri, ako má S22. Odhliadnuc od toho, že 5G potrebuje na svoj výkon viac energie, tak aj samotný 120 Hz displej potrebuje viac zdrojov na svoje fungovanie. Áno, niekto môže argumentovať, že Hz sa prispôsobujú tomu, čo robíte, ale prax je inou. Takmer stále „idete naplno“. Hz klesajú, len keď s telefónom nepracujete. Keď si to ešte spočítate s tým, že väčšinou sme neustále online, navštevujeme sociálne siete niekoľkokrát denne, pozrieme si sem tam nejaké to video a podobne, tak S22 nie je jednodňovým telefónom, čo býva štandard, ale ¾-dňovým telefónom. Počas môjho testovania som telefón ráno odpojil z nabíjačky a niekedy poobede už nabíjal, aby som vydržal do večera. Displej som mal pritom rozsvietení niekde okolo 4 až 6 hodín. Áno, som náročnejší používateľ, ale to bude asi každý, kto si kúpi telefón za približne 8 stoviek. Batéria však môže byť problémom aj pri menej náročnom používateľovi v špecifických situáciách. Napríklad pri sťahovaní väčších aplikácií a hier po dobu 15 minút v súbehu so sledovaním videa, sa mi podarilo vybiť približne 10%. Neviem, či to bolo nejakou chybou vo softvéri a Samsung tento problém neskôr vyrieši, ale znepokojilo ma to.

Samsung Galaxy S22_bateria telefonu_ikony_4G_signal
Zdroj: Vosveteit.sk

Doposiaľ som používal telefóny, ktoré mali výkon nabíjania 33W a viac W. Výkon rýchleho nabíjania S22 je len 25W. Priznám sa, že pre mňa išlo o citeľný skok dozadu. Keď sa mi pri inom telefóne minula batéria, tak som bol schopný za 15 až 30 minút nabiť batériu (na 70-80%), aby som s ňou vydržal fungovať do konca dňa. Pri S22 si na nabitie musíte „počkať“. Telefón z 0% na 50% nabijete približne za 30 až 35 minút. Ak by ste telefón chceli nabiť na 100%, tak vám to potrvá 70 minút. Batériu na 80% nabijete za približne 45 minút. Nehovor viac o tom, že S22 má skutočne malú kapacitu batérie v porovnaní s inými modelmi telefónov.

Čo sa týka bezdrôtového nabíjania, tak zariadenie môžete bezdrôtovo nabiť pri výkone 15W. Samozrejme, nechýba ani funkcia reverzného nabíjania.

Konektivita telefónu

V prípade konektivity telefónu, zariadenie disponuje všetkým, čo možno od vlajkového smartfónu očakávať. Podporuje siete 5. generácie (sub-6, mmWave), Bluetooth vo verzii 5.2, Wi-Fi 6, USB 3,2, navigačné systémy A-GPS, GLONASS, BDS vrátame systému GALILEO, ďalej NFC, ale aj funkciu Samsung Dex, ktorá môže byť pre mnohých hlavným lákadlom. Ide o funkciu, pomocou ktorej môžete po pripojení externej obrazovky a klávesnice, premeniť smartfón v počítač.

Mimochodom, zariadenie zároveň ponúka najnovší softvér One UI 4.1 v kombinácii s Androidom 12. Rovnako by som ešte vydvihol ultrazvukový skener odtlačkov prstov. Tento typ skeneru ponúka na identifikovanie prsta  ultrazvukové vlny, ktoré sú mimo zvukového rozsahu ľudského ucha, čiže ich nemôžeme počuť.

Galaxy S22_skener odtlackov prstov
Zdroj: Vosveteit.sk

Vďaka tejto technológii nemusíte „otáčať“ prst, či ho vykrúcať po senzore, aby ho snímač riadne zaznamenal. Skener funguje bravúrne a to bez ohľadu na to, či máte zmrznuté ruky, či ich máte mierne mokré a podobne.

Galaxy S22: Finálny verdikt

Galaxy S22 je špičkový smartfón, kde z pohľadu výkonu mu nemožno nič vyčítať. Rovnako poteší aj kamera, ktorá bezpochyby patrí medzi tie lepšie. Podľa odbornej poroty DXOMARK získala 126 bodov, čo síce nie je najviac, ale ani málo. Rovnako aj spracovanie zariadenia je vynikajúce. Kde telefón nie je dokonalým, je batéria. Tá je podľa mňa podpriemernou a to aj keď ju porovnám s telefónmi zo strednej triedy. Kapacitu 3700 mAh nie je možné pri takejto výbave jednoducho oklamať. Rovnako aj 25W nabíjanie sa mi zdá pomalé na telefón, ktorý sa predáva od 800€ a vyššie.

Na druhú stranu musím povedať, že som si nedávno kupoval nový telefón a uprednostnil som S21 pred S22. S21 môžete kúpiť už od 550€ (ak nad ním rozmýšľate, tak si ho kúpte, lebo aktuálne sa dopredávajú posledné kusy. Neskôr bude dostupný už len model S21 FE) a ten rozdiel vo finálne, nie je tak významným. S22 by som odporučil skôr ľuďom, ktorí majú staršie vlajkové modely, napríklad S9, S10, Note 10 a podobne. Dôvodom sú technológie, ktoré tieto staršie modely nemajú (napríklad vyššia zobrazovacia frekvencia displeja, výkonnejší fotoaparát,..). Pri medziročnom porovnaní vlajkových modelov, priznám sa, rozdiel vo výkone som nepostrehol. Kde som videl odlišnosti, tak to bola najmä kvalita výsledných fotografií, ktorá hrá v prospech S22. Nebola však natoľko zásadnou, aby som si priplatil zhruba 300€. Rovnako drobný rozdiel som vidiel aj v podaní farieb displeja, čo pripisujem technológii Vision Booster. Nejde však o niečo, čo by dramaticky zmenilo kvalitu používania telefónu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre